آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین
کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین

کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
عدم وصول استیضاح آخوندی/ کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین
«کافه صما» مهمترین رویدادهای بخش مسکن در هفته دوم اردیبهشت ماه را مورد بررسی قرار داده است

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، عدم وصول استیضاح آخوندی در هیئت رییسه مجلس، آمادگی وزارت راه برای صدور خدمات فنی به الجزایر، تشریح دو ویژگی مهم مسکن اجتماعی، استمهال ۱۵ساله خطوط اعتباری مسکن مهر، احتمال دو مرحله ای شدن صدور پروانه ساخت، روایت رییس کمیسیون عمران از افزایش نرخ اجاره، اتمام مسکن مهر شهرهای جدید تا دهه فجر، پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه‌های مسکن مهر و کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین ماه از اهم اخبار بخش مسکن بود.

عدم وصول استیضاح آخوندی در هیئت رییسه مجلس

در هفته اخیر یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح وزیر راه و شهرسازی از سوی هیات رییسه دریافت نشده است.

حسین سبحانی‌نیا اظهار کرد: برخی نمایندگان استیضاح وزیر راه را برای تحویل نزد من آوردند اما من گفتم که باید آن را به رییس مجلس تحویل بدهند و بعد هم آنها استیضاح را پیش آقای لاریجانی بردند و ایشان آن را قبول نکرد.

وی با بیان اینکه استیضاح وزیر راه هنوز تحویل هیات رییسه نشده، گفت: تا زمانی که استیضاح رسما تحویل هیات رییسه نشود و از سوی هیات رییسه اعلام وصول نشود رسمیت ندارد.

موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس نیز در همین رابطه اظهار کرد: ما استیضاح وزیر راه را به رییس مجلس تقدیم کردیم اما ایشان گفتند که جلساتی در این رابطه برگزار می‌کنیم و در همین راستا یک بار آقای لاریجانی و یک بار آقای ابوترابی جلساتی را با وزیر و معاونین تشکیل دادند و وعده‌هایی مطرح شد که ما منتظر تحقق این وعده‌ها هستیم.

آمادگی وزارت راه برای صدور خدمات فنی به الجزایر

در هفته جاری وزیر راه و شهرسازی در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی الجزایر از آمادگی این وزارتخانه برای صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور خبر داد و خواستار تسهیل صدور روادید برای تجار و گردشگران شد.

عباس آخوندی در دیدار با محمد العید بن عمر رئیس اتاق بازرگانی الجزایر با اشاره به اینکه بخش دولتی و خصوصی ایران از همکاری با الجزایر خاطرات خوبی دارند و در سطح بین‌المللی همکاری های مطلوبی بین دو طرف بوده است، بیان داشت: وزارت راه و شهرسازی آمادگی صدور خدمات فنی و مهندسی است و بر اساس دعوت از وزیر مسکن الجزایر برای حضور در ایران، منتظر اعلام زمان این دیدار هستیم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: پیشنهاد تشکیل صندوق مشترک سرمایه‌گذاری داده شده است که امیدواریم موضوع سریعتر پیگیری و مکاتبه‌های لازم در این خصوص برای رفع ابهام‌ها انجام شود.

گفتنی است ریاست کمیسیون مشترک ایران و الجزایر بر عهده عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان است.

تشریح دو ویژگی مهم مسکن اجتماعی

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم یک مقام مسئول در وزارت کار گفت: طرح مسکن اجتماعی در ابعاد محدودتر اجرا می شود و اشتباهات مسکن مهر را نخواهد داشت.

احمد بیگدلی شاملو درباره ویژگی ها و مزایای مسکن اجتماعی گفت: مسکن اجتماعی از قبل اجرا می شد و اکنون تفاوت آن در چگونگی اجرای آن است. کیفیت در اجرا و ابعاد محدودتر مسکن اجتماعی از ویژگی های اصلی آن محسوب می شود.

مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت کار تاکید کرد: تعاون هیچگاه از مسکن اجتماعی غافل نبوده و با ویژگی هایی که اکنون مطرح است، با مشارکت وزرات تعاون و سازمان های مربوطه اجرا می شود. مهم ترین ویژگی آن تفاوت در کیفیت اجرا، محل اجرا و مناطقی است که ابعاد محدودتری داشته و در بافت های فرسوده و شهری قرار دارند.

