آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » مهندسان در برابر هر حقی، مسئولیت دارند

مهندسان در برابر هر حقی، مسئولیت دارند

وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «صما»:
مهندسان در برابر هر حقی، مسئولیت دارند/ اخلاق حرفه‌ای به مقررات لازم‌الاجرا تبدیل شود+فیلم
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه استانداردسازی منافع به معنای این است که افراد در تضاد منافع نباشند، اظهار داشت: رفع تضاد منافع افراد موضوع حائز اهمیتی است که در بازبینی مبحث دوم مقررات ملی هم این مهم لحاظ خواهد شد.

عباس آخوندی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» ضمن تاکید بر اینکه بهره‌برداران باید حق مطالبه‌گری داشته باشند، گفت: مهم این است که فرآیند اخلاق حرفه‌ای و عدم قرار گرفتن منافع متعارف، داوطلبانه نباشد و اگر کسی در این موقعیت قرار گرفت امکان واخواهی و بازخواست برایش وجود داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، با اعلام اینکه اخلاق حرفه‌ای و استانداردسازی منافع افراد در چارچوب مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی لحاظ خواهد شد، اذعان داشت: باید کسانی که رفتار غیرحرفه‌ایی انجام دهند در مقابل سازمان نظام مهندسی ساختمان و کسانی که به آنها ضرر مادی وارد می‌شود، پاسخگو باشند و بهره‌برداران در صورت نیاز، امکان شکایت در دادگاه را بر علیه متخلفان داشته باشند.

آخوندی در پاسخ «صما» مبنی بر اینکه پیام وزیر راه و شهرسازی برای کمپین اخلاق حرفه‌ای و اعضای آن چیست، گفت: مهمترین موضوع این است که اخلاق در پهنه سپهر عمومی به یک نهاد اجتماعی تبدیل بشود و در واقع مهندسان باید بدانند در برابر هر حقی که برای خودشان قائل هستند یک مسئولیتی هم دارند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: اگر ما مهندسان اعتقاد داریم که افراد غیرمهندس حق ندارند وارد بازار مهندسی شده و خدمات مهندسی بفروشند و در واقع به دنبال اجرای قانون ممنوعیت ورود افراد غیرمتخصص به حوزه مهندسی هستیم، در مقابل هم باید به مطالبه‌گری و مسئولیت خودمان، در برابر خریداران خدمات مهندسی پایبند باشیم.

آخوندی در پایان خاطرنشان ساخت: ما مهندسان باید اصول اخلاق حرفه‌ای را تبدیل به اصول الزامی در نظامات مهندسی بکنیم و به عنوان اولین افراد داوطلبانه درمسیر تبدیل اخلاق به آیین‌نامه و مقررات لازم‌الاجرا حرکت کنیم.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.