آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی
نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی

نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی

نگاه «کافه صما» به مسکن در هفته ای که گذشت:
ساخت مسکن «از دم اجاره‌ای» برای دهک یک/ نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی
«کافه صما» مهمترین رویدادهای بخش مسکن در هفته سوم اردیبهشت ماه را مورد بررسی قرار داده است.

تاکید آخوندی بر افتتاح حساب امانی پیش‌فروش مسکن، تاکید وزیر راه بر حق استفاده از دانش مهندسی، ساخت مسکن «از دم اجاره‌ای» برای دهک یک، نامشخص بودن نرخ سود تسهیلات لیزینگ، صیانت از حقوق اعضای نظام مهندسی در انتخابات، تحویل ۸۰هزار مسکن مهر تا پایان بهار، انتقاد ترکان از هدرسوزی انرژی در ایران، یارانه نقدی ضمانتی برای اجاره‌بهای مسکن اجتماعی، نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی، کاهش دوره انتظار خرید مسکن در ایران، گران شدن ۱۳ درصدی آپارتمان در تهران و افشای عمده‌ترین تخلفات هیئت مدیره‌‌های نظام مهندسی از اهم اخبار بخش مسکن در هفته سوم اردیبهشت ماه بود. «کافه صما» در نگاهی اجمالی این رویدادها را مورد بررسی قرار داده است.

تاکید آخوندی بر افتتاح حساب امانی پیش‌فروش مسکن

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، وزیر راه شهرسازی گفت: به شدت پیگیر اجرای طرح افتتاح حساب امانی پیش‌فروش مسکن هستم.

آخوندی در سیزدهمین جلسه شورای هماهنگی مسکن در خصوص افتتاح حساب امانی پیش‌فروش مسکن نزد بانک‌ها گفت: این نوع حساب، مبحث بسیار مهمی است و وزارت راه و شهرسازی به شدت پیگیر اجرایی شدن آن است. وقتی قرار است پیش‌فروش در بخش ساختمان به صورت اعلان عمومی اتفاق بیفتد، باید بر این نوع روش تأمین اعتبار، یک ناظر امین نظارت داشته باشد؛ آنچه در دنیا رواج دارد، افتتاح حساب امانی نزد بانک‌هاست.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه باید این روش هم از سوی مسئولان بانک مسکن و هم مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی به مردم و فعالان اقتصادی توضیح داده شود تا مفاسد اقتصادی متعدد گذشته در بخش پیش‌فروش مسکن و ساختمان دیگر تکرار نشود، اظهار کرد: در این روش، بانک پیشرفت پروژه را کنترل کرده و به عنوان امانت‌دار مردم، پول‌ها را به تدریج در اختیار سازنده یا پیش‌فروشنده قرار می‌دهد؛ در واقع در پروژه‌های ساختمانی که به روش اعلان عمومی پیش‌فروش می‌شوند وجوه پیش‌خریداران نزد یک بانک به عنوان ناظر و امین و در قالب حساب امانی نگهداری می‌شود و بر اساس توافق میان سازنده و بانک و مطابق با جریان نقدینگی مورد نیاز پروژه، منابع این حساب آزاد می‌شود. این سازوکار، امکان مشارکت بانک در فرآیند تأمین مالی پروژه از طریق اعطای تسهیلات ساخت یا خرید را نیز تسهیل خواهد کرد.

تاکید وزیر راه بر حق استفاده از دانش مهندسی

در هفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه تضمین اجرای قراردادها نکته اصلی برای حمایت از حقوق مهندسان است، گفت: کسانی که در قراردادها ارزش افزوده ایجاد نکرده و لاف می‌زنند باید جریمه شوند.

عباس آخوندی در کنفرانس بین المللی فیدیک اظهار داشت: مهندسان ایرانی کاملاً هوشمند بوده‌اند و از سال ۱۳۵۳ یعنی حدود ۴۰ سال پیش به فیدیک پیوسته‌اند.

وی با بیان اینکه مهندسان با این کار برای حضور در جامعه جهانی در عرصه رقابت آماده شدند، بیان کرد: حضور در بازارهای بین المللی نیازمند قواعدی است که می‌توانیم از جریان فیدیک خود را برای رقابت در عرصه‌های جهانی آماده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پذیرش رقابت و ایجاد آمادگی برای حضور در بازارهای جهانی و اکتفا نکردن به بازارهای محلی رمز بالندگی ما و زمینه‌ساز رشد مهندسی خواهد بود.

