آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » کودکان از چه سنی می‌توانند راست و دروغ را تشخیص دهند

کودکان از چه سنی می‌توانند راست و دروغ را تشخیص دهند

13931017000083_PhotoA

سوالی که می خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که از چه سنی کودکان می‌توانند اعتماد کنند، سخنان نادرست را تشخیص ‌دهند و تفکرات انتقادی، شک و تردید در چند سنی در آنها بیدار می‌شود؟

محققان کانادایی دانشگاه کونکوردیا و دانشگاه بریتیش کلمبیا سوالی مطرح کرده‌اند: «از چه سنی کودکان می‌توانند اعتماد کنند و از چه سنی سخنان نادرست را تشخیص می‌دهند؟ تفکرات انتقادی، شک و تردید در چند سنی در آنها بیدار می‌شود؟».

آنها به همین منظور یک آزمایش در مورد کودکان ۴ و ۵ سال انجام دادند؛ اول یک فیلم کوتاه پخش کردند که دو زن در مورد حیوانات صحبت می‌کردند؛ اولین زن سخنی راست اما با لحن تردید و شک ابراز کرد؛ برای مثال: «من فکر می‌کنم نهنگ در آب زندگی می‌کند، این طور نیست؟»؛ دومی با اعتماد به نفس و بدون شک گفت: نهنگ زیر زمین زندگی می‌کند.

بازیگر فیلم‌های دیگر نیز همین دو زن بودند، منتها این بار در مورد حیوانات ناشناخته صحبت کردند که یکی مردد و دیگری با اعتماد به نفس جواب می‌داد سپس از کودکان در مورد سخنان آنها سوال شد.

نتیجه:

کودکان ۴ ساله جواب‌هایشان برابر بود و تمام آنها احتمال می‌دادند فرد دروغگو اعتماد به نفس بیشتری دارد تا فردی که صادق بود و این نشان داد کودکان زیر ۵ سال به میزان قابل توجهی یک فرد بزرگسال صادق اما مردد را بیشتر باور دارند.

نویسندگان گفتند: ما دو سرنخ مهم را مورد بررسی قرار دادیم: درستی و صحت شخص اول و اعتماد به نفس شخص دوم.

به نظر می‌رسد که کودکان در یک سال (سن ۴ و ۵ سالگی) دگرگون شده‌اند و اطلاعات آنها تکامل پیدا کرده است؛ آنها اضافه کردند: در این مطالعات اطلاعات جدیدی در مورد شک و تفکر کودکان به دست آوردیم و مشخص شد کودکان مهد کودک ساده‌تر و زودباورند.

این مطلب می‌تواند برای مربیان، معلمان و والدین جالب باشد و از آنجایی که ما در مورد کودکان خردسال صحبت می‌کنیم این موضوع بسیار مهم و قابل اهمیت است.

منبع: خبرگزاری فارس

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.