آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » گلستان دیگر سقف سفالی ندارد

گلستان دیگر سقف سفالی ندارد

346534_313

بافت تاریخی گرگان با بیش از ۱۵۰ هکتار وسعت، ابنیه تاریخی فراوانی مانند خانه های قدیمی، مدارس تاریخی و امام زاده را در دل خود جای داده و معماری اصلی آن نیز به سبک قاجار است.

گروه معماری و شهرسازی- استان گلستان سرزمین سقف های سفالی قرمز و پنجره های قوسی است. بیش از ۲۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی در گلستان شناسایی شده و بافت تاریخی گرگان قدیمی ترین بافت ثبت شده کشور در سال ۱۳۱۰ خورشیدی است.
بافت تاریخی گرگان با بیش از ۱۵۰ هکتار وسعت، ابنیه تاریخی فراوانی مانند خانه های قدیمی، مدارس تاریخی و امام زاده را در دل خود جای داده و معماری اصلی آن نیز به سبک قاجار است.
به طور کلی این استان از نظر رعایت معماری ایرانی جزو استان های شاخص کشور است، اما در ساخت و سازهایی که در حال حاضر انجام می شود، هویت معماری اصیل ایرانی به بوته فراموشی سپرده شده است. در این گزارش، خبرنگار ما طی مصاحبه با کارشناسان این حوزه و برخی مسئولان ساخت و ساز استان گلستان، به بررسی وضعیت معماری و ساخت و سازهای فعلی در این استان و چالش های پیش روی آن پرداخته است.

گلستان دیگر معماری خود را ندارد
به گزارش خبرنگار «صما»، در همین رابطه عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان معتقد است: در حوزه معماری، نه تنها در استان گلستان بلکه در سایر شهرهای کشور نیز معماری خاصی نداریم و در تمام شهرها نمای ساختمان ها و سیمای شهری مشابه هم است و  هیچ گونه معماری متمایز و خاصی وجود ندارد.
پیام حسینی در ادامه تصریح کرد: با این حال رعایت کیفیت و استانداردها در طراحی و ساخت ساختمان ها و توجه به مقررات ملی ساختمان در بخش معماری، نسبت به سال های گذشته افزایش یافته و باعث شده تا مردم زندگی راحت‌تری در خانه های خود داشته باشند. با وجود این سبک معماری خاصی را در شهرهای کشور و از جمله استان گلستان نمی بینیم.

از ساختمان های قدیمی ایده نمی گیریم
به گفته این کارشناس معماری، در حال حاضر یک سری از ساختمان های گلستان (مثل خانه باقری ها، خانه تقوی ها و…) تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، جزو آثار تاریخی به ثبت رسیده اما بهتر بود که هم اکنون نیز حداقل در بخش نماسازی از ساختمان های قدیمی ایده گرفته می شد.
وی ادامه داد: در بخش معماری ساختمان ها ضوابط و الزامی وجود ندارد و سازمان نظام مهندسی نیز به قدری توانمند نیست که در درجه اول بخواهد مالکان را مجبور  به استفاده از سبک و سیاق خاصی حداقل در نما کند.
حسینی تاکید کرد: متاسفانه سیما و منظر شهری بسیار ناراحت کننده و مخدوش است و در صورت توجه به معماری و اجرای الگوهای گذشته با مصالح و روش های امروزی روی ساختمان ها، تغییرات زیبایی در معماری شهرها ایجاد خواهد شد.
وی پیشنهاد کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به همراهی شهرداری ها و وزارت راه و شهرسازی کمیسیونی را ایجاد کنند که به صورت بومی ضوابط خاصی را برای هر منطقه تعریف و مشخص کنند تا بتوانیم چهره شهرهای کشور را عوض کنیم. هرچند این اقدام دشوار نیست و در تمام کشورهای دنیا به ارزش های معماری شهرها پایبند هستند، اما اینکه چرا این کار در کشور ما انجام نشده و عزمی برای این موضوع وجود ندارد، جای سوال دارد.

