آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » چه کسی حرف آخر را در صنعت ساختمان می زند؟

چه کسی حرف آخر را در صنعت ساختمان می زند؟

4پر واضح است که برقراری نظامی قانونمند و منضبط در هر سیستمی موجب ارتقای کیفیت ، بازده و عملکرد آن مجموعه بوده و امکان بروز خطا و اشتباه را به حداقل ممکن کاهش خواهد داد. با توجه به سرمایه کلانی که سالیانه در بخش دولتی و خصوصی برای صنعت ساختمان هزینه می‌شود، توجه به کیفیت ساخت و ساز در جهت حفظ سرمایه ملی، استفاده از فناوری های برتر دنیا در این حوزه، مسئولیت پذیری و پاسخگویی مسئولان در بروز چالش ها می‌بایست جزو اهم وظایف دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز کشور قرار گیرد.

گفتنی است به اعتقاد برخی از مسئولان و کارشناسان، ساخت و ساز امری است که از ابتدا تا انتهای کار باید به دست تولیدکننده صاحب صلاحیت اجرا شود و این سازنده در عین حال حرفه ای و مسئولیت پذیر بوده و حتی در زمان بهره برداری از ساختمان نیز در قبال سازه خود پاسخگو باشد.

کارشناسان معتقدند علت اصلی بی کیفیت شدن ساخت و ساز مسکن و ساختمان در کشور کمرنگ شدن اخلاق حرفه ای پاسخگویی در میان تولید کنندگان مسکن است.

شایان ذکر است در این میان عده ای از انبوه سازان کشور براین باورند اجرایی شدن موردی برخی از مواد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان باعث ورود سازندگان غیر مسئول و فاقد صلاحیت به این صنعت شده است.

به علاوه باید اذعان داشت برخی از تولیدکنندگان مسکن و ساختمان عامل اصلی ساخت و ساز های فاقد کیفیت را نظام تولیدی مسکن و ساختمان کشورمان می دانند که متاسفانه هنوز شکل منطقی و اصولی خود را به دست نیاورده است؛ از این رو تولیدکنندگان فاقد صلاحیت در این بازار فعالیت کرده و برای حفظ موقعیت خود در بازار احساس نیاز نمی کنند.

حال با توجه به ضرورت پاسخگویی در صنعت ساختمان که موجبات ارتقای کیفیت ساخت و ساز در کشور را فراهم می کند ، این سوال مطرح می شود که در نهایت کدام یک از ارگان ها و نهاد های ذی ربط در صنعت ساختمان این امر خطیر را عهده دارند؟

آمارها نشان می دهد در اکثر کشورهای دنیا در همه صنایع، تنها یک نهاد حرف آخر را در بحث پاسخگویی در بروز چالش ها می زند.

گفتنی است عده ای از کارشناسان صنعت ساختمان معتقدند در نهایت باید اصلی ترین نهاد و متولی ساخت و سازهای شهری، یعنی وزارت راه و شهرسازی کشور، امر خطیر پاسخگویی را به عهده گرفته و این وزارت خانه به وسیله بازوان اجرایی خود یعنی سازمان های نظام مهندسی ساختمان در امر کیفیت ساخت و ساز های مسکن و ساختمان تلاش کند.

این در حالی است که باید اذعان داشت، هماهنگ نبودن اکثر دستگاههای ذیربط با وزارت راه و شهرسازی و نبود یک لیدر مناسب در امر کیفیت در صنعت ساختمان مشکل اصلی در مسیر پاسخگویی است؛ چراکه متاسفانه اکثر نهادها در صنعت ساختمان به دنبال کسب منافع خود هستند. از این رو با روند فعلی، بحث تضاد منافع پیش می آید و افراد می خواهند با حداقل هزینه بهترین سود را حاصل کنند که باید مسئولیت عواقب آن به عهده نهادهای نظارتی باشد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.