آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » هدر رفت یک کیلو مصالح در ساختمان سبز جایز نیست
هدر رفت یک کیلو مصالح در ساختمان سبز جایز نیست

هدر رفت یک کیلو مصالح در ساختمان سبز جایز نیست

گزارش «صما» از نشست خبری مشترک نظام مهندسی و اداره کل استاندارد تهران:
هدر رفت یک کیلو مصالح در ساختمان سبز جایز نیست/ مصالح ساختمانی غیراستاندارد تهدید جدی صنعت ساخت و ساز
صما، گروه نظام مهندسی- «استفاده از مصالح ساختمانی و ساخت ساختمان‌های سبز از جمله موضوعاتی است که باید در جامعه فرهنگ‌سازی شود و مردم به این آگاهی دست‌یابند که ساخت ساختمان با مصالح استاندارد در نهایت به نفع بهره‌برداران و در جهت حفظ سرمایه‌های ملی خواهد بود.»

به گزارش «صما» سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره کل استاندارد این استان در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران، از امضای تفاهم‌نامه مشترک این دو نهاد با هدف استفاده جدی‌تر از مصالح استاندارد خبر دادند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار «صما» مبنی بر اینکه آیین‌نامه ساختمان‌های سبز ظرف ۱۰ روز آینده در هیئت دولت مطرح و تصویب می‌شود در حالی که برخی کارشناسان انتقاداتی از جمله اینکه در آیین‌نامه پرداخت هزینه‌ها برعهده بهره‌بردار است و این یک اهرم تشویقی محسوب نمی‌شود، گفت: نگاه ما به ساختمان‌های سبز همه‌جانبه است و در این ساختمان‌ها نباید حتی یک کیلو هدر رفت مصالح ساختمانی داشته باشیم.

سعید غفرانی در ادامه افزود: در ساختمان‌های سبز همه موارد از مصالح ساختمانی گرفته تا کارگران، مهندسان و… مدنظر قرار دارند و کلیه مراحل باید براساس قانون صددرصدی اجرا شود.

وی با بیان اینکه بی‌تردید ساختمان‌های سبز باعث افزایش هزینه ساخت می‌شود، تاکید کرد: هر عقل سالمی بر این باور است که با انجام کار با کیفیت در طول زمان برگشت سرمایه خواهد داشت و این کار در جهت حفظ منافع و سرمایه‌های ملی خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره اینکه ورود مصالح ساختمانی غیراستاندارد توسط سودجویان به بازار مصرف معضلات جدی را در این عرصه ایجاد نموده، گفت: در راستای جلوگیری از به کارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و سازها، امروز با سازمان استاندارد تهران تفاهم‌نامه‌ای امضا شد.

غفرانی در مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و استاندارد این استان با هدف جلوگیری از به کارگیری مصالح ساختمانی غیراستاندارد در ساخت و سازها اظهار داشت: حوزه ساخت و ساز چند وجه دارد و فرآیند آن اگر کامل طی شود می‌توان این ادعا را داشت که ساختمان حرفه‌ای ساخته شده است و در صورت خلاء در این فرآیند کیفیت ساخت و سازها کاهش خواهد یافت.

وی با بیان این که فرآیند ساخت و ساز از طراحی آغاز می شود، تصریح کرد: بخش دوم ساخت ساختمان توسط افراد دارای صلاحیت انجام می‌شود، در این بخش باید شرکت‌ها (بخش حقوقی نه حقیقی) وارد عرصه شوند. بخش سوم پروسه ساخت و ساز نظارت مهندسی است که در این حوزه باید حداقل ۴ مهندس ناظر برای ساخت یک ساختمان حضور داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: این در حالی است که اگر مصالح ساختمانی مورد استفاده استاندارد نباشد تمام بخش‌های فوق دچار اختلال جدی می‌شود. گفتنی است که از گام اول اجرای ساختمان همه مصالح ساختمانی از جمله آهن، سیمان، بتن، میلگرد باید استاندارد باشد و این موضوع در ساخت و ساز بسیار بسیار مهم است.

این مسئول سازمانی با انتقاد از خلاء استفاده از مصالح استاندارد، تاکید کرد: برخی سودجویان مصالح غیراستاندارد را وارد بازار می‌کنند و مصرف‌کنندگان نیز متوجه این مسئله نمی‌شوند؛ لذا تصور ما بر این است که انعقاد این تفاهم‌نامه با سازمان استاندارد استان تهران می‌تواند در راستای جلوگیری از به کارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و سازها تاثیرگذار باشد.

غفرانی با بیان این که سازمان استاندارد نباید اجازه دهد مصالح ساختمانی غیراستاندارد تولید شود، گفت: با امضای این تفاهم‌نامه همکاری‌ها مستمر خواهد بود و مهندسان مکلف به اجرای این مهم هستند از سوی دیگر مردم نیز باید در خصوص استفاده از مصالح غیراستاندارد آگاهی لازم را بدست آورند.

وی با بیان این که سازه یکی از قسمت‌های مهم ساختمان است که باید استاندارد باشد، افزود: استاندارد سازی باید بر اساس اولویت‌ها انجام شود و قطعا از بگارگیری مصالح غیراستاندارد در ساخت و سازها با همکاری استاندارد تهران جلوگیری خواهد شد.

مدیریت هزینه‌ دستاورد ساختمان‌های سبز

در ادامه این نشست رییس اداره کل استاندارد استان تهران ضمن بیان اینکه انجام کار با کیفیت در نهایت هزینه‌بر نخواهد بود، تصریح کرد: ذخیره انرژی مصرفی، حفظ و تامین ایمنی ساکنان، طول عمر ساختمان و… حاصل انجام کار با کیفیت خواهد بود.