سرزمین خالی از سقف های سفالی قرمز
خزانه دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان ادامه داد: گلستان سرزمین سقف های سفالی قرمز و پنجره های قوسی است اما متاسفانه دیگر در ساختمان های جدید نمی توانیم سقف های سفالی را ببینیم. با وجود اینکه بخش عمده ای از سال در این منطقه بارانی است، اما در ساختمان ها یا بام تخت ساخته می شود که اصلا مربوط به این منطقه نیست یا ایرانیت و ورق های آزبست که مشکلات متعددی نظیر سرطان زایی را به همراه دارد. همچنین استفاده از سرامیک در نمای ساختمان های استان باب شده که چه از نظر فنی و چه از جنبه زیبایی شناختی درست نیست و باعث میشود معماری این استان تفاوتی با سایر استان ها نداشته باشد.
بر اساس گفته های حسینی، در بافت قدیمی گرگان، سقف ساختمان ها از سفال های قرمز پوشیده شده اما این سقف های سفالی را دیگر به غیر از بافت تاریخی مشاهده نمی کنیم. این در حالی است که می توانستیم با اجرای یک سری قوانین، ضمن حفظ بافت قدیمی، طراحی های متناسب با نیازهای امروزی انجام دهیم. یعنی در جاهایی که نیاز به بام تخت وجود دارد، از بام تخت استفاده کنیم، در مناطقی نیز از الگوهای قدیمی ایده بگیریم و با زندگی و معماری امروز تطابق بدهیم تا بخشی از هویت ساختمان های قدیمی را به ساخت و سازهای جدید تعمیم بدهیم اما متاسفانه این کار را انجام نداده ایم.

الگوبرداری از شهرهای مدرن
همچنین رییس انجمن انبوه سازان استان گلستان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: طی سال های گذشته اقدامات زیادی در زمینه معماری استان انجام نشده است. یعنی اگر تعریف مشخصی از معماری داشته باشیم و بخواهیم بر اساس اقلیم و منطقه در این باره قضاوت کنیم، حرکت چندانی در این مسیر نمی بینیم.
سید محمد مرتضوی افزود: ساخت و سازهای فعلی از شهرهای مدرن الگوبرداری می شود و چندان به بومی کردن آنها و آنچه که در منطقه پسندیده می شود، توجه نشده است و صرفا به این مسیر حرکت کرده ایم که الگو بگیریم از ساختمان هایی که با امکانات مناسب و خوب در نقاط دیگر کشور ساخته می شود. برای نمونه طی سال های اخیر حتی سقف های شیب‌دار تقریبا حذف شده و به جای آنها بام مسطح که مربوط به شهرهای دیگر است، اجرا می شود. این نوع سقف با توجه به شرایط آب و هوایی گلستان توجیهی ندارد و مناسب منطقه نیست اما این تجربه ناموفق تکرار می شود.
وی درخصوص راهکار پیشنهادی برای اعمال توجه بیشتر به معماری اظهار داشت: مسئولان باید در این مسیر از خود حرکتی نشان دهند و سازمان نظام مهندسی در زمینه وضع مقررات ملی، باید به این امر توجه کند که برای شهرها، برنامه های خاص متناسب با نیازهای فرهنگی و اقلیمی تدوین کند و با برنامه ریزی مناسب سازندگان را به  جهتی ببرد که از ابزار و دیدگاه های مناسبی که در این حوزه ارائه می شود استفاده کنند.

