آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » چه کسی پیروز انتخابات نظام مهندسی شد؟
چه کسی پیروز انتخابات نظام مهندسی شد؟

چه کسی پیروز انتخابات نظام مهندسی شد؟

صما بررسی می‌کند:
چه کسی پیروز انتخابات نظام مهندسی شد؟
هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره های نظام مهندسی ساختمان در استان ها برگزار شد و اعضای منتخب مشخص شدند اما نکته قابل تامل در این دوره ائتلاف ها و لیست های انتخاباتی بودند که به خصوص در استان تهران به فراوانی به چشم می آمد و بسیاری از این لیست ها بسیار با هم اشتراک اعضا داشتند که در نوع خود جالب توجه بود.

۱٫تشکل، انجمن، ائتلاف: نکته قابل توجه در این دوره از انتخابات، تشکل ها و انجمن های حرفه ای و صنفی بود که پیش از انتخابات اعلام وجود کردند و یا در شرف تاسیس بودند و برای خود مرام و اساسنامه تدوین نمودند و یکی از اهداف خود را شرکت و حضور موثر در انتخابات عنوان کردند و لیست انتخاباتی خود را نیز اعلام نمودند. اما همین تشکل ها وانجمن ها نیز در لیست خود نفرات مشترک فراوانی با دیگر لیست ها داشتند که شاید با شیوه فعالیت یک تشکل شناسنامه دار هم خوانی نداشته باشد. البته از یک ائتلاف انتخاباتی که شکل گرفته شاید دور از انتظار نباشد که اعضا کاملا مقید به لیست ائتلاف نباشند و خود را محق بدانند که در لیست های دیگر نیز حضور داشته باشند و حتی تبلیغات شخصی نیز انجام دهند اما این عدم وفاداری به انجمن و تشکلی که عضو و حتی هیئت مدیره آن هستند خیلی قابل توجیه و تاویل نیست.

۲٫ائتلاف هایی با برنامه های متضاد: برخی از این ائتلاف های انتخاباتی در برنامه های کاری خود مسائلی را عنوان می کردند که مثلا با سیستم ارجاع کار کاملا موافق یا کاملا مخالف هستند و برخی افراد، نامشان در هر دو لیست که هدفی کاملا متضاد نیز داشتند به چشم می آمد همچنین در مورد لیست هایی که برای خود سبقه ای سیاسی نیز قائل بودند می شد این برخی افراد را مشاهده کرد.

۳٫عدم تایید یا تکذیب: برخی از کاندیداهایی که در چند لیست و ائتلاف نامشان به چشم می آمد حضور در این لیست ها را نه تایید می کردند و نه تکذیب و در جواب پرسش نیز به این جواب بسنده می کردند که دوستان به بنده لطف دارند و یا خودشان اسم بنده را اضافه کرده اند و در جریان نیستم.

۴٫کاندیداهایی نیز خود باعث و بانی ایجاد و تشکیل لیست های انتخاباتی بودند و با رایزنی مهندسان دیگر را نیز به ائتلاف خود اضافه کردند و اساسنامه و سوگندنامه نیز نوشتند اما خود سر از دیگر لیست ها هم درآورند.

اینک که انتخابات پایان یافته است هر کدام از این لیست ها و ائتلاف ها که گاهی تا ۵۰ درصد اشتراک اعضا با دیگر لیست ها داشتند با نگاهی به افراد برگزیده در استان تهران خود را لیست انتخاباتی خود را پیروز انتخابات نظام مهندسی قلمداد می کنند و تا کنون ۷ تشکل، انجمن و ائتلاف رسما خود را با آمارهایی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد کسب کرسی های هیئت مدیره نظام مهندسی استان تهران دانسته اند و این پیروزی را به خود تبریک گفته اند. این موضوع دو سوال را در اذهان متبادر می کند که لازم است به آنها پاسخ داده شود.

۱٫منتخبین دوره هفتم در استان تهران باید پایبند به اصول و مرام کدامیک از این تشکل ها، انجمن ها و تشکل ها که عضو لیست انتخاباتی آنها بوده اند باشند و این تشکل ها چه انتظاراتی از آنها دارند؟

۲٫اعضای سازمان نظام مهندسی که در انتخابات شرکت کردند و به این کاندیداها رای دادند باید آنها را منتصب به کدام تفکر، تشکل و شناسنامه فکری و کاری بدانند؟

به نظر می رسد جواب دادن به این دو پرسش نیازمند شفافیت از سوی منتخبین و مطالبه از سوی رای دهندگان باشد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.