آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » پاسکاری خروج از رکود مسکن بین دولت و بخش خصوصی

پاسکاری خروج از رکود مسکن بین دولت و بخش خصوصی

n00086021-b

رییس انجمن انبوه سازان سیستان و بلوچستان با انتقاد از روند ساخت و ساز مسکن در شهرستان ها، گفت: متاسفانه در کشور ما همواره بخش دولتی در حوزه مسکن پیشتاز بوده و حرکت بخش خصوصی در گرو حرکت دولت است.

محمدحسن چمنی ضمن اعلام مطلب فوق تصریح کرد: زمانی که دولت در بخش مسکن کُند حرکت می کند، طبعا بخش خصوصی نیز با احساس ترسی که دارد فعالیت خود را آهسته تر از دولت انجام می دهد.
چمنی روشن نبودن آینده مسکن و زمین در کشور را اصلی ترین معضل بازار ساخت و ساز سال جاری دانست و اظهار داشت: این معضل ناشی از ارائه دیرهنگام برنامه های دولت در بخش مسکن است؛ به علاوه نبود نقدینگی و اعتبارات لازم در جهت رشد صنعت ساختمان باعث دامن زدن به این معضل شده است.
وی افزود: متاسفانه افت و خیزهای شدید قیمت ها و معاملات غیرکارشناسانه مسکن و زمین که در برخی از استان ها به خصوص کلان شهرها به دور از چشم ناظران صورت گرفت، باعث دامن زدن به بحران بازار ساخت و ساز شده است.
بخش خصوصی منتظر حرکت دولت است
چمنی با اشاره به تاثیر برنامه های دولت در حوزه مسکن، افزود: تا زمانی که برنامه دولت در بخش مسکن به صورت شفاف کلید نخورد بخش خصوصی نیز برای سامان دادن به این اوضاع دست به کار نمی شود چرا که بخش خصوصی منتظر حرکت دولت است.
رییس انجمن انبوه سازان سیستان و بلوچستان افزایش سقف اعتبارات بانکی و عمرانی را یکی از راهکارهای مناسب برای خروج از بحران مسکن در سال آینده دانست و گفت: بخش دولتی و خصوصی برای خروج بازار مسکن از بحران در حالت سکون به سر می برند لذا برای اینکه فعالان بخش ساخت و ساز در سال آینده با چنین معضلاتی روبرو نشوند، بهتر است برنامه های مسکن دولت از قالب طرح بیرون آمده و اجرایی شود.
چمنی با اعتقاد به اینکه دولت و بخش خصوصی برای خروج از بحران اقتصادی در بخش مسکن در حالت تعارف و پاس کاری هستند، گفت: بحران اقتصادی و سکون بازار مسکن و ساختمان مسئله ای نیست که برای عبور از آن تعلل کرد بلکه با تعامل و همکاری این دو بخش می توان برنامه های مطلوبی را برای آن سامان دهی کرد.
بازار مسکن فاقد Developer فعال در بخش عام است
وی در پاسخ به اینکه آیا انبوه سازان واقعی مسکن نمی توانند به تنهایی برای رونق بازار مسکن برنامه ریزی کنند، گفت: درست است که انبوه ساز باید بدون کمک های دولتی و به صورت مستقل در این حوزه فعالیت و زمینه ارتقای بازار ساخت و ساز را فراهم کند اما سیاست های دولت در بازار مسکن بر روند کاری انبوه سازان واقعی نیز تاثیرگذار است.
چمنی تاکید کرد: برای بارز شدن انبوه سازان واقعی در بازار ساخت و ساز باید دولت نقش خود را در حوزه ساخت و ساز کمرنگ کند و برنامه و تسهیلات خود را از جریان صنعت ساخت و ساز قطع کند.
وی به صنعت انبوه سازی فعلی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعریف درستی از انبوه سازی در کشور نداریم و از طرفی انبوه سازان واقعی که با سرمایه و برنامه خود در بازار ساخت و ساز فعالیت می کنند، تنها مشغول لوکس سازی هستند.
چمنی در پایان با اشاره به تاثیرپذیری بخش خصوصی از دولت در بازار مسکن یادآور شد: تعداد محدودی از انبوه سازان کشور، انبوه سازان واقعی هستند که با تفکر Developer به تولید مسکن و ساختمان می پردازند اما آنها نیز در بخش عام بازار مسکن فعالیت نمی کنند و به لوکس سازی و بلندمرتبه سازی رو آورده اند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.