آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » مسکن در سال ۹۵ شکوفا می شود…
مسکن در سال ۹۵ شکوفا می شود…

مسکن در سال ۹۵ شکوفا می شود…

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با «صما» تشریح کرد:
مسکن در سال ۹۵ شکوفا می‌شود/ دلیل افزایش اجاره‌بها در یک ماهه اخیر
رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک گفت: از نیمه دوم ۹۴ بدون تورم قیمتی، تاحدودی رونق در بازار مسکن حاکم می‌شود و نرخ مسکن از شاخص تورم عبور نخواهد کرد.مصطفی قلی خسروی در حاشیه برگزاری اولین نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته، در جریان بازدید از غرفه مجتمع رسانه‌ای ساختمان به خبرنگار «صما» گفت: از نیمه دوم امسال بازار، افزایش خرید و فروش و معاملات مسکن را تجربه می‌کند، البته افزایش قیمت در این بخش اتفاق نمی افتاد و پیش‌بینی می‌شود که سال ۹۵ فصل حرکت و شکوفایی بخش مسکن و فعال شدن ۱۷۴ شغل کلیدی مرتبط با صنعت ساختمان باشد.

وی درخصوص تاثیر توافقات هسته‌ای بر بخش مسکن و تولید گفت:پیامد ثبات سیاسی، ثبات اقتصادی است و اگر ثبات اقتصادی حاکم باشد، مردم می‌توانند با پس‌انداز چندساله خود خانه بخرند. اما در شرایط عدم ثبات اقتصادی، به دلیل افزایش قیمت مداوم مسکن، متقاضیان نمی‌توانند امیدوار به خرید خانه با پس‌انداز چندساله خود باشند.

خسروی ارائه وام ۶۰ میلیونی مسکن را گام موثری در زمینه تامین مسکن دانست و افزود: البته این اقدام کافی نیست و باید مثل کشورهای پیشرفته ۸۰ درصد مبلغ مسکن در قالب وام ارائه شود. البته به گونه‌ای که جلوی رانت‌های بعدی آن گرفته شود.

به گفته این کارشناس مسکن، در سال‌ ۸۶ که بانک‌های خصوصی تاسیس شدند، وام‌های ۸۰ میلیونی ارائه شد که به دلیل نبود برنامه‌ریزی درست در این زمینه مالکان نیز وام را گرفتند و مجددا خانه خریدند، به این ترتیب اغنیا پولدارتر و فقرا فقیر‌تر شدند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات ارزنده دولتمردان در سال‌های پس از انقلاب تصریح کرد: قبل از انقلاب، کپرنشین‌ها و حلبی‌آبادها بسیار بودند، اما امروز به واسطه تلاش مسئولان نظام تعداد آنها بسیار کم شده است.

خسروی ادامه داد: اما با این حال انتظارات بیشتری از دولت می‌رود، چراکه بیش از ۸۰ درصد کالاها و مصالح ساختمانی تولید داخلی است و فقط تعداد انگشت‌شماری از مصالح را که در داخل تولید نمی‌شود، می‌توان از خارج وارد کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین درباره علت افزایش اجاره‌بها در یکماهه اول سال جاری گفت: عرضه و تقاضا است که قیمت بازار را تعیین می‌کند و تعیین اجاره‌بها بصورت دستوری و تنبیهی ممکن نیست. همانطور که در دولت‌های قبلی یعنی دولت نهم و به ویژه دهم نیز چنین رویکردی نتیجه‌ای در برنداشت.

وی تاکید کرد: همچنین مالیات از خانه‌های خالی جوابگو نیست. ما باید صنعت اجاره را فعال کنیم و مردم را با احترام گذاشتن به خواسته‌های آنها به بازی بگیریم. یعنی اگر تولیدکننده‌ای سرمایه خود را در ساخت چند واحد مسکونی استفاده و آنها را برای اجاره عرضه می‌کند، دولت باید در مالیات کارخانه وی تخفیف دهد. چون هیچ دولتی هرچقدر هم قدرتمند باشد، بدون کمک مردم نمی‌تواند به جایی برسد.

خسروی به اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم مستاجرند و تعداد مالکان محدود است، گفت: اگر بخواهیم صنعت ساختمان حرکت کند، سود و بهره بانکی باید تک‌نرخی شود و کاهش چند درصدی آن تاثیری ندارد. چون هم اکنون ۶۰درصد بسازوبفروش‌ها پول خود را در بانک گذاشته و ۲۲درصد سود می‌گیرند و رغبتی به فعالیت اقتصادی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌ها رسالت اصلی خود را گم کرده‌اند افزود: عمده مشکلات و دردسرهای ما ناشی از عملکرد بانک‌ها است و بانک‌ها اصلی‌ترین عامل گرانی‌ هستند.

خسروی با انتقاد از رویکرد مسئولان بانکی اظهارداشت: توجیه مسئولان بانکی این است که اگر به ملک یا زمینی وام بدهند و پولشان برنگردد، مجبورند خود آنها را خریداری کنند و بسازند. اما درواقع این املاک باید حراج شود و بانک سهم پول خود را بردارد، نه اینکه ملک را بگیرد و بسازد و گرانتر از همه بفروشد.

رییس سابق اتحادیه املاک خاطرنشان کرد: این روند باید اصلاح شود و بانک‌ها و برخی ارگان‌های فعال در حوزه ساخت وساز باید از این عرصه کنار بروند و کار خود را بکنند و ساخت وساز هم به مردم واگذار شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.