آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
خارجی‌ها در وزارتخانه/ یک نظر متفاوت در مورد برچسب انرژی/ انتقاد مظاهریان از مهندسان/ جنجال بورس مسکن
در هفته جاری نظر وزیر راه و شهرسازی در مورد وضعیت بخش مسکن در برنامه ششم توسعه در رسانه ها منعکس شد. همچنین مسایل پیرامون راه اندازی بورس مسکن و موافقت ها و مخالفت ها با این موضوع جنجال برانگیز شد.

اصلاح ضوابط تعیین اجباری مهندسان ساختمان، انتقاد مظاهریان از مشارکت حداقلی مهندسان در انتخابات نظام مهندسی، جزییات هفتمین دوره انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان و اتمام مسکن مهر در شهریور سال آینده از دیگر رویدادهای مورد توجه رسانه ها در حوزه مسکن و ساختمان بود. «کافه صما» در نگاهی اجمالی مهمترین اخبار بخش مسکن و ساختمان در هفته دوم مرداد ماه را بررسی قرار داده است.

نظر مسکنی آخوندی در مورد برنامه ششم

در هفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با بیان آنکه در پنج برنامه توسعه ای گذشته از مناظر مختلف به بخش مسکن پرداخته شده است، عنوان کرد که برنامه ششم توسعه در بخش مسکن باید به یک سوال بسیار مهم پاسخ دهد که تاکنون برنامه های توسعه ای در بخش مسکن در پاسخ به این سوال موفق نبودند.

عباس آخوندی اظهار داشت: در نهایت اگر برنامه ششم توسعه نتواند به این سوال مردم که من چگونه می توانم یک خانه داشته باشم؟ پاسخ دهد، سایر موارد مندرج در برنامه ششم توسعه در حوزه مسکن تعارفاتی بیش نخواهد بود و شاید تنها ارزش نظری داشته باشد، اما ارزش عملیاتی ندارد.

راه‌اندازی سامانه ثبت نام از متقاضیان وام بافت فرسوده

در این هفته معاون وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی سامانه ثبت نام متقاضیان دریافت وام های نوسازی بافت های ناکارآمد شهری خبر داد و عنوان کرد که برنامه جامعی با حضور وزارت کشور تهیه شده بود که به تصویب ستاد ملی رسیده است.

محمد سعید ایزدی افزود: این برنامه بیش از ۳۵ عنوان مجموعه اقدام را برعهده دارد که مشتمل بر تهیه طرح‌ها، ساماندهی ساختار و تشکیلات برای عملیاتی کردن پروژه‌هایی است که باید در محله‌های هدف به اجرا برسد.

برگزاری جلسه هم اندیشی طرح انتقال پایتخت

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم جلسه هم اندیشی درباره مطالعات امکان سنجی انتقال پایتخت با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

در این جلسه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از نحوه مدیریت شهر تهران تاکید کرد که ظرفیت سکونت پذیری آن هم در خود شهر و هم در پیرامون آن افزایش داشته باشد.

آخوندی با بیان اینکه برای انتقال پایتخت دو مطالعه در وزارت راه و شهرسازی آغاز شده است گفت: یکی ساماندهی و ارتقای زندگی در منطقه شهری تهران و دومی امکان سنجی انتقال پایتخت است.

اصلاح ضوابط تعیین اجباری مهندسان ساختمان

در هفته دوم مردادماه معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد که آخوندی از مسئولان امر خواسته که تعیین اجباری مهندسان برای مالکین اصلاح شده و فقط بازرس از طرف دولت مشخص شود.

حامد مظاهریان عنوان کرد: ما خودمان را موظف کردیم که تا آخر تابستان این کار را تمام کنیم و تنها مصوبه هیات دولت می ماند که آن هم یکی دو ماه طول می کشد و می توانیم این قول را بدهیم که امسال این امر اجرایی خواهد شد.

انتقاد مظاهریان از مشارکت حداقلی مهندسان در انتخابات

در این هفته معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه انتخابات نظام مهندسی پیش‌رو به نوعی انتخاب شایستگان در بخش ساختمان است اظهار امیدواری کرد که در این دوره از انتخابات نظام مهندسی شاهد مشارکت گسترده‌ای باشیم.

حامد مظاهریان در خصوص انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استانی عنوان کرد که کسانی باید در این انتخابات مورد توجه باشند که به عنوان افراد حرفه‌مند شناخته شوند و خواستار رأی دادن به کاندیداهایی شد که مورد اعتماد جامعه مهندسی باشند.

