آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » پیمانکاران به ما اتهام می‌زنند/ سرمان را بیرون از آب نگه ‌می‌داریم که خفه نشویم
پیمانکاران به ما اتهام می‌زنند/ سرمان را بیرون از آب نگه ‌می‌داریم که خفه نشویم

پیمانکاران به ما اتهام می‌زنند/ سرمان را بیرون از آب نگه ‌می‌داریم که خفه نشویم

رییس جامعه مهندسان مشاور ایران در گفتگو با «صما»:
پیمانکاران به ما اتهام می‌زنند/ سرمان را بیرون از آب نگه ‌می‌داریم که خفه نشویم
صما: رییس جامعه مهندسان مشاور ایران با انتقاد از وضعیت ناهنجاری که شرکت‌های مهندسین مشاور را در آن قرار داده‌اند، گفت: این شرکت‌ها در چارچوب ضوابط دولت به قدری فشرده شده‌اند که رمقی برای آنها باقی نمانده است. مشروح گفتگوی ما با هرمزد رامینه به شرح ذیل است:

آقای مهندس رامینه، اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهندسان مشاور از چه جایگاهی برخوردار است؟

اخلاق حرفه‌ای در جامعه مهندسان مشاور از جایگاه بالایی برخوردار است. ما به این موضوع خیلی اهمیت می‌دهیم و جزو معدود تشکل‌هایی هستیم که آیین اخلاق حرفه‌ای داریم. این آیین اخلاق حرفه‌ای در سال ۸۳ تنظیم شد و به تصویب شورای مدیریت رسید و اکنون هم اجرایی می شود. این رویکرد نشات گرفته از آن است که موضوع اخلاق حرفه‌ای در حرفه مهندسی مشاور، نه فقط در ایران بلکه در سطح جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است و ما هم در فدراسیون بین‌المللی مهندسان مشاور (فیدیک) به اصول اخلاق حرفه‌ای پایبندیم.

به نظر شما مهندسان مشاور تا چه حد به رعایت اخلاق حرفه ای پایبند هستند؟

اگر همه مهندسان مشاور اخلاق حرفه‌ای را به صورت کامل رعایت می‌کردند و فعالان بقیه حرفه‌ها و اصناف هم به درستی این اصل را رعایت می‌کردند، به یقین وضعیت ما بسیار بهتر از اکنون بود.

بعضا انتقاداتی از شرکت‌های مهندسین مشاور در خصوص مسائلی نظیر وابستگی بیش از اندازه به کارفرما مطرح می شود. شما درباره این موضوع چه دیدگاهی دارید؟

این صحبت‌ها و انتقادات قطعا وجود دارد، اما باید ریشه‌یابی کنیم تا ببینیم که از کجا ناشی می‌شود. من ریشه‌های این موضوع را تا حد زیادی ناشی از وضعیت ناهنجاری می‌دانم که شرکت‌های مهندسین مشاور را در آن قرار داده‌اند. درواقع سرمایه‌های شرکت‌های مهندسین مشاور، شرکت‌های دانش‌بنیانی هستند که نیروهای انسانی به عنوان سرمایه آنها تلقی می شود و سرمایه‌هایی مثل ماشین‌آلات در اختیار ندارند. اکثر این شرکت‌ها در طرح‌های عمرانی طرف قرارداد با دولت هستند و در چارچوب ضوابط دولت کار می‌کنند. بنابراین در چارچوب ضوابط دولت، این شرکت‌ها به قدری فشرده شده‌اند که دیگر رمقی برای آنها باقی نمانده است. درواقع ما اکنون سعی می‌کنیم تا سرمان را از آب بیرون نگه داریم که خفه نشویم. در چنین شرایطی طبعا اعتماد به نفس‌ مهندسان مشاور کم شده و میزان ایستادگی آنها در برابر فشارهای کارفرما کاهش می‌یابد. این مسائل واقعیت‌های محض است.

وابستگی مهندسین مشاور به کارفرما چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد؟

من همیشه در صحبت‌های خود با همکاران و دوستان این موضوع را تکرار می‌کنم که ما مهندسان مشاور، حافظ منافع کارفرما نیستیم و حافظ منافع پروژه‌ای هستیم که روی آن کار می‌کنیم. در بسیاری از موارد مسائلی پیش می‌آید و کارفرما خواسته‌هایی دارد که این خواسته‌ها از نظر ما درست و بجا نیستند. حال آنها یا باید در مقابل خواسته‌های کارفرما بایستند، یا تن به خواسته‌های او بدهند. اما آنها زمانی می توانند در مقابل کارفرما بایستند که نسبت به کاری که انجام می‌دهند، تعصب کامل داشته باشند و همچنین از نظر مالی بتوانند آن را تحمل کنند. بعضی اوقات که مهندس مشاور در مقابل کارفرما می‌ایستد، متاسفانه با عکس‌العمل کارفرما مواجه می‌شود.