بیگدلی شاملو بیان داشت: از دیگر ویژگی های مهم مسکن اجتماعی، متناسب بودن هدف آن با امکانات اجرایی است.

استمهال ۱۵ساله خطوط اعتباری مسکن مهر

در هفته دوم اردیبهشت ماه مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این‌که مجموع وصولی تسهیلات مسکن مهر ۵۵ هزار میلیارد ریال است از ارائه درخواست استمهال ۱۵ساله خطوط اعتباری طرح مهر خبر داد و گفت:‌ تاکنون یک میلیون و ۴۲۰هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده است.

محمدهاشم بت شکن میزان تسهیلات پرداختی در سیستم بانکی در سال گذشته را ۳۴۱۴ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: از این میزان ۱۱/۸ درصدآن تسهیلات اعطایی در بخش مسکن و ساختمان بوده است.

وی تصریح کرد: بانک مسکن سهم ۴۷درصدی از تسهیلات اعطایی بخش مسکن درسیستم بانکی را به خود اختصاص داده که این درصد معادل ۱۹۸ هزار میلیارد ریال در سال گذشته بوده است.در واقع بیشترین مانده تسهیلات کشور و کمترین میزان معوقه نظام بانکی متعلق به بانک مسکن است.

وی تسهیلات عمده بانک مسکن را در سه حوزه اصلی مشارکت مدنی ساخت، خرید و جعاله عنوان کرد.

احتمال دو مرحله ای شدن صدور پروانه ساخت

در هفته جاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، گفت: وزارت راه و شهرسازی به دنبال تصویب مدلی جهت دو مرحله ای شدن فرایند صدور پروانه ساختمانی است.

محمد سالاری در جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی با اشاره به پیشنهادات جدید درخصوص فرایند صدور پروانه ، گفت: با توجه به شکل گیری تغییراتی در معاونت شهرسازی و معماری و رویکرد تعامل شورای شهر با نهادها و سازمان‌های ذیربط، کمیته‌ای پنج نفره در ارتباط با موضوعات نظام مهندسی تشکیل شده است تا مراحل صدور پروانه مورد بررسی قرار گیرد.

سالاری بیان داشت: هر گونه اتفاق جدید در شهر تهران به عنوان یک تجربه جدید به سایر شهرها منتقل می‌شود و تدوین مدل‌های جدید می‌تواند در حوزه شهرسازی و معماری مؤثر باشد.

سالاری با اشاره به تدوین مدل جدید صدور پروانه‌های ساخت‌وساز در شهر تهران گفت: مدل و الگوی جدید به لحاظ شکلی با مدل فعلی و جاری صدور پروانه‌ ساخت‌وساز در شهر تهران تفاوت قابل توجهی خواهد داشت.در این مدل دو پروانه برای ساخت و ساز پیش‌بینی شده است که در بخش اول پروانه اولیه یا به عبارتی پروانه شهرسازی برای ساختمان‌ها نامیده می‌شود و مرحله دوم، پروانه اجرایی ساختمان است.

روایت رییس کمیسیون عمران از افزایش نرخ اجاره

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم رئیس کمیسیون عمران مجلس هرگونه افزایش زمین و اجاره مسکن بیش از تورم ۱۵٫۷ درصدی اعلام شده توسط بانک مرکزی را غیرقانونی دانست و خواستار برخورد و نظارت جدی وزارتخانه‌های راه و مسکن و صنعت، معدن و تجارت با سوداگران شد.

سید مهدی هاشمی گفت: افزایش نرخ اجاره بها، واکنشی روانی و فضاسازی برخی سوداگران مسکن نسبت به تصمیم خوب بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی است.

نماینده مردم تهران از کاهش بیشتر نرخ سود بانکی استقبال کرد وافزود: اگر کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها بیشتر از تصمیم اخیر بانک مرکزی انجام می‌شد، بهتر بود. البته شاید بانک مرکزی سیاست کاهش تدریجی نرخ سود را دنبال کند که امیدوارم این اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به پشت پرده افزایش نرخ اجاره بهای مسکن گفت: برخی سوداگران مسکن به محض اعلام تفاهم نظام بانکی برای کاهش ۲ درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی و ۴ درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی با فضاسازی و القاء جو منفی روانی درصدد فروش واحدهای مسکونی دپو کرده خود با نرخ‌های بالاتر هستند؛ سوداگران این اقدام را در شرایطی به جریان انداخته‌اند که آثار این رفتارشان بازار اجاره بهای مسکن را تحت تاثیر قرار دهد.

