آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:

مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
فضای انتخاباتی از نگاه مظاهریان/ جلسه دو وزیر برای یک طرح مسکنی/ وعده پرداخت مطالبات پیمانکاران/ استقبال کمرنگ از وام ۸۰ میلیونی
در هفته ای که پشت سر گذاشتیم وزیر راه و شهرسازی از پرداخت مطالبات پیمانکاران که در سال های اخیر مشکلات بسیاری در این مورد داشته اند، خبر داد. موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن مهر از دیگر اخباری بود که در هفته جاری در صدر رویدادهای بخش مسکن قرار گرفت.

همچنین در هفته ای که پشت سر گذاشتیم وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی جلسه ای را در مورد مسکن اجتماعی برگزار کردند. تاکید مظاهریان بر فضای رقابتی در انتخابات و استقبال کمرنگ از وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن از دیگر اخبار این بخش در هفته جاری بود. «کافه صما» در نگاهی اجمالی اهم رویدادهای بخش مسکن و ساختمان در هفته چهارم شهریور ماه را مورد بررسی قرار داده است.

وعده آخوندی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، وزیر راه و شهرسازی از پرداخت مطالبات پیمانکاران طرف قرارداد با این وزارتخانه از محل واگذاری اسناد خزانه اسلامی به میزان ۳۰ هزار میلیارد ریال در سال ۹۴ خبر داد.

عباس آخوندی با اشاره به پرداخت مطالبات پیمانکار طرف قرارداد با وزارت راه و شهرسازی گفت: در سال‌ جاری حدود ۳۰هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی به پیمانکاران طرف قرارداد از طرح‌های جاده ای و ریلی واگذار می شود.

موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن مهر

در هفته جاری عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی طی نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی درخواست کرد تا افزایش وام مسکن مهر خارج از نوبت در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و ابلاغ شود.

در همین رابطه چند روز پیش، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر از تصویب افزایش سقف وام مسکن مهر در کمیسیون اعتبارات بانک مرکزی خبر داد.

جلسه دو وزیر برای مسکن اجتماعی

در هفته ای که گذشت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به تازگی جلسه‌ای را با وزارت راه و شهرسازی برگزار کرده ایم، تاکید کرد که تسهیلات مسکن اجتماعی به دهک‌های پایین جامعه پرداخت خواهد شد.

علی ربیعی درباره آخرین وضعیت مسکن اجتماعی یا همان مسکن امید کارگران گفت: در حوزه مسکن اقدامات زیادی در دولت تدبیر انجام شده است. البته در حال پیگیری با وزارتخانه راه و شهرسازی هستیم و چندروز گذشته نیز در این زمینه جلسه‌ای را برگزار کردیم. اما هنوز نتیجه دقیقی مشخص نیست و در حال بررسی هستیم.

احتمال افزایش قیمت مسکن مهر

در حالی طی روزهای گذشته قیمت مسکن مهر فاز ۱۱ پردیس ۵ میلیون تومان گران شده که معاون وزیر راه و شهرسازی از احتمال افزایش قیمت مسکن مهر خبر داده و گفته است دولت نقشی در افزایش قیمت مسکن مهر ندارد.

سیدمحمد پژمان با اشاره به تبعات طولانی شدن زمان ساخت پروژه‌های مسکن مهر اظهار کرد که توافق‌هایی بین سازندگان و صاحبان واحدها در قالب تفاهمنامه سه جانبه و تعاونی‌ها امضا شده که در واقع دولت در این تفاهمنامه‌ها نقشی ندارد، اما باید اذعان کرد به دلیل شوک قیمت مسکن در سال ۹۱ هیچ سازنده و پیمانکاری پیش‌بینی تغییر قیمت با این حجم را نداشت.

بررسی افزایش قیمت مسکن مهر پردیس در مجلس

در همین رابطه در این هفته عضو کمیسیون عمران مجلس از بررسی علل افزایش ۵ میلیون تومانی بهای مسکن مهر پردیس در جلسه دو هفته آینده این کمیسیون خبر داد.