افزایش کیفیت ساخت و سازها
بر اساس این گزارش، به نظر می رسد که ارتباط سازنده و خوبی هم در این زمینه وجود ندارد. به این معنا که  وزارت راه و شهرسازی در این بخش پیشنهادات و راهکارهای مشخصی ارائه نداده و از آن طرف سازمان نظام مهندسی هم نتوانسته ارتباط خوبی برقرار کند. به همین دلیل موفقیتی در این بخش حاصل نشده و طی چند سال قبل نه تنها پیشرفتی اتفاق نیفتاده حتی شاهد پسرفت هم بوده ایم.
مرتضوی با بیان مطلب فوق ادامه داد: اما کیفیت ساخت به نسبت گذشته بسیار بهتر شده و برای مثال به دلیل افزایش سرمایه گذاری در بخش بهینه سازی مصرف انرژی (به لحاظ کاربرد در و پنجره های دوجداره، نصب تجهیزات لازم جهت هوشمندسازی ساختمان ها و مصالح تبادل حرارتی در بخش دیوارها) ساختمان ها شرایط بسیار بهتری دارند. ضمن اینکه احداث پارکینگ برای واحدهای مسکونی بسیار جدی تر از گذشته پیگیری می شود و شهرداری هم در این بخش بیشتر سختگیری می کند. در مجموع به واسطه رعایت کیفیت و گسترش استانداردسازی پیشرفت بسیار خوبی داشته‌ایم.

نیمی از ساختمان ها کیفیت دارند
این انبوه ساز در پاسخ به اینکه چند درصد ساخت و سازها در گلستان اصولی و با رعایت کیفیت ساخته می شود، گفت: می توان گفت که نیمی از ساخت و سازهای استان از نظر کیفی قابل قبول هستند، اما با یک آمار سرانگشتی باید گفت غالب ساختمان هایی که توسط افراد غیرانبوه ساز و غیرمتخصص ساخته می شود، به غیر از تعدادی محدود، باکیفیت و موفق در جلب مخاطبان نیستند و کیفیت چندانی ندارند.
وی ادامه داد: حرفه اصلی این سازندگان غیرمتخصص، ساخت و ساز نیست و به رعایت کیفیت اعتقادی ندارند. آنها معمولا در شرایط خاص و رونق، وارد بازار می شوند و هدف اصلی شان سودجویی است. ساخت با حداقل هزینه برای این سازندگان مهمتر از رعایت کیفیت است و درنتیجه مشکلات کیفی در ساخت و سازهای این نوع سازندگان بیشتر مشاهده می شود.

ساخت و ساز نیازمند برنامه ریزی است
حال این پرسش مطرح است که برای بهبود وضعیت ساخت و ساز در استان گلستان باید چه اقداماتی انجام گیرد؟
مرتضوی در این رابطه پیشنهاد کرد: در نگاه اول ما باید برنامه ای در حوزه ساخت و ساز داشته باشیم که به طور جدی در مسیر افزایش قدرت صنف حرکت کنیم. یعنی اگر اعتقاد داریم که صنفی باید برای ساخت و ساز فعال باشد، همه مسئولان باید از آن صنف حمایت کنند.
به گفته عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان ایران، وضع مقررات مناسب، حمایت های تشویقی در همه ابعاد از آن صنف چه در زمینه تسهیل صدور مجوزها و چه در حوزه کاهش هزینه های آنها باید اعمال شود. همچنین تعریف ارتباطات مناسب با سازمان نظام مهندسی و اینکه این سازمان خدمات را با قیمت مناسب به افراد و گروهی که به طور تخصصی در این حرفه کار می کنند ارائه بدهد و متناسب با خدماتی که می دهد انتظار دریافت داشته باشد، از جمله این حمایت ها است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین سایر گروه ها و مجموعه های دخیل در حوزه ساخت و ساز مثل اداره کل راه و شهرسازی استان، استانداری و … باید به تناسب ظرفیت ها و امکانات حوزه خود، حمایت های همه جانبه از این صنف کرده و شرایطی ایجاد کنند که ساخت و ساز به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی دنبال شود و نگران این نباشیم که اگر سازنده ای تخلف کرد امکان دسترسی به وی را نداشته باشیم. با وضع چنین قوانینی شرایطی ایجاد خواهد شد که با سازندگان متخلف هم به صورت صنفی برخورد کنیم.

منبع: شبکه اطلاع رسانی صما

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.