آخوندی با تأکید براینکه حق استفاده از دانش مهندسی و کیفیت آن بسیار مهم است، تأکید کرد: نظام‌های قراردادی بسیار پیچیده هستند نکته بسیار مهم در این حوزه قرارگرفتن در چارچوب فیدیک برای اجرای طرح‌های بزرگ است.

ساخت مسکن «از دم اجاره‌ای» برای دهک یک

در هفته جاری معاون امور مسکن و ساختمان با بیان اینکه مسکن اجتماعی “از دم اجاره‌ای” برای دهک یک جامعه اجرا می‌شود، گفت: تأمین مسکن برای دهک یک جامعه یک کار مهندسی نبوده و یک کار علوم اجتماعی است.

حامد مظاهریان اظهار کرد:‌ در مسکن اجتماعی ۷ تا ۹ برنامه داریم، یکی از برنامه‌ها پرداخت کمک‌هزینه اجاره برای دهک یک است، یعنی کسی که سرپرست خانوار بوده یا فرزند معلول دارد.

وی با بیان “نباید به این افراد یک واحد مسکن بدهیم چون نظام اجتماعی به هم می‌خورد” تصریح کرد:‌ بنابراین برنامه ما به‌نحوی است که ۷۵ تا ۸۰ درصد اجاره یک واحد مسکونی را دولت برای دهک‌های یک جامعه پرداخت خواهد کرد.

مظاهریان افزود:‌ برای گروه بالاتر مانند دهک ۴ مسکن حمایتی اجرا می‌شود و ممکن است به اینها زمین داده شود تا خودشان مسکن را بسازند.

نامشخص بودن نرخ سود تسهیلات لیزینگ

همچنین در این هفته معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رشد ۳.۶ درصدی قیمت مسکن در فروردین امسال نسبت به فروردین ۹۳ گفت: هنوز نرخ سود تسهیلات لیزینگ مسکن مشخص نشده است.

حامد مظاهریان در یک نشست خبری اظهار کرد: کلیات لیزینگ مسکن مورد توافق بانک مرکزی قرار گرفته و این بانک باید آیین نامه های آن را اعلام کند.

وی تصریح کرد: هنوز نرخ سود تسهیلات لیزینگ مشخص نشده است و این نرخ تحت تاثیر نرخ تسهیلات بانکی قرار داشت که خوشبختانه هفته گذشته مشخص شد.

مظاهریان با بیان اینکه بانک مرکزی نرخ سود تسهیلات لیزینگ را اعلام خواهد کرد، گفت: اصولاً تسهیلات لیزینگ تسهیلات گران قیمتی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رشد ۳٫۶ درصدی قیمت مسکن در فروردین ۹۴ در مقایسه با فروردین ۹۳ گفت: این افزایش قیمت در زمانی روی داده که تورم بالای ۱۵ درصد بوده است و این مسئله حاکی از کاهش قیمت واقعی مسکن است.

صیانت از حقوق اعضای نظام مهندسی در انتخابات

در هفته سوم اردیبهشت ماه، مدیر کل دفتر تشکل‌های مهندسی و حرفه‌ای وزرات راه و شهرسازی اظهار داشت: در انتخابات این دوره هیئت مدیره‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی با جدیت از کلیه حقوق اعضای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان صیانت می‌کند.

منوچهر شیبانی اصل در پاسخ به این سئوال که در دوره‌های گذشته هیئت‌های اجرایی با دقت و حساسیت انتخاب نمی‌شدند و وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از ورود افراد غیرحرفه‌ای چه کرده است، گفت: در این دوره انتخاب اعضای هیئت‌های اجرایی با حساسیت و جدیت زیادی صورت خواهد گرفت و نظام مهندسی شاهد حضور مهندسان پیشکسوت و مجرب خواهد بود تا بتوانند امور مربوط به انتخابات را با دقت پیگیری و به مرحله اجرا برسانند. لذا مشکلاتی که در دوره‌های قبل وجود داشته دقیقا بررسی شده و کلیه کمبودها مدنظر کارشناسان قرار گرفته است.

شیبانی اصل با تاکید بر نارضایتی مردم و مهندسان از تشکل‌های نظام مهندسی و اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کشور، اذعان داشت: باید در جهت اصلاح اجرای این قانون حرکت کنیم که در همین راستا اجرای مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و تغییرات آن تا تابستان امسال آغاز خواهد شد.

