آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می زنند
مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می زنند

مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می زنند

رئیس اتاق بازرگانی تهران:
مصوبه شورای پول و اعتبار را دور می زنند
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: اقتصاد ایران همچنان بانک محور است و دخالت دستوری دولت در بازار پول مشکل ساز شده است و بخش نامه اخیر شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود بانکی یک روز هم اجرا نشد.

مسعود خوانساری، صبح دیروز در دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار کرد: طبق بررسی های انجام شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، رشد اقتصادی کشور در سه فصل نخست سال ۹۳ به ٣،۶ درصد رسید؛ مبنای این محاسبه برپایه مقاطع فصلی بود و با توجه به اینکه در سال ۹۲ رشد اقتصاد نزدیک به صفر شد، روند حرکت اقتصادی در این سال مثبت ارزیابی می شود. وی با اشاره به اینکه در سال ۹۴ اگر قرار باشد کمی نرخ رشد اقتصادی را تجربه کنیم، سال بسیار سختی را خواهیم داشت، افزود: با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و در کنار آن افزایش هزینه های دولت، رشد ٣.۶ درصدی در سال ۹۴ مشکل زاست، از سوی دیگر مطابق گزارش بانک مرکزی، پایه پولی کشور در پایان سال ۹۳، به ۱۳۱ هزار میلیارد تومان رسیده است که ۱۴ درصد نسبت به رقم مشابه سال قبل از آن رشد نشان می دهد. وی ادامه داد: ضریب فزاینده پولی هم با ١۵.۴ درصد رشد، به عدد شش رسیده است، درحالی که در اکثر کشورهای توسعه یافته این رقم به طور متوسط بالای ۱۰ است و هرقدر از این عدد فعلی بیشتر شود، نشان می دهد دولت به خوبی توانسته است افزایش پایه پولی را کنترل کند. رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین درباره افزایش درآمدهای مالیاتی، گفت: اگرچه مالیات بر ارزشِ افزوده بالارفته است، اما تا سازوکار مشخصی برای اخذ مالیات و افزایش درآمد مالیاتی نداشته باشیم، هرچقدر مالیات افزایش یابد عمدتا بنگاه های شفاف و آنهایی که عملکرد اقتصادی شفاف دارند، زیان می بینند، این در حالی است که بخش زیادی از اقتصاد کشور غیرشفاف است. خوانساری همچنین درباره بازار پول و سرمایه و منابع مالی کشور، گفت: طبق گزارش دریافتی، سهم بازار پول در منابع مالی کشور در سال ۹۳ به ٨٢.٢ درصد، سهم بازار سرمایه به ٧.۶ درصد و سهم سرمایه گذاری خارجی به ٣.٢ درصد رسیده است که نشان می دهد اقتصاد ما همچنان بانک محور است. رئیس اتاق بازرگانی تهران با ذکر مثالی از برخورد بانک ها درباره تسهیلات دهی به مشتریان گفت: به عنوان نمونه، اخیرا به من اعلام کرده اند، به افرادی که برای تمدید تسهیلات بانکی به بانک مراجعه می کنند، گفته شده است ۱۲ درصد از تسهیلات را باید با نرخ سود ۲۰ درصد دوباره سپرده گذاری کنند و مابقی را به نرخ ۲۷ درصد دوباره بپردازند. خوانساری تصریح کرد: نرخ ۲۰ تا ۲۱ درصدی که برای تسهیلات درنظرگرفته شده است، سبب می شود فقط کسانی که با سیستم بانکی رابطه دارند، بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی درباره آزادسازی قیمت بنزین نیز گفت: این کار راه مناسبی بود، اگرچه با قیمت های بازار آزاد فاصله دارد. اما نرخ گازوئیل که فقط ۵۰ تومان افزایش یافته است، همچنان زمینه را برای قاچاق فراهم می کند، چراکه اکنون روزانه هفت تا ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق می شود.
منبع: شرق

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.