آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » مدیریت منابع آبی در البرز نیازمند برنامه ریزی است
مدیریت منابع آبی در البرز نیازمند برنامه ریزی است

مدیریت منابع آبی در البرز نیازمند برنامه ریزی است

استاندار البرز: مدیریت منابع آبی در البرز نیازمند برنامه ریزی است
کرج- ایرنا- استاندار البرز از مسوولان حوزه مدیریت آب در بخش طبیعی و انسانی خواست تا برای مدیریت منابع آبی در این استان برنامه ریزی ویژه کنند.
[استاندار البرز: مدیریت منابع آبی در البرز نیازمند برنامه ریزی است]

به گزارش ایرنا، سید حمید طهایی یکشنبه شب در آیین گشایش سامانه مردمی گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی استان البرز که در مرکز آموزشی تعاون روستایی استان البرز واقع در محمدشهر کرج برگزار شد، کاهش منابع آبی و سفره های زیرزمینی استان را یک بحران دانست.

وی با تاکید بر لزوم مدیریت این منابع اظهار داشت: نباید ازمنابع آبی موجود به صورت یکبار مصرف در بخش های مختلف استفاده کنیم.

طهایی به مدیریت منابع آبی در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: در برخی از کشورها از آب مصرفی درحوزه های مختلف با بازیابی و تصفیه مناسب حتی تا ۱۰ مرتبه استفاده می کنند.

وی به اظهار نظر مدیر عامل آب منطقه ای تهران در شورای تامین استان البرز در خصوص کاهش منابع آبی نیز اشاره کرد و افزود: وضعیت ذخایر آبی به حدی رسیده که بایستی برای بارش باران دعا کنیم.

استاندار البرز یکی از راه های استفاده بهینه از منابع آبی در بخش کشاورزی را به کارگیری دانش فارغ التحصیلان کشاورزی در این استان دانست و بیان کرد: یکی از راهکارهای حل این معضل تاسیس شهرک های کشاورزی و دامپروری در البرز است.

وی همچنین به لزوم انتقال برخی توانمندی های حوزه کشاورزی به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: برای این منظور بایستی نظام های صنفی تقویت شوند تا بتوانند با تمام قوا به یاری اقتصاد کشاورزی بشتابند.

طهایی در خصوص افتتاح سامانه ارتباط مردمی و گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی اظهار داشت: نظارت نیروهای نظارتی باید به گونه ای باشد که کسی به خود اجازه تخلف ندهد.

***امسال اجرای سیستم های نوین آبیاری به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان البرز نیز در ادامه این آیین از اجرای بودجه مناسب برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع و باغات استان در سال جاری خبرداد.

سید مجید موسوی برای مدیریت منابع آبی در حوزه کشاورزی اقداماتی از قبیل تسطیح اراضی کشاورزی و پاکسازی قنوات انجام شده است.

وی وضعیت مصرف آب در حوزه کشاورزی البرز نسبت به استانهای دیگر را بهتر ارزیابی کرد و اظهار داشت: به

رغم این وضعیت بایستی در مصرف آب در حوزه کشاورزی صرفه جویی شود.

این مسئول در رابطه با تغییر کاربری و امور اراضی کشاورزی در استان گفت: نظارت بر اراضی واگذار شده، حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز و گشت های ویژه برای حفظ اراضی از اهداف افتتاح سامانه ارتباط مردمی و گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی است.

موسوی در ادامه به وضعیت تولیدات محصولات کشاورزی در این استان نیز اشاره کرد و افزود: متوسط عملکرد استان در زمینه تولید گندم ۵٫۳ تن است که متوسط کشوری تولید گندم ۳٫۲ تن است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی البرز به تولید ذرت علوفه ای اشاره کرد و گفت: میزان تولید ذرت علوفه ای در استان ۵۷ تن در هکتار است و این در حالی است که متوسط کشور ۵۰ تن در هکتار است.

این مسئول به تولید بذر در البز اشاره کرد و گفت: تولید بذر در حوزه کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است، تولید بذر در البرز از سال ۹۱ تا کنون رشد مطلوبی داشته و از ۳۴ درصد به ۵۵ درصد رسیده است.

موسوی با اشاره به اینکه ۶۷٫۷ درصد آلوی کشور در البرز تولید می شود، افزود: در هر هکتار ۷۰ تن آلو برداشت می شود.

وی از تولید ۸۰ درصد گل لاله کشور در استان البرز خبر داد و گفت: البرز رتبه اول تولید هلو و شلیل را در کشور دارا است.

موسوی در پایان با اشاره به اینکه ۱۸ درصد از نهال کشور در البرز تولید می شود، گفت: استان البرز در تولید قارچ رتبه دوم کشور را دارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.