آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » هدف اصلاح قانون نظام مهندسی تامین سود ارگان یا تشکیلات خاصی نیست

هدف اصلاح قانون نظام مهندسی تامین سود ارگان یا تشکیلات خاصی نیست

5087

رئیس کمیته مسکن مجلس با یادآوری محاسن لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان، گفت: این لایحه سود یک ارگان و یا تشکیلات خاصی را دنبال نمی کند و بر اساس تجارب و عقبه علمی و فنی مسئولان مرتبط مورد حلاجی و بررسی قرارگرفته است.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، سیداحسن علوی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در خصوص اینکه مسئولان وزارت راه، انبوه سازان و دیگر اصناف صنعت ساختمان، لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی را واقع بینانه نمی‌دانند و به این اصلاحیه ایراداتی دارند، گفت: اصناف و تشکلات اگر در رابطه با این لایحه اصلاحی اعتراض،انتقاد و پیشنهاد و بحث خاصی دارند می توانند اعتراضات و پیشنهادات خود را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند تا با تعامل نمایندگان این گونه موارد در صحن علنی مجلس مطرح و پیگیری شود.

 

نماینده مردم سنندج،دیواندره‌ و کامیاران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان تا کنون طی چندین جلسه در کمیسیون عمران  مجلس بر اساس قوانین گذشته و با تبعیت از همان قوانین و با حضور مسئولان تشکلهای مختلف صنعت ساختمان،وزارت راه و شهرسازی،انبوه سازان،مشاوران و کاردانها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس با یادآوری اینکه به طور طبیعی هر طرح و لایحه ای دارای محاسن و معایبی است، ادامه داد: نمی توان با انجام این اصلاحات اعلام کرد قانون نظام مهندسی ساختمان کامل،شفاف و بدون اشکال است  و این لایحه باید بعد از بررسی در کمیسیون عمران در صحن علنی مجلس هم مورد مداقه و چکش کاری قرار گیرد.

 

وی افزود: این لایحه اصلاحی به سود یک ارگان و یا تشکیلات خاصی مطرح نشده  و بر اساس تجارب و عقبه علمی و فنی مسئولان مرتبط مورد حلاجی و بررسی قرارگرفته است.

 

علوی گفت: تا جایی که کمیسیون عمران و مدعوین حاضر در جلسات این کمیسیون لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی را  بررسی کردند این لایحه اشکال خاصی ندارد و مورد تائید نمایندگان قرارگرفت و در بررسی مجدد در صحن علنی مجلس نقاط ضعف احتمالی این قانون برطرف خواهد شد.

 

رئیس کمیته مسکن مجلس تصریح کرد: این لایحه ویژگی های خاص خود را دارد و چنانچه اصناف و تشکلات در رابطه با لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی پیشنهاد و بحث خاصی دارند می توانند اعتراضات و پیشنهادات خود را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند و با تعامل نمایندگان این گونه موارد در صحن علنی مجلس قابل طرح و پیگیری است.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم در خصوص تاثیرات این لایحه اصلاحی بر روند استاندارد شدن ساخت و سازها و ارتقای عمر و پایداری ساختمانها گفت: این یک واقعیت است که ما از نظر دستور العمل،آئین نامه و قوانین ساخت و ساز  کمبودی نداریم و مشکل اصلی مملکت ما که در نظام فنی و اجرایی کشور سنگینی دارد،ضعف در اجرای این قوانین و آئین نامه­ها و بخشنامه ها است.

 

نگاه سرمایه ای حاکم بر ساخت و سازها ریشه ناپایداری ساختمانها

 

علوی افزود: متاسفانه در ساخت و سازها نکات فنی و اجرایی به طور دقیق رعایت نمی شود وگرنه نباید ساختمانهای ما عمر کوتاهی داشته باشند و با وجود تکنولوژیهای روز دنیا و آئین نامه های جدید مقاومت ساختمانها در برابر زلزله و پیامدهای طبیعی باید بالا باشد.

 

وی اضافه کرد: این در حالی است که با یک زلزله کوچک ساختمانها ترک بر می دارند و ریشه این معضل نقص در اجرای قوانین مربوط به صنعت ساختمان است چرا که اگر آئین نامه ها و مقررات ملی درست اجرا شوند ساختمانها حتی در برابر زلزله با بزرگی بیش از ۷ ریشتر مقاوم خواهند بود.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یاداورشد: متاسفانه چون در کشور ما  کار ساخت و ساز با نگاه سرمایه ای دنبال می شود و کسب سود الویت دارد نکات فنی و اجرایی و استاندارد مصالح به طور دقیق در این ساخت و سازها لحاظ نمی شود که نتیجه آن ناپایداری ساختمانها است./

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.