آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » مهلت استفاده از اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن حداکثر دو سال است

مهلت استفاده از اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن حداکثر دو سال است

13920214000263_PhotoA

بر اساس اطلاعیه فرابورس ایران، مهلت نقل و انتقال، هبه و استفاده اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن حداکثر دو سال است و بانک مسکن برنامه‌ای برای تمدید مهلت استفاده اوراق ندارد.

پیرو بازگشت نماد اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دی ماه ۱۳۹۳ با نماد «تسه ۹۳۱۰». بدین وسیله، مهلت اعتبار اوراق نامبرده جهت «نقل و انتقال و هبه»‌ و همچنین مهلت استفاده از این اوراق به منظور دریافت تسهیلات مسکن، به همراه مهلت اعتبار سایر اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن موجود در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، به شرح جدول پیوست اعلام می‌گردد.

نماد معاملاتی هر سری از اوراق، یک ماه قبل از سررسید نهایی اعلام شده  توسط بانک‌ مسکن، در فرابورس متوقف شده و دارندگان اوراق ظرف یک ماه آخر صرفاً می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن و در چهارچوب مقرارت نسبت به اخذ تسهیلات اقدام نمایند.

همچنین نظر به شکایات برخی از دارندگان این اوراق که ظرف مهلت مقرر نیست به تشکیل پرونده و استفاده از این اوراق و یا فروش آن اقدام نکرده‌اند، باطلاع می‌رساند؛ همانگونه که قبلا نیز در اطلاعیه‌های فرابورس ایران اعلام شده بود، مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور آن، که در متن «گواهینامه نقل و انتقال و سپرده‌گذاری» تحت عنوان «امتیاز تسهیلات مسکن (ماه) (سال) » قید شده است، حداکثر دو سال می‌باشد و این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید می‌باشد و تمدید این مهلت برای بیش از سه سال، به دلیل مقررات بانک مرکزی به هیچ عنوان برای بانک مسکن امکان‌پذیر نمی‌باشد. بانک مسکن تا کنون در چهارچوب اختیارات قانونی و به صورت موردی، نسبت به تمدید مدت اعتبار برخی از این اوراق اقدام کرده است. اما طبق اطلاعات دریافتی از بانک مسکن، این بانک در حال حاضر هیچ گونه برنامه‌ای برای تمدید مهلت اوراق موجود، ندارد.

به منظور راهنمایی متقاضیان خرید «اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن»‌و همچنین جلوگیری از متضرر شدن دارندگان این اوراق، به واسطه ابطال این اوراق در سررسید، مواردی چند را در پیوست این اطلاعیه به عنوان «تذکرات مهم»‌به اطلاع دارندگان این اوراق و کلیه متقاضیان خرید این اوراق می‌رساند.

تذکرات مهم به متقاضیان خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن

۱- از آنجا که مدت اعتبار این اوراق محدود است، و از طرفی فرآیند تشکیل پرونده در بانک مسکن و همچنین انجام مقدمات مربوط به نقل و انتقال مستغلات و انجام عملیات محضری در دفاتر ثبت اسناد، مجموعا ممکن است چندین ماه به طول انجامد، به طور اکید توصیه می‌گردد متقاضیان محترم با هماهنگی شعب بانک مسکن و همزمان با تشکیل پرونده در بانک مزبور، نسبت به خرید این اوراق در بازار اقدام فرمایند و حتی‌الامکان از نگهداری اوراق اجتناب ورزند.

۲- در صورتی که به ماه‌های پایانی اعتبار این اوراق خود نزدیک می‌شوید، حتما نسبت به فروش اوراق و یا جابجایی آن با اوراق با مهلت طولانی‌تر (در قالب فروش اوراق و خرید اوراق با مهلت طولانی‌تر) اقدام فرمایید.

۳-با عنایت به کاربری خاص این اوراق، که طبق مقررات بانک مسکن، صرفا جهت استفاده از تسهیلات خرید و احداث و تعمیر واحد مسکونی می‌باشد، به فعالان بازار توصیه می‌گردد از خرید و فروش این اوراق به منظور کسب درآمد ناشی از نوسان قیمت آن جدا خودداری فرمایند.

۴- با توجه به نوسان شدید قیمت این اوراق که در چند سال اخیر بین ۳۵ تا ۱۰۰ هزار تومان در نوسان بوده است، به کلیه متقاضیان توصیه می‌شود صرفا زمانی که قصد استفاده از این اوراق را دارند، نسبت به خرید آن اقدام نمایند و به هیچ عنوان اوراق را برای استفاده در زمان نامعلوم در آینده نگهداری ننمایند. زیرا در این صورت در معرض ریسک ابطال و صفر شدن ارزش اوراق خود قرار خواهند گرفت.

۵- کلیه دارندگان اوراق می‌توانند با مراجعه به «سامانه اطلاع‌رسانی اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن»‌بانک مسکن به آدرس زیر و وارد کردن کد ملی (برای اشخاص حقیقی) و شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، از آخرین وضعیت تعداد اوراق خود مطلع شوند. همچنین لازم است افراد پس از استخراج تعداد اوراق خود، به مهلت معامله و استفاده اوراق خود بر طبق جدول پیوست این اطلاعیه دقت نظر داشته باشند.

۶- در حال حاضر تعدادی از «اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن»‌به دلیل سهل‌انگاری و بی‌دقتی برخی از دارندگان، این اوراق ابطال گردیده است و ظرف سه و شش ماه آتی نیز، به ترتیب ۵۰۰٫۰۰۰ و ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ ورقه از این اوراق ابطال خواهند شد بنابر این لازم است که دارندگان این اوراق نسبت به موارد فوق دقت کافی را مبذول دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

 

 

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.