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم این میزان افزایش قیمت تضییع حقوق مصرف‌کنندگان و متقاضیان مسکن مهر است که باید علل آن مورد بررسی قرار گیرد و قرار است پس از تعطیلات تابستانی نمایندگان، نشستی با مسئولان شرکت عمران شهر جدید پردیس و معاونان وزیر راه و شهرسازی در این رابطه داشته باشیم.

تشریح دلایل عدم پرداخت وام ۶۰ میلیونی مسکن

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم معاون وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن توسط بانک مسکن و سایر بانک‌ها گفت: در سال‌های گذشته بانک‌ها به جز بانک مسکن از پرداخت وام مسکن منع شده بودند اما مصوبه جدید شورای پول و اعتبار این منع را از بانک‌ها برداشت و اکنون بانک‌های دیگر هم می‌توانند این وام را پرداخت کنند ولی ملزم به پرداخت آن نیستند.

حامد مظاهریان افزود: این‌که در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها این وام را پرداخت نمی‌کنند به نقدینگی آن‌ها مربوط است. بانک‌ها اغلب اعلام می‌کنند که تمایل به پرداخت این تسهیلات دارند اما نقدینگی لازم را ندارند و این مشکلی است که ما نیز تصور می‌کردیم بانک‌ها با آن دست به گریبان باشند.

تاکید مظاهریان بر فضای رقابتی در انتخابات

در هفته اخیر معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت تبیین رابطه مهندسان با اخلاق حرفه‌ای تاکید کرد که وظیفه ذاتی مهندسان در اکثر رشته‌های مهندسی این ‌است که رابطه خود و کار حرفه‌ای را با اخلاق روشن کنند.

حامد مظاهریان با اشاره به انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور عنوان کرد که در جریان این انتخابات باید فضای رقابتی حاکم باشد و بتوانیم شاهد مشارکت و حضور بیشتر مهندسان در آن باشیم.

تکمیل مسکن ویژه تهرانسر تا اواخر مهر

در هفته چهارم شهریورماه مدیرعامل سازمان زمین و مسکن از پایان پروژه مسکن ویژه تهرانسر تا اواخر مهرماه و تحویل آن به متقاضیان تا اوایل آبان ماه خبر داد.

سید محمد پژمان درباره اخباری مبنی بر وجود نواقص فنی در برخی واحدهای تحویل شده مسکن ویژه گفت: تمام واحدهای تحویل داده شده از دید ما کامل هستند. به هر حال ممکن است در شروع استفاده نواقص جزئی وجود داشته باشد که تا زمان شروع بهره‌برداری خودش را نشان نمی‌دهد و پس از استقرار، نواقص رفع می‌شوند.

راه‌اندازی ۲۰ صندوق زمین و ساختمان در کشور

در هفته ای که گذشت عضو هیئت مدیره صندوق زمین و ساختمان نسیم از راه اندازی ۲۰ صندوق طی یک سال آینده در سراسر کشور خبر داد و عنوان کرد که در پایتخت به‌زودی یک صندوق دیگر راه اندازی می شود.

احمدرضا کریمی اظهار کرد:‌ حدود یکسال پیش اولین صندوق تامین سرمایه تخصصی ساختمان تاسیس شد و ایجاد این صندوق‌ها از اولویت‌های صندوق زمین و ساختمان نسیم است.

تخلف ساخت و ساز مسکن مهر پردیس

در هفته جاری قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در ساخت و ساز مسکن مهر شهر پردیس تخلفاتی روی داده است، گفت: در شرکت عمران پردیس اتفاق عجیبی روی داده به‌ طوری که واحدهای مسکن مهر با زیربنای ۱۴۸ متر ساخته شده است.

احمد اصغری مهرآبادی با بین این‌که زیربنای برخی واحدهای مسکن مهر پردیس بزرگ است، افزود: بعضی از متقاضیان مسکن مهر به قیمت واحدها معترضند که چرا مثلاً باید ۱۰ میلیون تومان بیشتر -نسبت به سایر پروژه‌ها- پرداخت کنیم اما وقتی به این اعتراض رسیدگی کرده و ریز جزئیات واحد را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که واحد -شخص معترض- بالای ۱۰۰ متر است.