تحویل ۸۰هزار مسکن مهر تا پایان بهار

در هفته ای که گذشت قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امکان تحویل و اسکان ۲۶۰هزار واحد مسکن مهر به‌دلیل تأمین نشدن زیرساخت‌ها وجود ندارد، گفت: تا پایان بهار امسال ۸۰هزار مسکن مهر تحویل مالکان آن می‌شود.

احمد اصغری مهرآبادی اظهار کرد: با همکاری بانک مرکزی افزایش تسهیلات مسکن مهر از ۲۵‌میلیون به ۳۰میلیون تومان اجرایی شده و امیدواریم با تلاش بانک مسکن این افزایش در تسهیلات ارائه شده در همه استان‌ها اعمال شود.

وی با بیان اینکه تاکنون یک‌میلیون و ۴۲۰هزار واحد مسکونی افتتاح شده، مهم‌ترین مشکل در واگذاری مسکن مهر را کمبود اعتبارات اعلام و تصریح کرد: بیش از ۲۶۰هزار واحد مسکونی داریم که ساخت آن تمام شده، اما به‌خاطر تأمین نشدن زیرساخت‌ها امکان تحویل و اسکان در آنها وجود ندارد.

انتقاد ترکان از هدرسوزی انرژی در ایران

در هفته جاری مشاور عالی رییس جمهور و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف از بهینه‌سازی مصرف انرژی در حوزه نظری آگاهی دارند، افزود: سازمان‌های مختلف کشور از نظر علمی و نگاه پژوهشی نسبت به بهینه‌سازی انرژی تسلط و علم و آگاه کامل دارند؛ اما آنچه در میدان عمل دیده می‌شود برخلاف گفته‌هاست.

اکبر ترکان در سومین همایش ملی اقلیم، ساختمان و بهینه‌سازی مصرف انرژی از تبدیل سالانه ۶۵۰ میلیون بشکه نفت به فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌های داخلی کشور خبر داد و گفت: سالانه ۱۸۰ میلیون متر مکعب گاز تولیدی به شکل‌های مختلف مصرف می‌شود.

به گفته وی هدرسوزی انرژی، ایران را جزو ۱۰ کشور آلوده جهان کرده است.

رییس سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه ایران یکی از بالاترین تولیدکنندگان دی‌اکسیدکربن جهان است، ادامه داد: ایران نه تنها در رتبه‌بندی کشورهایی که بهینه‌سازی انرژی را رعایت نمی‌کند در جایگاه‌ مناسبی قرار ندارد، بلکه باید هزینه آلودگی ایجاد شده از تولید دی‌اکسید کربن را به جهان بدهد.

یارانه نقدی ضمانتی برای اجاره‌بهای مسکن اجتماعی

در این هفته معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: ممکن است یارانه مشمولان طرح مسکن اجتماعی به عنوان تضمین پرداخت اجاره‌بها در نظر گرفته شود.

احمد میدری درباره نحوه محاسبه هزینه‌هایی که واجدان شرایط دریافت مسکن اجتماعی باید پس از سکونت در واحدها پرداخت کنند ، گفت: یکی از مواردی که در جلسات تدوین طرح مسکن اجتماعی ، مطرح و استقبال شد این است که یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی همه اعضای خانوارهای مشمول این طرح به عنوان تضمین پرداخت اجاره‌بها در نظر گرفته شود و در صورت پرداخت نکردن ، این مبلغ به عنوان اجاره واحد مسکونی منظور می‌شود.

معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره حقوق مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی پس از دریافت و اسکان در واحد‌های مسکن اجتماعی، اظهار کرد: پرداخت حقوق مددجویان ادامه می‌یابد و قطع نخواهد شد.

نشست نمایندگان متقاضی استیضاح با آخوندی

در هفته سوم اردیبهشت ماه نماینده مردم بجنورد و جاجرم در مجلس با بیان اینکه متقاضیان استیضاح وزیر راه و شهرسازی خواستار حل مشکلات موجود در بخش مسکن و حمل و نقل هستند، گفت: در جلسه اخیر نمایندگان متقاضی استیضاح با وزیر راه و شهرسازی، توضیحات عباس آخوندی برای نمایندگان متقاعدکننده نبود.

