آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » معدوم‌سازی مرغ‌های مشکوک به آنفلوآنزا
معدوم‌سازی مرغ‌های مشکوک به آنفلوآنزا

معدوم‌سازی مرغ‌های مشکوک به آنفلوآنزا

فارس گزارش می‌دهد
معدوم‌سازی مرغ‌های مشکوک به آنفلوآنزا/عامل بیماری در مرغ با حرارت از بین می‌رود

به‎ دنبال نگرانی مردم مازندران نسبت به شیوع بیماری آنفلوآنزا، کانون‌های آلوده شناسایی و معدوم‌سازی مرغ‌های محلی در نقاط آلوده و یا مشکوک آغاز شد.
خبرگزاری فارس: معدوم‌سازی مرغ‌های مشکوک به آنفلوآنزا/عامل بیماری در مرغ با حرارت از بین می‌رود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، به‎ دنبال نگرانی مردم مازندران نسبت به شیوع بیماری آنفلوآنزا، کانون‌های آلوده شناسایی و معدوم‌سازی مرغ‌های محلی در نقاط آلوده و یا مشکوک آغاز شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: بیماری ویروسی در روستاهای بابل و آمل دیده شده و پس از انجام نمونه‌برداری و شناسایی کانون‌های آلوده، پاک‌سازی شد.

دلاور حیدرپور اضافه کرد: مرغ‌های مشکوک خریداری و معدوم‌ شده و در حال حاضر مشکل خاصی نداریم و در حال رصد هستیم.

وی با بیان اینکه این بیماری مربوط به مرغ بومی بوده‌‌ است، عنوان کرد: تاکنون در مرغ‌داری‌های صنعتی استان مازندران مشکلی وجود ندارد و این واحدها تحت کنترل بوده و مورد پایش و آزمایش قرار می‌گیرند.

سخنگوی اداره‎کل دامپزشکی مازندران نیز در این‎ خصوص به خبرنگار فارس گفت: مردم در طول سال از خرید مرغ زنده به ‎شدت پرهیز کنند و مرغ‌هایی که از مراکز عرضه تحت نظارت دامپزشکی استان هستند را تهیه کنند.

علی باکویی تبیین کرد: مرغ‌های کشتار در نایلکس کشتارگاه‌های صنعتی طیور استان مازندران استحصال‎ شده و دارای تاریخ تولید، انقضاء، لیبل و کد پروانه بهره‌برداری دامپزشکی هستند.

وی با بیان اینکه خانم‌های خانه‌دار برای تمیز کردن مرغ از دستکش استفاده کنند، متذکر شد: با توجه به اینکه عمق گوشت حرارت نمی‌بیند بهتر است مرغ بومی به‌ صورت کبابی مصرف نشود.

سخنگوی اداره‎کل دامپزشکی مازندران با اعلام اینکه در مرغ‌های صنعتی هیچ‌گونه بیماری و آلودگی وجود ندارند، افزود: در استفاده از مرغ‌ها به‌ صورت کبابی هیچ مشکلی وجود ندارد.

باکویی بیان داشت: با توجه به اینکه بیماری‌های ویروسی از طریق مصرف فرآورده‌های خام منتقل می‌شود که احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام وجود دارد، هر نوع عامل بیماری در مرغ وجود داشته باشد در صورت حرارت به‌ صورت کامل از بین می‌رود.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این خصوص اظهار داشت: تاکنون هیچ مورد ابتلای انسانی به این بیماری گزارش نشده‌ است.

نادر آهنگر افزود: به تمامی مراکز بهداشتی استان مازندران، اطلاع‌رسانی شده که توصیه‌های لازم را به خانوارها برای پیشگیری از این بیماری داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه باید از فروش مرغ به ‎صورت زنده جلوگیری شود، افزود: افراد مرغ مورد نیاز خود را از مراکز عرضه بهداشتی تهیه کنند.

معاون فنی مرکز بهداشت مازندران در پایان گفت: همچنین افراد از نگهداری پرنده خودداری کنند.

به گزارش فارس، نکته قابل تأمل اینجاست اگر مشکلی وجود دارد، لازم است مسئولان به‌ جای پنهان‌کاری، تکذیب و یا ممانعت از انجام مصاحبه سعی کنند برای جلوگیری از تشویق و نگرانی در میان اذهان عمومی، شفاف‌سازی و افزایش آگاهی مردم اطلاع‌رسانی کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.