استقبال کمرنگ از وام ۸۰ میلیونی

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، عضو هیئت مدیره بانک مسکن از تغییر ضوابط صندوق پس انداز یکم خبر داد و با بیان این که تسهیل ضوابط در بانک مرکزی در حال تصویب است، گفت: میزان استقبال از صندوق پس انداز یکم کمتر از پیش بینی های ما بوده است.

ابوالقاسم رحیمی انارکی اظهار کرد: تا ۲۱ شهریوماه امسال ۱۵ هزار نفر در صندوق پس انداز یکم مسکن سپرده گذاری کرده اند و در ۷۹ روز کاری ۲۸۰۰ میلیارد ریال در کل کشور در صندوق پس انداز یکم مسکن سپرده جذب شده است.

واگذاری راه‌اندازی بورس مسکن به بورس کالا

در هفته جاری سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که راه‌اندازی بورس مسکن به بورس کالا واگذار شده است.

سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه ای اعلام کرد: در بسته سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ استفاده از ظرفیت بورس کالای ایران برای فروش املاک و مستغلات بانک ها و موسسات دولتی مورد اشاره قرار گرفته است.

تشریح جزئیات تأمین مالی فعالیت‌ عمرانی شهرهای جدید

در این هفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از بررسی موضوع عرضه سهام شرکت‌ عمران شهرهای پردیس و پرند در فرابورس خبر داد و اظهار کرد که برای تامین اعتبار پروژه‌های عمرانی شهرهای جدید به‌دنبال تهاتر مستقیم با بانک مسکن هستیم.

محسن نریمان در زمینه تأمین مالی فعالیت‌های عمرانی شهرهای جدید از طریق بازار سرمایه گفت: قراردادی با بانک مسکن در زمینه تأمین مالی زیرساخت‌های شهرهای جدید با استفاده از مدیریت دارایی‌هایمان منعقد کرده‌ایم؛ تعدادی مشاور نیز برای این اقدام جذب شده‌اند که آنها در حال بررسی روش‌های کاربردی شدن این اقدامات هستند که البته برخی فعالیت‌ها احصا و اجرایی شده است.

تصرف ۳۶هزار مسکن مهر

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان اینکه حدود ۳۶هزار مسکن مهر در سراسر کشور توسط متقاضیان تصرف شده است، گفت: شورای عالی استان‌ها باید به حل این مسئله کمک کند تا بتوانیم این واحدهای تحویل شده در دولت قبل را فروش اقساطی کنیم.

علیرضا بُلگوری اظهار کرد: یک سری از واحدهای مسکن مهر در استان‌های مختلف متصرف هستند. در این واحدها در دولت قبل به‌ناچار مردم ساکن شده‌اند که فروش اقساطی نشده‌اند.

وجود ۴۰۰هزار خانه خالی در تهران

در هفته چهارم شهریورماه رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه بیش از یک‌میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: از این رقم بالای ۴۰۰هزار واحد مربوط به تهران است.

علی عسکری افزود: در کشور خانه‌های خالی زیاد است و اگر قرار باشد از این خانه‌های خالی استفاده نشود ظلم به کسانی است که می‌خواهند خانه بخرند یا اجاره کنند.

ترس مالکان از مالیات خانه‌های خالی

در این هفته رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور درباره مالیات خانه های خالی گفت: این موضوع باعث افزایش عرضه خدمات اجاره مسکن از سوی مالکان شده است.

حسام عقبایی تصریح کرد: مالکان در برخی موارد رویکرد سوداگرایانه دارند و هدفشان بالا بردن قیمت مسکن و کسب درآمد بیشتر است که دولت باید برای برخورد این افراد تلاش کند.

امضای تفاهم‌نامه تهیه گزارش زلزله‌های تاثیرگذار

در هفته ای که گذشت مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری تهیه گزارش زلزله‌های تاثیرگذار بین مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

در این مراسم شکرچی‌زاده با اشاره به هدف امضای این تفاهم‌نامه در سخنانی اظهار کرد:‌ از زمانی که مسئولیت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را بر عهده گرفتم و بر اساس آشنایی که با بنیاد مسکن داشتم بر این باور بودم که می‌توان ارتباط نزدیکی بین این دو بخش در زمینه‌هایی که کار می‌‌کنیم، برقرار شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.