موسی الرضا ثروتی با اشاره به جلسه نمایندگان متقاضی استیضاح و رییس مجلس با وزیر راه و شهرسازی در روز یکشنبه هفته جاری اظهار داشت: از آنجا که پاسخ های عباس آخوندی برای نمایندگان قانع کننده نبود، مقرر شد که وزیر راه و شهرسازی در مدت یک هفته پاسخ های خود را در مورد سوالات و نکات مطرح شده ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه در این جلسه حدود ۱۰ نماینده متقاضی استیضاح حضور داشتند، گفت: در نشست مذکور نمایندگان حاضر انتقادات و نکات مدنظر خود در مورد بخش مسکن، مسکن مهر، مسکن روستایی، مسکن ایثارگران، وضعیت راهها، وضعیت فرودگاه ها، عملکرد وزارت راه و شهرسازی در مورد سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ و مشکلات حمل و نقل ریلی را مطرح کردند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مردم و به ویژه اقشار کم درآمد با مشکلات جدی برای تامین مسکن مواجه هستند، عنوان کرد: متاسفانه وزارت راه و شهرسازی به بخش مسکن بی توجهی می کند و به رغم وعده های داده شده تاکنون اقدام عملی در بخش مسکن انجام نشده است.

کاهش دوره انتظار خرید مسکن در ایران

در هفته اخیر گزارشی منتشر شد که نشان می‌دهد دوره انتظار خرید مسکن در ایران طی یک سال گذشته ۸.۵ ماه کمتر شده و متوسط قیمت مسکن در ایران به ۲۰.۷۸ برابر سطح درآمد سالانه یک خانوار رسیده است.

بررسی آخرین قیمت مسکن و سطح درآمدی خانوارها در ۱۲۱ کشور جهان نشان می‌دهد مردم اوگاندا ضعیف‌ترین قدرت خرید مسکن در کشور خود را دارند.

نسبت قیمت مسکن در این کشور به متوسط درآمد سالانه یک خانوار اوگاندایی ۳۱٫۱۳ برآورد شده است که بالاترین رقم در سطح جهان است. به‌عبارت دیگر قیمت هر واحد مسکونی در این کشور ۳۱٫۱۳ برابر درآمد سالانه یک خانوار است.

بر اساس این گزارش، قدرت خرید مسکن ایرانی‌ها طی یک سال گذشته افزایش یافته است و در حالی که سال گذشته متوسط قیمت مسکن در ایران ۲۱٫۴۹ برابر درآمد سالانه یک خانوار بود این رقم در سال جاری به ۲۰٫۷۸ برابر درآمد سالانه یک خانوار ایرانی کاهش یافته است.

گران شدن ۱۳ درصدی آپارتمان در تهران

در هفته ای که گذشت گزارشی منتشر شد که نشان می داد متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی درشهر تهران نسبت به فصل مشابه سال قبل چهار درصد افزایش داشته است.

آنطور که بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان میدهد، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان‌های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی درشهر تهران ۴۴۱۵۰ هزار ریال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰٫۱ و نسبت به فصل مشابه سال قبل چهار درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۱۹ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده در حدود ۹۰۸۵۶ هزار ریال در منطقه ۳ و کمترین آن در حدود ۱۳۹۵۴ هزار ریال در منطقه ۲۰ بوده است.

افشای عمده‌ترین تخلفات هیئت مدیره‌‌های نظام مهندسی

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم رییس کمیته بازرسان شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان با ابراز تاسف از تخلفات موجود در بدنه اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی گفت: حدود ۸۰ درصد از استان‌ها با چنین معضلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در نشست‌هایی که با اکثریت سازمان‌های استانی در حوزه‌های مختلف برگزار کرده‌ایم، این موارد اثبات شده است.

محمدرضا داعی‌الحسین درخصوص عمده‌ترین تخلفات قابل مشاهده در ساختار هیئت مدیره‌‌ها تصریح کرد: سوءاستفاده از موقعیت به نفع خود یا دیگران و سوءاستفاده‌های مالی به شکل‌های مختلف مثل سفرهای خارجی و اخذ وام ازجمله این تخلفات است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، اغلب هیئت مدیره‌ها مافیایی تشکیل می‌دهند که رتق و فتق نقشه‌ها را خود بر عهده دارند، اما چنین جلوه می‌کنند که افراد دیگری عهده‌دار این امور هستند. یا اینکه هر هیئت‌مدیره چند دفتر مشاور یا طراحی تاسیس می‌کند و هرچند پشت قضیه خودش است، اما ظاهر قضیه چنین نیست.

به گفته این بازرس سازمان نظام مهندسی، مطابق قانون، هیئت مدیره باید سه سال در این سمت حضور داشته باشند. اما برای اینکه زمان وکالت و نیابت خود را افزایش دهند، در شورای مرکزی مصوب می‌کنند که انتخابات را شش ماه به تعویق بیندازند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.