آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » کاهش دو درصدی سود سپرده‌های ۶ و ۹ ماهه
کاهش دو درصدی سود سپرده‌های ۶ و ۹ ماهه

کاهش دو درصدی سود سپرده‌های ۶ و ۹ ماهه

مدیرعامل بانک ملی در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد
توافق بانک‌های بزرگ برای نرخ سود‌ کوتاه‌مدت؛ کاهش دو درصدی سود سپرده‌های ۶ و ۹ ماهه

مدیرعامل بانک ملی گفت: با توافق انجام شده با برخی بانک‌های بزرگ کشور سود سپرده روزشمار ۱۰ درصد، سه ماهه ۱۴ درصد، شش ماهه ۱۶ درصد و ۹ ماهه ۱۸ درصد تعیین شد.
خبرگزاری فارس: توافق بانک‌های بزرگ برای نرخ سود‌ کوتاه‌مدت؛ کاهش دو درصدی سود سپرده‌های ۶ و ۹ ماهه

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به توافق بانک ملی با چند بانک‌ بزرگ کشور برای تعیین نرخ‌های سود سپرده کمتر از یک سال، اظهارداشت: طبق این توافق نرخ‌های سود سپرده روزشمار ۱۰ درصد، سه ماهه ۱۴ درصد، شش ماهه ۱۶ درصد و ۹ ماهه ۱۸ درصد تعیین شد.

وی در پاسخ به این سوال که عدم تعیین نرخ سود سپرده کمتر از یک سال از سوی شورای پول و اعتبار بازار پول را ملتهب نخواهد کرد، گفت: بروز این اتفاق غیرممکن نیست اما با نظارت مستمر می‌توان از به وجود آمدن این پدیده جلوگیری کرد.

به گزارش فارس، در صورت عملیاتی شدن این توافق، نرخ سود سپرده‌های ۹ ماهه و ۶ ماهه دو درصد کاهش می‌یابد.

شورای پول و اعتبار در آخرین مصوبه خود، سود سپرده‌ یکساله را با دو درصد کاهش، ۲۰ درصد تعیین کرد و نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای را ۲۱ درصد و عقود مشارکتی را ۲۴ درصد تعیین کرد.

بر همین اساس روز گذشته پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی به گفت: با توجه به اینکه شورای پول و اعتبار برای سود سپرده‌های یک ساله سقف ۲۰ درصد را تعیین کرده است، بانک‌ها متناسب با دوره سپرده‌گذاری می‌توانند نرخ سود سپرده‌های کمتر از یک سال را اعمال کنند.

در توافق اولیه بانک‌ها نرخ سود سپرده روزشمار ۱۰ درصد، سه ماهه ۱۴ درصد، شش ماهه ۱۶ درصد و ۹ ماهه ۱۸ درصد تعیین شد و با گذشت چند ماه و بازگشت بی‌نظمی به بازار پول و رقابت در جذب سپرده بیشتر با اهرم نرخ سود، بانک‌ها در توافق دیگری که این بار با تاکید و تایید بانک مرکزی انجام شد، این بانک در بخشنامه‌ای نرخ سود سپرده‌های جدید را اعلام کرد.

در دومین تصمیم‌گیری، سقف سود سپرده ۶ ماهه و ۹ ماهه هر کدام دو درصد افزایش یافت و به ترتیب ۱۸ و ۲۰ درصد تعیین شد. بنابراین ارقام توافق شده برای نرخ‌های سود سپرده ۶ و ۹ ماهه دو درصد نسبت به مصوبه قبلی کاهش داشته است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.