مسلم بیات در ادامه اضافه کرد: قدرمسلم در زمان تصویب آیین‌نامه ساختمان‌های سبز مدیران مربوطه اهرم‌های تشویقی را در نظر خواهند گرفت. مدیریت هزینه‌ها از مهم‌ترین اقدامات است در حال حاضر هدررفت انرژی خیلی زیاد است و از یک جایی این اصلاحات باید شروع شود.

مدیرکل استاندارد تهران با تاکید بر نظارت بر تولید مصالح ساختمانی با استفاده از گشت‌های ویژه در بخش تیرچه و بلوک، گفت: همچنین در این راستا با تعدادی از تولیدکننده‌گان تیرجه و بلوک غیراستاندارد تابع افغان از طریق مراجع قانونی برخورد شد.

بیات در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به میزان مصالح ساختمانی غیراستاندارد در بازار، اظهار داشت: از لحاظ تناژ، آماری در این زمینه موجود نیست، اما به استثنای سیم و کابل، ۴۰۰ واحد تولیدی در زمینه تیرچه و بلوک، بتن، شن و ماسه، قیر، کاشی و سرامیک و سیمان در استان تهران فعال هستند.

این مسئول استانی همچنین تصریح کرد: پرونده‌های واحدهای تولیدی غیراستاندارد فعال در دادگاه در جریان است، علاوه بر این با اطلاع رسانی اتحادیه‌ها، فعالیت تعدادی از تولیدکننده‌گان افغانی که اقدام به تولید تیرچه و بلوک غیر استاندارد کرده‌اند اعلام جرم شده است.

وی با بیان اینکه هدف از امضای این تفاهم‌نامه جلوگیری از تولید مصالح ساختمان غیراستاندارد است، گفت: شناسایی واحدهای تولیدی غیراستاندارد و معرفی آنها به مراجع در دستور کار اداره استاندارد قرار دارد.

مدیرکل استاندارد تهران با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۶۰۰ پرونده در مراجع قضایی در رابطه با واحدهای تولیدی غیراستاندارد وجود داشته است، اذعان داشت: استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد بزرگترین تهدید برای صنعت ساخت و ساز کشور بشمار می‌رود.

وی با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون ۱۵۰ هزار عدد بلوک غیراستاندارد در تهران توقیف شده است، گفت: اداره استاندارد به دنبال اصلاح فرآیندها به منظور ارتقای سطح ایمنی و سلامتی جامعه در مقوله ساخت و ساز است؛ در این زمینه این اداره از همه ظرفیت‌های موجود در این رابطه استفاده کرده و تفاهم‌نامه‌های متعددی را با دست‌اندرکاران تولید مصالح ساختمانی امضا کرده است.

وی ادامه داد: امروز هم نظارت جامع بر استفاده درست مصالح در دستور کار است و با گشت‌های مختلف با تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مصالح ساختمانی غیراستاندارد برخورد می‌شود، به علاوه اگر برای عرضه مصالح غیراستاندارد تقاضا وجود نداشته باشد فرآیند خود به خود اصلاح می‌شود.

مدیرکل اداره استاندارد تهران، تاکید کرد: درج نام واحد تولید مصالح ساختمانی استاندارد در فاکتور خرید از مهمترین موضوعات است که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند، چرا که این موضوع می‌تواند به اداره استاندارد در راستای جلوگیری از به کارگیری مصالح غیراستاندارد کمک کند.

بیات افزود: این برنامه از تیرچه و بلوک آغاز شده و طی یک ماه به سایر مصالح ساختمانی تعمیم داده می‌شود، به طور کلی به دنبال شناسنامه کاملی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان‌ها هستیم تا مشخص شود هر نوع مصالحی را کدام تولیدکننده عرضه کرده است.

عرصه فعالیت سوداگران مصالح غیراستاندارد محدود می‌شود

نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه حضور موثر در حوزه مصرف مصالح ساختمانی استاندارد یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان نظام مهندسی محسوب می‌شود، گفت: نظام مهندسی باید در جهت تشویق و تقویت مهندسان برای توجه به استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد جدیت داشته باشد.

حجت‌اله عزیزی حضور مهندسان طراح و مجریان ذی‌صلاح را از جمله بخش‌های مهندسی که در استفاده مصالح استاندارد تاثیر جدی دارند، حائز اهمیت دانست و اذعان داشت: براساس موارد ابلاغ شده مهندسان طراح موظفند که در نقشه‌های ساختمانی محصول استاندارد را ثبت نمایند ضمن آنکه این موراد باید به صورت مستمر به روزرسانی شود.

نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه افزود: مجریان ذی‌صلاح دارای چالش‌های بسیاری است و امیدواریم که موضوع ساخت ساختمان توسط متخصصان در سطح جامعه نهادینه شود، مورد دیگری است که تاثیر زیادی در نحوه استفاده مصالح ساختمانی استاندارد دارد، این است که مجریان ذی‌صلاح باید در پرونده‌های کارگاهی زمان خرید را در شناسنامه محصول قید نمایند.

عزیزی، مهندسان ناظر را سومین گروه مهندسی که باید با حساسیت زیادی به مصالح ساختمانی استاندارد توجه داشته باشند، برشمرد و گفت: در کارتابل الکترونیکی مهندسان و سوالاتی شامل کد استاندارد محصولات ساختمانی، زمان ثبت و… وجود دارد و تا زمانی که ناظران این بخش را تکمیل نکنند امکان ورود به بخش دیگر را نخواهند داشت.

به گفته این مسئول سازمانی حدود ۴۴۲ مورد در شناسنامه ف%