جزییات هفتمین دوره انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان

در هفته جاری جزییات برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیات‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان با اعلام رشد ۶/۲ درصدی متقاضیان توسط رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان تشریح شد.

به گفته منوچهر شیبانی‌اصل رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در دوره ششم مجموعا ۲۳۷۳ نفر در انتخابات نظام مهندسی استان‌ها شرکت کردند که این تعداد در این دوره به ۲۵۲۱ نفر به تفکیک ۲۴۲۴ نفر مرد و ۹۷ نفر زن رسید که نسبت به دوره ششم در تعداد کل شرکت‌کنندگان با رشد ۶/۲ درصدی مواجه شده است.

کاهش ۴۵ درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران

در هفته دوم مردادماه معاون اداره کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به کاهش صدور پروانه ساختمانی در تهران و کشور، گفت: صدور پروانه ساختمانی در تهران در ۱۲ ماهه منتهی به اردیبشهت ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۲ در تهران ۴۵ درصد کاهش یافت.

بهروز ملکی افزود: در این مدت میزان صدور پروانه ساختمانی در مقایسه با سال گذشته در کل کشور در مجموع ۳۹ درصد کاهش یافته است.

جزئیات جدید از پرونده‌های تخلفات ساخت و ساز

در هفته جاری معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های تخلف ساخت و ساز در شمال کشور، گفت: یک طرحی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده که در حال بررسی این طرح هستیم.

پیروز حناچی با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی این هفته به استان گیلان سفر می‌کند، اظهار داشت: تخلفات و ساز در داخل شهرها هم وجود دارد اما ساختمان سازی غیرمجاز در محدوده روستاها بسیار بیشتر است، بنابراین رسیدگی به این تخلفات در اولویت قرار دارد.

اتمام مسکن مهر در شهریور سال آینده

در این هفته معاون وزیر راه و شهرسازی از قصد دولت برای اتمام طرح مسکن مهر تا پایان شهریور سال آینده خبر داد.

احمداصغری مهرآبادی با اشاره به اینکه در خصوص خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر پیگیری های مناسبی در حال انجام است، اذعان داشت: ۵۶۰۰ میلیارد تومان برای اتمام مساکن مهر در کشور نیاز است.

وی با اشاره به مشارکت ۲۰ هزار میلیارد تومانی مردم در ساخت مسکن مهر اعلام کرد: از ۵۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات لازم ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شده و مابقی برای تکمیل نیاز به تامین اعتبار دارد.

ابلاغ دستورالعمل صدور مجوز انتشار آگهی پیش‌فروش ساختمان

در هفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی دستورالعمل صدور مجوز انتشار آگهی پیش‌فروش ساختمان موضوع ماده ۱۹ آئین‌نامه اجرایی قانون پیش‌فروش ساختمان را به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها ابلاغ کرد.

گفتنی است این دستور العمل شامل ۴ ماده است.

درجه بندی ساختمان‌های پایتخت

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم رییس کمیته عمران شورای شهر تهران اعلام کرد که شناسنامه فنی ساختمان‌ها در حال تبیین است.

اقبال شاکری در مورد وضعیت ساختمان‌های پایتخت و در مورد اینکه مقررات ملی ساختمان قانون حاکم بر ساخت و سازهای شهر است، گفت: در حال حاضر در حال تدوین شناسنامه فنی ساختمان‌ها هستیم تا کیفیت ساختمان‌ها مشخص شده و ساختمان‌های پایتخت درجه بندی شوند.

کاهش ۲۲درصدی ساخت مسکن‌

در این هفته انتشار گزارشی نشان داد که در ۹ماهه اول سال گذشته تعداد ۱۰۷۲۴۱ دستگاه از کل ساختمان‌های شروع شده در مناطق شهری ایران به ساختمان‌های مسکونی اختصاص داشته که ۲۲.۲درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل بوده است.

در ۹ ماه اول سال گذشته مجموع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری ایران به‌ قیمت جاری حدود ۶۱۶۳۹۴ میلیارد ریال بوده است که ۵٫۴ درصد نسبت به ۹ماهه اول سال ۱۳۹۲ افزایش نشان می‌دهد. از کل مبلغ سرمایه‌گذاری مذکور ساختمان‌های مسکونی با ۷۹٫۵ درصد بیشترین سهم را داشته است.

