آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » نخستین جشنواره زمستانه و بهاره البرز آغازی برای گفتمان فرهنگ‌ها

نخستین جشنواره زمستانه و بهاره البرز آغازی برای گفتمان فرهنگ‌ها

13921111000263_PhotoA

معاون استاندار و فرماندار شهرستان کرج، آغاز نخستین جشنواره زمستانه و بهاره البرز را آغازی برای گفتمان فرهنگ‌ها و معرفی رنگین کمان فرهنگ‌ها در البرز دانست.

محمدتقی ایرانی با اشاره به ظرفیت‌های کرج اظهار داشت: نخستین جشنواره زمستانه و بهاره استان البرز، بستری برای شناسایی ظرفیت‌ها و تجربیات استان‌های کشور خواهد بود.

وی افزود: اولین نگاهی که می‌توانیم به ظرفیت‌های استان داشته باشیم، نگاه فرهنگی و گردشگری است.

معاون استاندار البرز گفت: هر مدیری که وارد استان البرز می‌شود این ظرفیت و توانایی را از نظر طبیعی و تاریخی بودن می‌بیند اما بسیاری از مسافران به جهت عبور از این استان نمی‌توانند از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شوند، چون مقصد گردشگران هیچ‌گاه استان البرز و شهر کرج نبوده و ما هم سعی نکرده‌ایم گفتارهایی ایجاد کنیم و خود را به شهروندان ایران‌زمین بشناسانیم.

ایرانی گفت: البرز استان نوپایی است اما قدمت و سابقه آن دیرینه و با آداب و رسوم و گویش‌های متنوع است و آثار آن گویای این گذر تاریخی است.

*شهدا هویت فرهنگی البرز هستند

وی افزود: شهدای گرانقدر و فرهیخته کرجی سرآمد و امروز مایه مباهات هستند. ۶ هزار شهید که در این استان تقدیم شده است، از شهید فهمیده، میررضی، کیان‌پور، نژاد فلاح‌ها و… همگی هویت فرهنگی البرز هستند و باید این ظرفیت‌های غنی فرهنگی را بیش از پیش معرفی کرد.

ایرانی ادامه داد: سرزمین البرز از کوه‌های البرز مرکزی تا جنوب دشت‌های کویری اشتهارد، آبشارها، رودخانه‌ها و سدها و… همگی ظرفیت‌های مورد توجهی است و باید آن را هرچه بیشتر معرفی کرد.

*کرج‌گردی در البرز نهادینه شود

وی با بیان اینکه بسیاری از ظرفیت‌ها در شهرستان‌های البرز ناشناخته باقی مانده، افزود: در بدو امر باید در استان، کرج‌گردی را نهادینه ساخت؛ طالقان، نظرآباد، ساوجبلاغ، اشتهارد و… هر یک زیبایی‌ها و مناظر طبیعی بسیاری دارند که اغلب ناشناخته مانده‌اند.

فرماندار کرج ادامه داد: این منطقه همواره تأثیرگذار در معادلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری بوده اما نادیده گرفته شده و این در حالی است که می‌توان ظرفیت‌های آن را به عنوان منبع درآمد اقتصادی مورد توجه قرار داده و ظرفیت‌های دیگر آن را به دنیا نشان داد.

ایرانی گفت: امروز می‌توانیم بگوییم البرز اگرچه نوپاست اما سرزمینی کهن، با مردمی سختکوش و پرتلاش است.

وی افزود: قهرمانان و ورزشکاران، علما، نویسندگان، ادبا، شعرا و… این استان، سرمایه‌های فرهنگی این استان هستند که هنوز شناخته نشده‌اند.

ایرانی ادامه داد: کرج با ظرفیت‌های غنی فرهنگی بستری برای همزیستی مسالمت‌آمیز است که باید ویژه‌تر به آن نگریست.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.