آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت باشد

نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت باشد

13920417000001_PhotoA

نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: برای اجرا و گسترش برنامه پزشک خانواده به اندازه کافی پزشک عمومی داریم ولی بعضی دوستان نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت کشور باشد.

عزت‌اله گل‌علیزاده با بیان این‌که در فاز جدید برنامه‌ تحول نظام سلامت در حاشیه‌ شهر‌ها که جمعیتی حدود ۱۲ میلیون نفر را در بر می‌گیرد برای ارایه خدمات در سطح اول می‌خواهند به‌جای پزشکان عمومی از کار‌شناسان بهداشتی استفاده کنند، گفت: بعضی از مسئولان ارشد وزارت بهداشت معتقدند اولاً پزشک عمومی به اندازه‌ کافی نداریم و ثانیاً ارایه‌ خدمات آنان برای نظام سلامت گران درمی‌آید. اما من معتقدم ما برای اجرا و گسترش برنامه پزشک خانواده، آن هم به‌طور اصولی، به اندازه‌ کافی پزشک عمومی داریم ولی بعضی از دوستان در وزارت بهداشت نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت کشور ما باشد.

گل‌علیزاده در ادامه توضیح داد: این‌گونه اقدامات و اظهار نظر‌ها چنین به ذهن القا می‌کند که مسئولان به‌جای بازیابی هویت طب عمومی و طراحی نقش و شأن بخشیدن برای پزشکان عمومی در قالب پزشک خانواده و نظام ارجاع و به‌جای این‌که با پرداخت مناسب به آنان زمینه‌ مشارکت و ماندگاری‌شان را در برنامه‌های پزشک خانواده روستایی و شهری فراهم آورند، ناخودآگاه دنبال حذف پزشکی عمومی از نظام بی‌نظام سلامت کشور هستند.

وی افزود: این در حالی است که تعداد زیادی از همکاران به‌دلیل عدم احساس امنیت شغلی و بی‌اعتمادی به برنامه‌های وزارت بهداشت، در سالیان گذشته جذب امور غیرپزشکی یا مشاغل جنبی پزشکی مثل مراقبت از پوست، درمان اعتیاد و طب کار یا سرگرم امتحانات دستیاری شده‌اند.

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: در سال‌های اخیر از یک‌سو با گسترش رشته‌های تخصصی و تغییر ذایقه‌ مردم به‌ تخصص‌گرایی و از سوی دیگر دسترسی راحت و بدون مانع به ویزیت‌های تخصصی و فوق تخصصی، زمینه‌ حذف و به گوشه رانده شدن پزشکان عمومی فراهم شده است.

وی افزود: در برنامه‌های تحول نظام سلامت با کاهش مبلغ فرانشیز و راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان‌های دولتی به این قضیه دامن زده‌ایم، بدون این‌که به پیامدهای آن توجه کنیم. هر چند این کار باعث افزایش رضایتمندی مردم می‌شود ولی باید ببینیم به چه قیمتی. خدماتی را که قابل ارایه توسط پزشک عمومی است از پزشک متخصص و فوق تخصص می‌خریم و به این رفتار مردم دامن می‌زنیم، بدون ‌آن‌که برنامه‌ای در جهت تغییر رفتار مردم داشته باشیم.

گل‌علیزاده با بیان این‌که برای آموزش پزشکان عمومی هزینه‌ بسیاری شده و بسیاری از جوانان مستعد جامعه این رشته را انتخاب کرده‌اند اما در نظام سلامت ما هر چه زمان می‌گذرد این سرمایه‌های کشور بیشتر نادیده گرفته می‌شوند، افزود: دانشکده‌ پزشکی افتتاح می‌کنیم، ظرفیت‌ها را افزایش می‌دهیم و بعد پزشک عمومی را به امان خودش رها می‌کنیم. قانون برنامه پنجم و سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر تکلیف را روشن کرده و آن هم اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، تغییر نظام آموزش پزشکی عمومی بر مبنای راهبردهای برنامه پزشک خانواده و آمایش سرزمینی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.

نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران در ادامه گفت: البته من اعتقادی به این‌که بیشترین بخش منابع برنامه تحول نظام سلامت به متخصصین اختصاص یافته ندارم، بلکه معتقدم سهم عمده‌ای از این منابع صرف دارو، پاراکلینیک و تجهیزات پزشکی شده و در این بین متوسط دریافتی پزشکان متخصص نیز افزایش داشته است.

وی ادامه داد: هر چند شاهد رشد دریافتی پزشکان خانواده روستایی نیز بوده‌ایم که باعث افزایش تعداد پزشکان خانواده‌ روستایی شده است. طی چند سال گذشته به‌دلیل عدم افزایش حق‌الزحمه‌ پزشکان خانواده‌ روستایی چیزی حدود ۱۲۰۰ نفر از این برنامه خارج شده بودند ولی با شروع برنامه و توجه به درخواست به‌حق این گروه از پزشکان عمومی، کمبود پزشک در مناطق روستایی و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر تا حدودی جبران شده است. اما آن‌چه اهمیت دارد این است که سایر پزشکان عمومی بهره‌ای از برنامه‌ها نبرده‌اند.

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی در توضیح به ابلاغ اخیر کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات سلامت اشاره کرد و گفت: پزشکان عمومی از افزایش تعرفه‌ها سهم زیادی نداشتند چرا که بخش E&M که‌‌ همان بخش ارزیابی و اداره‌ بیماران است و شامل ویزیت بیماران در مطب و بیمارستان و ارایه‌ مشاوره می‌شود ابلاغ نشده است. پزشکان شاغل در اورژانس بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های دولتی به‌جز ۴۵ درصد مبلغ ویزیت، سهمی از ارایه‌ خدماتی مانند احیای قلبی- ریوی، تفسیر نوار قلب و کلیشه‌ رادیوگرافی و سی‌تی اسکن یا مراقبت از بیماران بدحالی چون مسمومین و بیماران قلبی و آسمی و… در اورژانس نمی‌برند. البته وضع این دسته از همکاران در مراکز درمانی خصوصی و خیریه به‌مراتب بد‌تر است که اگر نخواهم کلمه‌ استثمار را به‌کار ببرم در حق آنان اجحاف می‌شود.

گل‌علیزاده در پایان با یادآوری این‌که ۷ ماه از اجرای برنامه تحول نظام سلامت گذشته است، بیشترین تحولات را در بخش درمان و در جهت کاهش پرداختی از جیب، برچیدن بساط پرداختی‌های غیرمتعارف و ساماندهی بازار سلامت در حوزه‌ دانست و تاکید کرد: در ادامه حتماً ‌باید توجه جدی به طراحی نظام ارجاع با محوریت پزشک خانواده و مبتنی بر گایدلاین، نظام سطح‌بندی و خرید راهبردی خدمات باشد. خدمات ارایه شده در سطوح دوم و سوم بسیار گران است و منابع زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، در حالی که ۸۰-۷۵ درصد از خدمات را پزشکان عمومی در سطح یک ارایه می‌دهند. اگر به این مساله توجه نکنیم، هزینه‌کرد منابع سلامت بدین شکل در طولانی‌مدت مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.