آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » وام مسکن در شهرهای بزرگ پاسخگو نیست
وام مسکن در شهرهای بزرگ پاسخگو نیست

وام مسکن در شهرهای بزرگ پاسخگو نیست

پاسخ وزیر راه و شهرسازی به تحلیل «صما»:
وام مسکن در شهرهای بزرگ پاسخگو نیست
وزیر راه و شهرسازی گفت: نسبت تسهیلاتی که در حال حاضر در شهرهای بزرگ نسبت به قیمت واحدهای مسکونی داده می شود کافی نیست.

به گزارش «صما» عباس آخوندی در پاسخ به این پرسش خبرنگار «صما» که افزایش وام مسکن را تا چه حد همسو و در راستای ایده مهاجرت معکوس خود می بیند گفت: من فکر می کنم تسهیلاتی که در حال حاضر ارائه می شود بیشتر از آنکه بتواند در کیفیت تملک مسکن در شهرهای بزرگ و کلانشهرها کمک کننده باشد، در افزایش قدرت خرید مردم در شهرهای کوچک موثر است.

آخوندی با تایید این موضوع که افزایش وام مسکن در شهرهای کوچک در راستای تحقق ایده مهاجرت معکوس است گفت: امکان خرید مسکن در شهرهای کوچک به کمک تسهیلات، همان هدفی است که ما به دنبال تحقق آن هستیم.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی تسهیلات و وام‌های بانکی خرید مسکن، مناسب شهرهای کوچک است و پاسخگوی کلانشهرها نیست. این قبیل وام‌ها می‌توانند کیفیت تملک مسکن در شهرهای کوچک را بهبود ببخشند و ما در پی این موضوع هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در حالی این مطلب را عنوان می کند که به گفته برخی از فعالان و کارشناسان اقتصادی، برخی از سیاست های وی از جمله اعطای وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن در کلانشهری نظیر تهران با ایده مهاجرت معکوس مغایرت و تناقض دارد. از این جهت که هر گونه سرمایه گذاری و هزینه در شهرهای بزرگ، می‌تواند درصد جمعیت و اشتغال در کلان‌شهرها را افزایش دهد.

لازم به ذکر است، بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، وام مسکن برای خانه اولی ها در تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۴۰ میلیون تومان تصویب شد. در عین حال براساس مصوبه دیگر این شورا، وام مسکن برای غیر از خانه اولی ها در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان معین شده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.