اتمام مسکن مهر شهرهای جدید تا دهه فجر

در هفته ای که گذشت مدیرعامل عمران شهرهای جدید ایران با بیان اینکه غیر از پردیس پروژه مسکن مهر تا دهه فجر امسال در تمام شهرهای جدید کشور به اتمام می‌رسد، گفت: مردم‌محوری در ساخت‌وساز از اهداف اصلی ماست.

محسن نریمان با بیان اینکه تا دهه فجر امسال پروژه مسکن مهر را غیر از شهر پردیس، در تمام شهرهای جدید کشور به اتمام خواهیم رساند، اظهار کرد: وظیفه تکمیل و تحویل پروژه‌های مسکن مهر شهرهای جدید کشور از سال ۹۲ به ما محول شده و برای محقق شدن شعار سال باید تلاش بسیاری کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی تصریح کرد: غیر از پردیس که پروژه مسکن مهر در این شهر نسبت به دیگر شهرها دیرتر کلید خورد، افتتاح هیچ پروژه مسکن مهری بعد از دهه مبارک فجر قابل قبول نخواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای حل مشکلات تأمین هزینه‌های روبنایی مسکن مهر از تهاتر زمین به‌طور مستقیم عبور کرده‌ایم و از شیوه نوین واگذاری استفاده می‌کنیم که در این روش زمین‌های پردیس با قیمت کارشناسی شده به بانک مسکن واگذار شد.

پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه‌های مسکن مهر

در هفته جاری شرکت عمران شهرهای جدید ایران از پیشرفت فیزیکی ۸۰درصدی پروژه‌های مسکن مهر خبر داد و با تأکید بر اینکه احداث مسکن مهر پردیس متوقف نشده، اعلام کرد: پیشرفت فیزیکی مسکن مهر پردیس ۶۸درصد است.

شرکت عمران شهرهای جدید ایران اعلام کرد: این شرکت هرگونه خبری مبنی بر توقف تکمیل واحدهای مسکن مهر در شهر جدید پردیس را رد می‌کند. از این رو، نظر به انتشار اخبار نادرست در خصوص “توقف پروژه مسکن مهر پردیس” ، گزارشی در راستای تنویر افکار عمومی ایفاد می‌شود.

گفتنی است از مجموع ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید، تا پایان دولت دهم مجموعاً تعداد ۷۳۵۰۸ واحد افتتاح شده بود که این رقم، علی‌رغم تمامی تنگناهای موجود که اهل فن بر آن واقفند، در حال حاضر به ۱۴۴٫۵۱۳ واحد افزایش یافته و تحویل متقاضیان شده است.

مقایسه روند پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن مهر در مراحل مختلف فرآیند ساخت از مرحله پی‌سازی تا مرحله افتتاح در مقطع زمانی شروع به کار دولت یازدهم و مقطع فعلی به‌خوبی این موضوع را نشان می‌دهد، متوسط پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مسکن مهر از ۶۸ درصد در این مدت به ۸۰ درصد رسیده است.

کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در فروردین

در هفته دوم اردیبهشت ماه انتشار گزارشی نشان داد که براساس آمار ثبت شده، تعداد معاملات خرید فروش مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۴ نسبت به زمان مشابه سال گذشته با کاهش ۳۰ درصدی مواجه شده است.

بازار مسکن در نخستین ماه سال در ثبات به سر برده است، براساس آمار ثبت شده در اتحادیه مشاوران املاک در فروردین‌ماه ۱۳۹۴، ۵۰ هزار و ۴۷۰ مورد قرارداد خریدو فروش در سطح کشور به ثبت رسیده که این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۲۱ هزار و ۷۵۱ مورد کاهش داشته است.

همچنین ۲۷ هزار و ۸۴۸ مورد قرار‌داد اجاره در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ منعقد شده است که این رقم نیز در مقایسه با فروردین‌ماه سال ۱۳۹۳، پنج درصد کاهش داشته است.

حجم معاملات در نخستین ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند کاهشی را نشان می‌دهد که براین اساس می‌توان گفت بازار مسکن هم‌چنان در سکون پیش می‌رود و تحرک خاصی در آن اتفاق نیفتاده است.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.