آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » پیام سازمان بسیج عمران و معماری کشور به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
پیام سازمان بسیج عمران و معماری کشور به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

پیام سازمان بسیج عمران و معماری کشور به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

پیام ریاست محترم سازمان بسیج مهندسین عمران ومعماری                                                              cropped-logo.pngبنام بزرگ معمار جهان بی منتها

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

 

موضوع: اقدام به عقد قرارداد برای طراحی معماری ایرانی-اسلامی با شرکت ایتالیایی

سلام علیکم

احتراما همانگونه که مستحضرید انقلاب شکوهمنداسلامی ایران ، در راستای عینیت بخشی به الگوی امامت و ولایت برای تکامل انسان وحاکمیت اخلاق بر انسانها و نفی حکومت طاغوت طلوع کرد. نخست، نظام سیاسی وابسته ستم­شاهی را تبدیل به نظام مردم­سالاری دینی نمود و سپس درسایرعرصه­ ها تاثیرات آن متبلور گردید. در این میان یکی از حوزه­هایی که انتظار تحول در آن می­رفت، حوزه معماری وشهر سازی اسلامی بود. بر همین اساس تهیه اصول ومعیارهای معماری اسلامی- ایرانی بر عهده وزارت راه وشهرسازی قرار گرفت، لیکن متاسفانه در سالهای پس از انقلاب ، اقدامات اساسی وعملی چندانی که متناسب با تحول عظیم انقلاب اسلامی باشد، صورت نپذیرفت. شاید به دلیل همین کم کاری و سهل انگاری­هاست که امروزه در بسیاری از شهرها وروستاهای کشور عزیزمان با ساختمانهایی بی­هویت ، نامانوس و حتی مغایر با ضوابط اسلامی روبرو هستیم. با توجه به اینکه اصلاح این وضعیت همواره مورد تاکید و دغدغه مقام معظم رهبری نیز بوده است و وزارت راه و شهرسازی مطابق قانون نهاد متولی و ناظر در این خصوص می­باشد، متاسفانه سالهاست که مشاهده میشود دستگاه های متولی و ناظر تنها نظاره گر این تحولات نامبارک بوده اند.

علی ­رغم این همه بی توجهی اخیرا در کمال ناباوری، خبر واگذاری پروژه طراحی معماری پل­ها، تونل­ها و حاشیه آزادراه تهران – شمال متناسب با فرهنگ و هویت ایرانی – اسلامی، به یک شرکت ایتالیایی، توسط معاون وزارت راه وشهرسازی (در پنجم مهرماه سال جاری) اعلام گردید و بدنبال آن مدیر آن آزاد راه نیز بر این موضوع تاکید کردند. خبری تلخ برای جامعه معماران کشورمان که موجب ناراحتی بسیاری از متخصصان وصاحب نظران این حوزه گردید . مگر نه اینکه ایران خود مهد معماری، آن هم از نوع اسلامیست و آثار آن از اهل هنر دلربایی کرده است و از نقاط مختلف جهان برای دیدن آن به ایران سفر می کنند، حال چه شده است که متولیان دست به دامان خارجیان آن هم برای معماری اسلامی شده­ اند!! و این تعجب همچنان ذهن اهل فن را بخود مشغول کرده است. براستی آیندگان چه قضاوتی خواهند کرد. ایا مصداق این مصرع از غزل حافظ نخواهیم بود که « وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد »

باید از خود پرسید با توجه به حضور جمع عظیمی از معماران توانمند ، متعهد و علاقمند به هویت ایرانی – اسلامی در درون کشور، مطابق کدام سیاست منطقی ، طراحی معماری با ویژگیهای ایرانی را به معماران کشورهای دیگر واگذار کرده ایم ؟ آیا دولت ایتالیا نیز حاضر است پروژه طراحی معماری مبتنی بر هویت ایتالیایی را به معماران ایرانی بسپارد؟

آیا این تصمیم مصداق اقدام وعملی که برای اقتصاد مقاومتی در سال جاری توسط مقام معظم رهبری مطرح گردیده و دولت برای آن ستاد ویژه تشکیل داده ، می­باشد؟؟

آیا براستی معماران و هنرمندان مسلمان و متعهد کشورمان توان این قبیل کارها را ندارند؟؟ و اگر چنین است پس بدا بحال نظام آموزش عالی ما که بعد از چندین دهه هنوز نتوانسته معمارانی دراین سطح تحویل کشور دهد!!

این سوالات و دهها سوال دیگر این روزها ذهن مهندسان و معماران خلاق و هنرمند بخصوص فارغ­ التحصیلان جوان و خلاق کشور را بخود مشغول کرده است که باید به آن پاسخ داده شود.

لذا از آنجا که رییس جمهور محترم منتخب مردم به مردم تعهد داده­ اند و سوگند یاد کرده ­اند که در پاسداری از قانون و حفظ اقتدار و اعتلای کشور از هیچ تلاشی دریغ نفرمایند و امانتدار باشند، از آن مقام محترم درخواست میشود به وزارتخانه مطبوع اعلام نمایند که ضمن توجه به قانون وسیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، سازوکار اجرای موارد زیر را فراهم نمایند:

 

۱)      با توجه به توانمندی متخصصین داخلی در این حوزه شایسته است توافق نامه مذکور توسط وزارت راه وشهرسازی با شرکت ایتالیایی ملغی و هرگونه اقدام از این قبیل متوقف و به نهادها ، شرکت ها و یا دانشگاه های توانمند داخلی واگذارگردد.

۲)      از آنجا که براساس ماده ۱۶۹ قانون برنامه پنج توسعه کشور، شورای عالی شهرسازی و معماری موظف بوده است : ” به منظور تدوین و ترویج الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی ـ ایرانی ،با تشکیل کارگروهی ‌مرکب از نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط و صاحبنظران و متخصصان رشته‌های معماری، شهرسازی و حوزوی ‌نسبت به انجام پژوهش‌های کاربردی، سیاستگذاری، تدوین ضوابط و مقررات و ترویج الگوهای موردنظر اقدام نماید” ، لذا با توجه به ماههای پایانی این برنامه لازم است آن وزارت خانه گزارشی از اقدامات عملی خود را برای اطلاع جامعه معماران و شهرسازان ارائه نماید .

۳)      از آنجا که کلیه نامزدها محترم درمناظرات انتخاباتی سال ۱۳۹۲، درخصوص اصلاح وضعیت معماری وشهرسازی و توسعه و پاسداری از معماری با هویت و اصیل ایرانی – اسلامی تاکید داشته اند ، این موضوع مورد توجه مضاعف وزارت راه وشهرسازی قرارگیرد .

در پایان سازمان بسیج مهندسین معماری و شهرسازی کشور با تکیه بر خیل عظیم مهندسان و متخصصان انقلابی کشور فارغ از دسته­ بندیهای سیاسی همچون گذشته تحت امر ولی امر مسلمین امام خامنه­ ای (مدظله­ العالی) آمادگی خود را برای همکاری در مسیر تحقق ایجاد الگوی تمدن نوین ایرانی- اسلامی و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام می دارد.

 

با احترام

سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.