آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » چینش نادرست مهندسان در عرصه ساخت و ساز

چینش نادرست مهندسان در عرصه ساخت و ساز

c905090813

دبیر انجمن شرکت های کنترل کیفیت ساختمان ایران با اشاره به اینکه صنعت ساختمان را به خوبی ویرایش نکرده ایم، گفت: اگر گفته می شود که تعداد مهندسان کشور نسبت به تقاضای موجود در صنعت ساختمان زیاد است و باید در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی بیشتر فعالیت کنند، به این دلیل است که مهندسان موجود به غلط چینش شده اند.

فریدون گایینی در گفتگو با خبرنگار صما با بیان اینکه اتفاقا در حوزه ساخت و ساز در بسیاری از بخش ها با کمبود مهندس مواجهیم افزود: اگر مفاهیمی که در دنیا رایج است و بر آنها تاکید دارند، در ایران نیز حاکم باشد، می بینیم که با کمبود مهندس ساختمان مواجهیم و بسیاری از هزینه هایی هم که در صنعت ساختمان هدر می رود، به دلیل بی توجهی به استفاده از نیروهای متخصص است.

وی ادامه داد: یعنی اگر با هدررفت مصالح ساختمانی و انرژی مواجه می شویم و قیمت تمام شده ساخت وسازها بالا است، به این دلیل است که به وجود نیروی انسانی متخصص که حضور آنها در پروژه الزامی است، کم توجه هستیم و همیشه نیروی انسانی را سهل الوصول ترین مورد برای کاهش هزینه های ساخت می بینیم.

 

حذف متخصصان، آسان ترین شاخص

گایینی تصریح کرد: به این معنا که سازندگان همواره به فکر راه حلی هستند تا بتوانند چند مهندس، کارگر و کارشناس را از پروژه کم کنند. لذا به در دسترس ترین شاخص، یعنی نیروی انسانی حمله می کنند. در حالی که در سایر صنایع کاملا برعکس صنعت ساختمان عمل می شود.

وی با بیان اینکه در دیگر صنایع نظیر لوازم خانگی، الکترونیک و داروسازی، شمار نیروهای انسانی که به کار گرفته می شوند، بسیار بالا است افزود: در صنعت ساختمان عکس این موضوع صادق است و سرانه فعالیت مهندسان متخصص در پروژه ها بسیار ناچیز است که اثرات این موضوع در کاهش کیفیت ساختمان ها و افزایش هزینه ساخت قابل مشاهده است.

گایینی با انتقاد از اینکه در اکثر پروژه ها از مهندسان معماری و تاسیسات استفاده نمی شود، عنوان کرد: این اقدام با این توجیه انجام می شود که صرفا درصد ناچیزی از ساختمان را بخش تاسیساتی آن شامل می شود و در این بخش نیازی به مهندس متخصص نیست و صرفا ارائه یک مشاوره کافی است. در حالی که اگر در تیم پروژه مهندس تاسیسات حاضر باشد، نظراتش حتی در بخش های دیگر که به صورت متغیر به این بخش وابسته هستند، اثرگذار خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای یک پروژه توسط تیم چند نفره مهندسان و کارگران امکانپذیر نیست تصریح کرد: اگر بخواهیم پروژه ها براساس نتایج علمی صنعت ساختمان پیش برود، باید در چینش نیروی انسانی دست و دلبازی کرد که طبیعتا اثرات آن را در کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت خواهیم دید.

گایینی همچنین این رویکرد را موثر در کاهش بیکاری مهندسان دانست و افزود: از آنجایی که با بیکاری نیروهای انسانی و مهندسان اقتصاد کشور فلج می شود، با افزایش نیروهای متخصص و تقسیم سود حاصل از پروژه در بین این نیروها اثرات مثبتی خواهد داشت.

وی در تشریح این امر خاطرنشان کرد: در حالت خاص اثرات مستقیم این رویکرد نظیر کاهش هزینه های پروژه، افزایش کیفیت، کاهش هزینه های شکست و… را خواهیم داشت و در حالت غیرمستقیم نیز افرادی که از این پروژه منتفع شده اند، از پروژه هایی منتفع می شوند که سازنده قبلا ضرر آن را در شکست مصالح می داد و همین افراد می توانند جزو مشتریان وی در عرصه های دیگر اقتصادی کشور باشند که این به معنای یک توسعه پایدار است.

منبع: شبکه اطلاع رسانی سما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.