جنجالی شدن طرح راه اندازی بورس مسکن

در حالی در هفته جاری موضوع راه اندازی بورس مسکن همچنان مورد توجه رسانه ها قرار داشت که حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان بی اطلاعی این وزارتخانه از راه اندازی بورس مسکن، گفته بود: فعلا این طرح در حد یک ایده است و مشورتی هم با وزارت راه و شهرسازی نشده است.

در همین رابطه برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان بورسی کشور اعلام کرده اند ایجاد بورس مسکن با هدف تشکیل بازار سرمایه رسمی برای حذف بازار غیر رسمی فعلی مسکن در دستور کار قرار دارد.

همچنین در این خصوص حسام عقبائی رییس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد که در واقع بورس حق خرید و فروش املاک را ندارد، ضمن آنکه قیمت گذاری املاک در حوزه فعالیت‌های بورس نیست.

سپرده‌گذاری ۱۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم

در هفته ای که گذشت بانک مسکن اعلام کرد که ۱۰ هزار و ۳۴۷ نفر در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده گذاری کرده اند.

بر اساس این گزارش با گذشت ۵۷ روز از آغاز افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن در شعب این بانک، تعداد این حساب به ۱۰۳۴۷ فقره و مبلغ ۲٫۱۸۸۷میلیارد ریال رسید.

ایتالیایی هم به دیدار آخوندی رفتند

فدریکو گوئیدی وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در راس هیاتی با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در محل این وزارتخانه دیدار و در خصوص موضوعات مختلف مرتبط با فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی گفت و گو کردند.

عباس آخوندی در پایان این نشست اظهار کرد: ایتالیایی‌ها سابقه همکاری بسیار خوبی با ایران در زمینه‌های بندری، ریلی و جاده‌ای و همچنین در بخش‌های مختلف ارسال ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت و ساز دارند و جامعه مهندسی ما کاملا با ایتالیایی‌ها آشنا هستند؛ لذا برای شروع نیاز به مقدمه فراوانی نداریم و می‌توانیم خوب شروع کنیم؛ خوشبختانه دولت ایتالیا با اعزام وزیر اقتصاد خود از جای بسیار خوبی شروع کرد که هم بتوانند بحث بیمه قراردادها را با ایران فعال کنند و هم با اعزام بخش بانکی خود در جهت تأمین مالی پروژه‌های مهم و کمک مالی به شرکت‌های ایتالیایی که می‌خواهند با ایران فعالیت تجاری داشته باشند فعال باشند و این نکته بسیار مثبتی است.

گفتنی است پیش از این هم لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به دیدار آخوندی رفته بود.

یک نظر متفاوت در مورد برچسب انرژی ساختمان

رییس دانشکده معماری دانشگاه تهران استفاده از برچسب انرژی در ساختمان را راه‌حل کوتاه مدت ذخیره انرژی در ساختمان دانست و گفت: استفاده از برچسب انرژی در ساختمان گام مثبتی در مسیر بهینه سازی مصرف انرژی است اما نمی‌توان آن را گام نهایی برای ذخیره‌سازی انرژی در کشور دانست.

شاهین حیدری ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: سال‌هاست که استفاده از برچسب انرژی در سطح کلان برای صنایع جهانی و ایران تعریف شده اما استفاده از این مدرک در بخش ساختمان با استقبال جهانی روبرو نشده است.

این استاد دانشگاه در خصوص دلایل این عدم استقبال افزود: یکی از دلایل این عدم استقبال رتبه بندی های ساختمان است که می تواند امتیاز ویژه ای را برای مالک ایجاد کند.

حیدری در عین حال به امتیاز این رتبه‌بندی‌ها اشاره کرد و گفت: ارتقای ارزش ساختمان، کاهش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش رغبت بهره برداران به خرید این ساختمان ها، امتیازاتی است که رتبه بندی ساختمان در پی دارد.

افت قیمت مسکن در تیرماه

در این هفته بانک مرکزی، نتایج بررسی تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه سال جاری را ارائه کرد.

بر اساس این گزارش در تیرماه سال ۱۳۹۴متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۳۸.۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۷ و ۳.۱ درصد کاهش نشان می دهد.

در تیرماه امسال از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۹.۵ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱.۰ میلیون ریال به منطقه ۱۷ تعلق داشته است.

کاهش معاملات زمین در تهران

همچنین در هفته جاری گزارش مرکز آمار ایران نشان داد که تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی انجام شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۳۵.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۱.۲ درصد کاهش داشته است.

گزیده یافته های آماری مرکز آمار ایران، از قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران در بهار سال جاری نشان میدهد که در این مدت متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۴۰۸۴ هزار ریال بوده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.