این معضل یعنی انجام دادن خواسته‌های نابجای کارفرما تاچه حد در بین بقیه تشکل‌های ساختمانی مثل هم سازمان نظام مهندسی، پیمانکاران و… قابل مشاهده است؟

سازمان نظام مهندسی که حسابش جداست و اگر وارد ساختار آن شویم، با مسائل خیلی بیشتری مواجه می‌شویم. درواقع نظام مهندسی با افراد طرف است، اما مهندسان مشاور با شرکت‌ها و بنگاه‌ها طرف هستند.

شرایط و ضوابط پیمانکاران نیز فرق می‌کند. پیمانکاران به ما این اتهام را می‌زنند که ما هوای کارفرمایان را بیشتر از آنها داریم، چون دلشان می‌خواهد بیشتر هوای آنها را داشته باشیم. درواقع منافع مالی پیمانکاران اینطور ایجاب می‌کند، اما درواقع وظیفه ما این است که هوای پروژه را داشته باشیم و حتی اگر در جایی نظری که می‌دهیم، ممکن است خوشایند کارفرما یا پیمانکار نباشد، با این حال وظیفه داریم که موارد را تذکر دهیم. یعنی هر دو طرف پیمانکاران و کارفرمایان منافع را برای خود می‌خواهند و در این میان ما باید جوابگو باشیم.

علاوه بر این موضوع، مهندسان مشاور در حال حاضر با چه مسائل و مشکلات عمده‌ای مواجهند؟

مسائل این حوزه بسیار زیاد است. بزرگترین مسئله مهندسان مشاور در حال حاضر تاخیر در پرداخت‌‌ حق‌الزحمه شرکت‌هایی است که طرف قرارداد دولت هستند و چون دولت به دلیل کمبود اعتبار نمی‌تواند حق‌الزحمه مهندسین مشاور را پرداخت ‌کند، این موضوع مشکلات مالی بسیار شدید و سنگینی را برای آنها به وجود آورده است.

از طرف دیگر در شرایطی که دولت حقوق ما را پرداخت نمی‌کند، وزارت دارایی به دلیل تاخیر در پرداخت مالیات‌های ارزش‌افزوده‌ای که هنوز از دولت نگرفته‌ایم، ما را جریمه می‌کند. مالیات بر ارزش افزوده به یک معضل برای شرکت‌ها تبدیل شده است و شرکت‌ها باید جرایم سنگینی را پرداخت کنند. همچنین ما را در مقابل سازمان تامین اجتماعی قرار می‌دهند. یعنی واقعا شرکت‌ها در مخمصه دشواری هستند و در شرایطی باید این جرایم را بپردازند که حقوق کارمندان خود را نمی‌توانند پرداخت کنند. به همین دلیل لازم است که در مورد مسائل مربوط به مهندسان مشاور، نگاه خود را تا حدی عوض کنیم. درحقیقت همانطور که باید نگاه‌ها نسبت به حوزه شهری تغییر کند، نگاه‌ها نسبت به حرفه و صنعت احداث هم باید عوض شود.

ساماندهی این امور از چه نهادی انتظار می‌رود؟

جامعه مهندسان مشاور هر کاری که بتواند برای مهندسان مشاور انجام می‌دهد، اما در هر حال ما هم تا حدی توان داریم. سازمان مدیریت و بسیاری از وزارتخانه‌های اجرایی باید وارد مسائل این حوزه شوند. حتی به نظر من نحوه انتخاب مهندسان مشاور ایراد اساسی دارد و از همان ابتدا رفتارها درست نیست. چون شرکت‌ها را در شرایطی قرار می‌دهیم که با قیمت‌های بسیار نازل مجبور به بستن قرارداد می‌شوند و وقتی در این شرایط قرارداد می‌بندند، طبیعی است کاری که انجام می‌دهند، نمی‌تواند درست و کامل باشد. به همین دلیل همه مسائل روی هم انباشته می‌شود و نتیجه این است که امروز به اینجا رسیده‌ایم.

مهندسان مشاور در مقایسه با سایر تشکل‌ها تا چه حد توانسته‌اند به جایگاه واقعی خود دست یابند؟

مهندسان مشاور به معنای واقعی جایگاه خودشان را پیدا نکرده‌اند و علت آن هم مسائلی است که به آنها اشاره شد. متاسفانه مردم ما اعتقاد به مطالعه ندارند. مثلا برای دندان درد به دندانپزشک ماهر و خوب مراجعه می‌کنند، حتی اگر دستمزدش بالا باشد. اما در مورد پروژه‌های عمرانی مملکت که میلیاردها تومان صرف هزینه مطالعات، اجرا، بهره‌برداری و نگهداری آنها می‌شود، به سراغ شرکت مهندس مشاوری می روند که ارزان‌ترین قیمتها را پیشنهاد می‌دهند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.