آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » نوسانات اقتصادی، تهدید جدی برای رعایت اخلاق مهندسی است
نوسانات اقتصادی، تهدید جدی برای رعایت اخلاق مهندسی است

نوسانات اقتصادی، تهدید جدی برای رعایت اخلاق مهندسی است

رییس دانشکده معماری دانشگاه تهران در گفتگو با «صما» :
نوسانات اقتصادی، تهدید جدی برای رعایت اخلاق مهندسی است
رییس دانشکده معماری دانشگاه تهران با انتقاد از کمرنگ شدن مسئله اخلاق در معماری امروز کشور، گفت: در گذشته معماری و مسائل اخلاقی و اسلامی دو مقوله جدایی‌ناپذیر بودند اما امروزه چنین نیست.

شاهین حیدری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با بیان این مطلب تصریح کرد: امروزه شرایط به گونه‌ای است که عده‌ای از فعالان حرفه معماری در کنار حرفه خود به مسائل اخلاقی توجه دارند اما در عمل به آن اهمیت نمی‌دهند و یک دوگانگی را ایجاد می‌کنند.

حیدری با ذکر مثالی به تشریح وضعیت مورد انتقاد خود پرداخت و گفت: به عنوان مثال در یک پروژه ساختمانی، معماری که موظف بود کار را طبق نقشه پیش برد و برای ساختمان ۵ ستون بزند در زمان ساخت از ستون‌های میانی کم کرده بود، درست است که این ساختمان با ستونی کمتر هم می‌ایستد اما آیا در زمان وقوع بحران نیز ساختمان استقامت لازم را دارد؟

این استاد دانشگاه به اهمیت رعایت اخلاق در حرفه مهندسی و معماری اشاره داشت و تاکید کرد: مسائل اخلاقی باید به شکل نهادینه در میان جامعه مهندسی و معماری رواج یابد و این جامعه هوشمند کشور قطعا با درک اهمیت این مولفه، با موضوع کنار می‌آیند.

حیدری در عین حال فرهنگ‌سازی در زمینه اخلاق را پراهمیت دانست و افزود: برای ترویج اخلاق مهندسی، هم وزارت راه و شهرسازی هم سازمان‌های نظام مهندسی و هم دانشگاه باید با هم به تعامل و همکاری برسند.

انتقاد از حذف واحد درسی اخلاق مهندسی در دانشکده معماری

رییس دانشکده معماری پردیس هنرهای زیبا با انتقاد از حذف واحد درسی به نام اخلاق مهندسی در دانشگاه‌های مهندسی کشور، گفت: در دانشکده معماری لزوم تدریس اخلاق مهندسی احساس می‌شود و لازم است برای مهندسان جوان یادآوری شود که در ایام گذشته چه معمارانی با چه امکاناتی با اهمیت‌بخشی به مولفه‌های اخلاقی آثار بی‌نظیری را بر جای گذاشته‌اند و همواره در طول تاریخ آثار آنها تحسین‌برانگیز شده است.

وی با اشاره به نحوه رعایت اخلاق حرفه‌ای در کشورهای پیشرفته افزود: در کشورهای پیشرفته قانون‌مداری در حرفه‌های مهندسی حرف اول را می‌زند و در کنار آن به مسائل اخلاقی نیز توجه ویژه‌ای دارند اما در ایران اهرم‌هایی که بتواند قانون را جاری سازد نداریم و یا اهرم‌ها ضعیف هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اقتصاد در نوسان ایران، تهدید جدی برای رعایت اخلاق در حرفه مهندسی است، گفت: مهندسان کشور با مقایسه وضعیت معیشت خود با دیگر مشاغل، احساس ضعف می‌کنند و متاسفانه عده‌ معدودی از آنها برای اینکه مسیر رشد را طی کند وارد راه‌های غیراخلاقی می‌شوند.

حیدری با اشاره به اهمیت تدریس دروس اخلاقی در دانشگاه‌های مهندسی، گفت: دانشجویان رشته مهندسی با گذران سه ترم، حس مهندسی را درک می‌کنند و باید در همین مقطع اخلاق حرفه‌ای مهندسی را به آنها تدریس کرد. البته در کنار این تدریس جامعه نیز باید برای نهادینه کردن اخلاق حرفه‌ای کمک کند.

به اعتقاد این استاد دانشگاه لازمه نهادینه کردن هر امری در جامعه فرهنگ‌سازی درست است بنابراین برای نهادینه کردن اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهندسی باید از راهکارهای فرهنگی و تبلیغات صحیح استفاده کرد.

رییس دانشکده معماری دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: منفعت انجام امور فرهنگی در کشور در درازمدت حاصل می‌شود و این موضوع از دلایلی است که در کشور از انجام آن فاصله می‌گیرند و باید این نگاه رفع شود.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.