آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » کسب مهارت تحت‌الشعاع مسابقه مدرک‌گرایی است

کسب مهارت تحت‌الشعاع مسابقه مدرک‌گرایی است

5058

وزیر راه ‌و ‌شهرسازی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی باید فقط صادرکننده صلاحیت باشد نه تنظیم کننده فعالیت‌های صنفی مهندسی گفت: در حال حاضر مسابقه مدرک گرایی در کشور، سلسله مراتب مهارت را تحت الشعاع خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام کاردانی، عباس آخوندی در ملاقات با اعضای هیات رئیسه شورای مرکزی و هیات مدیره سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران، با بیان اینکه امیدوارم منشاء دوران جدیدی در صنعت ساختمان باشیم، اظهار داشت: به طورکلی با این موضوع موافقم که جایگاه کاردان‌های فنی در صنعت ساختمان باید تبیین شود.

وی افزود: اصلی ترین آموزش، ایجاد قدرت خلاقیت و کار است و گرنه آموزش علوم و فنون در نظام آموزشی فقط آموزش محفوظات به افراد است که مشکلی را حل نمی کند.

وزیر راه‌و شهرسازی با اشاره به اینکه قدرت خلاقیت و ارزش افزوده نکته مهمی است، تاکید کرد: بخش عمده ای از سلسله مراتب مهارت به کسانی مربوط است که قدرت اداره کارگاه و مهارت آن را دارند و اتفاقا می‌توانند مکمل دانش و مهارت مهندسی باشند.

به گفته آخوندی، راه اندازی سیستم سلسله مراتب مهارت، بسیار ضروری است، چرا که در حوزه اجرایی با مشکلات جدی یافتن افراد متخصص مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه باید به سیاست بازنگری آموزش مهارت مهندسی، مهارت کارگری و میانی توجه کنیم، اظهار داشت: تفکیک مفهوم صلاحیت و مفهوم کسب و کار مهندسی ضروری است و براساس ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی، انجام انواع فعالیت‌های مهندسی باید طبق قانون نظام صنفی ساختمان باشد.

نظام مهندسی باید فقط صادرکننده صلاحیت باشد نه تنظیم کننده فعالیت های صنفی مهندسی

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی باید فقط صادرکننده صلاحیت باشد نه تنظیم کننده فعالیت های صنفی مهندسی، تاکید کرد: در حوزه مهندسی بزرگترین مشکل، عدم توجه به حد و مرز صلاحیت های حرفه ای مهندسی و صلاحیت های کسب و کار مهندسی است.

دکتر آخوندی فعالیت صنفی را از فعالیت حرفه‌ای منفک دانست و آن را ریشه اصلی مشکلات موجود در ساخت‌و‌ساز قلمداد کرد و افزود: در حوزه مهندسی این تفکیک صورت نگرفته و رفع آن نیز کار بسیار سختی است و این ابهام در حرفه باقی مانده است که نیاز به اصلاح دارد.

وی اظهار داشت: اکنون انتظار و تصور این است که در نظام اجرایی ساختمان در کشور هر فردی که پروانه مهندسی دارد می تواند امور طراحی، اجرایی و نظارت را نیز انجام دهد.

به گفته آخوندی، صنوف ساختمانی براساس ماده ۱۳ قانون نظام صنفی و ۲۹ قانون نظام مهندسی باید تعریف شوند و براساس آن فرد متخصص باید مسئولیت حسن اجرای کار را به عهده گرفته و مسولیت صحت اجرایی امور را بپذیرد.

وی تاکید کرد: مشکل ما این است که این صنوف ساختمانی و افراد مسئول نه تعریف و نه الزامی شده اند، بنابراین از سازمان نظام کاردانی ساختمان برای این امر که تغییر کلی در نظام ساختمانی کشور است، کمک می خواهیم.

وزیر راه ‌و‌ شهرسازی افزود: اکنون بخش عمده فعالیت های ساختمانی توسط افرادی انجام می‌شود که مهندس، کاردان، معمار تجربی و حتی کارگر ماهر هم نیستند.

 

شیبانی اصل: خرد جمعی در صنعت ساخت‌و‌ساز حاکم شود

 

در این دیدار منوچهر شیبانی اصل مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: تبیین جایگاه واقعی همه دست اندرکاران از جمله کاردان های فنی در کنار مهندسان در صنعت ساخت و ساز دغدغه اصلی مجموعه ما است.

وی در این نشست با اشاره به جمعیت حدود ۶۰ هزار نفری کاردان های فنی در کشور افزود: وجود این پتانسیل عظیم و بکارگیری صحیح آنها در این چرخه می تواند مشکلات این صنعت را کاهش دهد و کمک موثری به مهندسان در ارتقای کیفیت ساخت و ساز باشد به نحوی که هر مهندس از خدمات سلسله مراتبی کاردان های فنی، معماران تجربی و کارگر ماهر برخوردار شود تا از حسن اجرای عملیات ساختمانی توسط افراد دارای صلاحیت اطمینان حاصل شود.

شیبانی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در خصوص برگزاری انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرسان سازمان های نظام کاردانی ساختمان و اینکه این مهم چهار سال پیش باید انجام می شد، گفت: این انتخابات همزمان در سراسر کشور ۲۲ اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد و برنامه ریزی آن انجام و به ادارات کل استانها ابلاغ شده است.

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی ادامه داد:  به ‌جای تفکر جدا از هم، باید خرد جمعی در صنعت ساخت‌و‌ساز حاکم و این موضوع به یک فرهنگ تبدیل شود.

 

موذن:بخشنامه نظارت کاردان ها در شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر منتظر ابلاغ

مهدی موذن رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان نیز در سخنانی به بیان برخی از مشکلات این قشر در صنعت ساخت و ساز پرداخت و خواستار جدی گرفتن نقش کاردان ها در این عرصه شد.

موذن با قدردانی از تغییر نگاه وزارت راه و شهرسازی و نگرش مثبت مدیران ارشد این مجموعه به سازمان نظام کاردانی ساختمان گفت: هم اکنون بخشنامه نظارت کاردان ها در شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر در انتظار ابلاغ در وزارت راه و شهرسازی است،بنابراین خواستار دستور آقای آخوندی برای تحقق این مهم هستیم.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر شاهد ریزش قابل توجه تعداد کاردان ها در این صنعت هستیم، افزود: در گذشته در کنار یک مهندس چند کاردان در حوزه اجرا فعالیت داشتند در حالی که هم اکنون بدلیل برخی نگرش ها و مشکلات پیش آمده در کنار چند مهندس تنها یک کاردان فعالیت می کند.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران ادامه داد: در گذشته زمینه برای فعالیت کاردان ها و معماران تجربی در صنعت ساختمان سازی مساعد نبود اما هم اینک بارقه های امید و تغییر تفکر را در این وزارتخانه مشاهده می کنیم که امیدورایم زودتر این عوامل شکل اجرایی به خود گیرند.

موذن گفت: ما درآمد را ایجاد اشتغال برای اعضای خود می دانیم و این مهمترین خواسته ما از مسئولان است تا اعضایمان بتوانند نقش خود را در صنعت ساختمان ایفا کنند.

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.