آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » معماری ایران مظلوم واقع شده است…
معماری ایران مظلوم واقع شده است…

معماری ایران مظلوم واقع شده است…

پدر معماری ایران در گفتگو با «صما» مطرح کرد:
معماری ایرانی مظلوم واقع شده است/ معماری؛ در مسیری رو به رشد در سال های پس از انقلاب
ویژه «روز معمار»- پدر معماری ایران با اشاره به مغفول ماندن معماری در ساخت وسازهای کشور گفت: جای تاسف است که معماری ایرانی مظلوم واقع شده و از معماران جوان انتظار می رود که در این مسیر امیدوارانه حرکت کرده و بیشتر به این مقوله توجه کنند.

پروفسور ایرج اعتصام در گفتگو با خبرنگار «صما» با اشاره به این مطلب تاکید کرد: در حال حاضر دانشگاه ها و سازمان های مختلف، برنامه های متعددی در مسیر ارتقای جایگاه معماری در کشور دارند و درخواست ما این است که معماران جوان عقب ننشینند و با امیدواری و تلاش بسیار در این بخش مشارکت کنند و وارد گود شوند.

اعتصام با ارزیابی مثبت از اقدامات انجام شده در راستای تشکیل بخش های مختلف مرتبط با حوزه معماری تصریح کرد: معماران می توانند از طریق دانشگاه ها، انستیتوها و شرکت در مسابقات مختلف معماری و شهرسازی، سطح حرفه ای خود را ارتقا بخشند. چرا که هدف از برگزاری این مسابقات، کمک به معماران و ارتقای سطح معماری کشور است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی، سطح طرح های ارائه شده به مسابقات معماری و شهرسازی بیش از حد انتظار بالا رفته است، گفت: جای بسی خوشحالی است که امروز معماران حتی با مفاهیم دشوار و سنگینی نظیر معماری بایونیک نیز آشنایی کافی دارند و طرح هایی که با همین موضوع در نهمین دوره مسابقات میرمیران ارائه شد، شگفتی و خرسندی هیئت داروان را به همراه داشت.

اعتصام با بیان اینکه معماری کنونی کشور، تا حدودی مسیر معماری چند دهه پیش و سال های قبل از انقلاب اسلامی را دنبال می کند، اظهار داشت: پس از انقلاب و وقوع جنگ، کار جدیدی در دانشگاه ها صورت نگرفت و نهایتا بعد از خاتمه جنگ، مجددا همان برنامه های گذشته با همکاری و مشارکت اساتید قدیمی و پیشکسوتان حوزه معماری شروع شد و ادامه یافت.

این پیشکسوت حوزه معماری ادامه داد: تفاوت عمده معماری امروز با سال های قبل در این است که تا حد زیادی به روز شده و یکی از موارد بسیار عمده، ایجاد دوره های دکتری و گسترش حوزه های تحقیقاتی در بخش معماری است که در سال های پیش از انقلاب شاهد آن نبودیم.

وی در عین حال به خبرنگار «صما» گفت: به طور کلی مسیر معماری در مقایسه با آن سال ها یک مسیر رو به رشد و پیشرفت بوده است، به گونه ای که از سال ۱۳۷۰ دکترای معماری و از سال ۱۳۷۲ دکترای شهرسازی در کشور برقرار شد.

اعتصام همچنین با بیان اینکه دوستی و همکاری با مرحوم هادی میرمیران، بهترین خاطره او در سال های فعالیت در حرفه معماری را رقم زده است، خاطرنشان کرد: مرحوم میرمیران از دانشجویان من بود و ما سال های زیادی در کنار هم کار کردیم و در سفرهای متعددی با هم همسفر بودیم که آن سال ها خاطرات پررنگ کارنامه حرفه ای مرا شامل می شود.

وی خاطر نشان کرد: به جوانان توصیه می کنم که به خاطر داشتن چیزهای کوچکی که در کار و زندگی خود دارند امیدوار باشند و با امیدواری در راه اجرایی کردن برنامه های خود حرکت کنند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.