آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » کلید معضل رکود مسکن…
کلید معضل رکود مسکن…

کلید معضل رکود مسکن…

«صما» بررسی می کند:
طرح جامع، کلید حل معضل رکود مسکن
صما- گروه مسکن: در حالی برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس، رفع رکود در بازار مسکن را منوط به اجرای طرح جامع مسکن می دانند که به رغم آغاز سال ۹۴ هنوز مشخص نیست، وزارت راه و شهرسازی قصد دارد چه زمانی این طرح را اجرایی کند.

در شرایطی که بیش از دو سال است بازار مسکن در رکود به سر می برد، بیانیه اخیر ایران و گروه ۱+۵ امیدواری هایی را برای بازگشت رونق به این بازار به وجود آورده است، اما کارشناسان بر این باورند که در کنار این موضوع باید طرح جامع مسکن و هر طرح دیگری که مدنظر دولت است نیز هر چه سریع تر تعیین تکلیف و اجرایی شود.

حدود دو ماه پیش معاون وزیر راه و شهرسازی جزئیات طرح جامع مسکن را تشریح و پیشنهاد پرداخت سالانه ۳۰۰ هزار وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی را یکی از مهمترین موارد گنجانده شده در این طرح ارزیابی کرد. هر چند که همچنان بررسی وام ۸۰ میلیونی مسکن در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد و چگونگی و زمان اعطای این وام هنوز مشخص نیست.

از ماهها پیش عدم ارائه برنامه شفاف در حوزه مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی نوک تیز انتقادات نمایندگان مجلس و برخی از کارشناسان را متوجه وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی کرده است. در ماههای اخیر بی برنامگی دولت در زمینه بخش مسکن، انتقاد برانگیز شده و به رغم مباحثی که توسط مسئولان این وزارتخانه در مورد طرح جامع مسکن مطرح شده است، منتقدان سیاست های مسکنی وزارت راه و شهرسازی معتقدند که باید شفاف سازی لازم در مورد برنامه های مدنظر دولت در بخش مسکن انجام شود تا به مثابه آن تحرکاتی در ساخت و ساز و بازار مسکن نیز اتفاق بیفتد.

هر چند که تحولات بین المللی اخیر انتظاراتی را در مورد رونق معاملات در بازار مسکن به وجود آورده است اما کارشناسان معتقدند که اگر در همین شرایط هم مدیریت مناسب و موثری در بخش مسکن اعمال نشود، نمی توان به رونق یافتن بازار مسکن در ماههای آینده امیدوار بود.

این در حالی است که به گفته صاحبنظران علاوه بر مشکلاتی که در سال های اخیر دست به گریبان بخش مسکن بوده است، در آینده نیز بازار این کالا با چالش هایی مواجه خواهد بود. در همین حال نوسانات شدید و ناپایداری در بازار مسکن، گرانی مسکن، تأمین مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد و با درآمد متوسط، ناکارآیی بازار مسکن، ناکارآمدی نظام تأمین مالی مسکن، گسترش پدیده اسکان غیر رسمی، حجم بالای واحدهای فرسوده و نیازمند نوسازی، ناکارآمدی نظام مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، عدم کارآمدی بهینه صنعت ساختمان و نابرابری‌های منطقه‌ای در مسکن از مهم‌ترین چالش‌های مسکن در آینده برشمرده می شود.

به اعتقاد کارشناسان اصول حل چالش‌های بازار مسکن موضوعاتی مانند برنامه‌ریزی مسکن در پیوند برنامه‌های تأمین اجتماعی و حل نهایی مسأله مسکن در گروی بازتنظیم نظام مدیریت توسعه شهری و منطقه‌ای، ضرورت کنترل بازار مسکن برای حل مسأله مسکن، استفاده حداکثری از راه‌حل‌های بازارمحور، سرمایه‌گذاری و مشارکت مردم و بخش خصوصی و تأمین مسکن در بافت‌های فرسوده و در داخل محدوده شهرها است.

در مجموع صاحبنظران بر این باورند از آنجا که بیانیه لوزان صادر شده و احتمال انعقاد یک توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در تابستان امسال وجود دارد، در صورتی که برنامه ریزی و هدفگذاری لازم در مورد بخش مسکن انجام شود، طرح جامع مسکن و طرح مسکن اجتماعی نیز جامه عمل بپوشد و اصول حل چالش های مذکور نیز مورد توجه قرار بگیرد، می توان آینده نسبتا روشن تری را برای بخش مسکن رقم زد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.