آخرین خبرها
خانه » اخبار ساختمان، عمران و معماری » یک اجلاس پرداستان/ آخوندی همچنان شفاف سازی می‌کند
یک اجلاس پرداستان/ آخوندی همچنان شفاف سازی می‌کند

یک اجلاس پرداستان/ آخوندی همچنان شفاف سازی می‌کند

نگاه «کافه صما» به مسکن و ساختمان در هفته ای که گذشت:
یک اجلاس پرداستان/ آخوندی همچنان شفاف سازی می‌کند/ ماجراهای وام ۸۰ میلیونی
در هفته پایانی نخستین ماه تابستان، هجدهمین اجلاس سراسری سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در اردبیل برگزار شد. همچنین در این هفته در حالی تاثیرات توافق هسته ای بر بازار مسکن همچنان مورد توجه رسانه ها بود که وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد توافق هسته ای نمی تواند تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن داشته باشد.

ابلاغ نظر وزیر در خصوص سه ابهام قانون نظام مهندسی ساختمان، افت معنادار قیمت اوراق تسهیلات مسکن و جزئیات جدید دریافت وام ۸۰ میلیونی از دیگر رویدادهای مهم بخش مسکن و ساختمان در هفته جاری بود. «کافه صما» در نگاهی اجمالی اهم اخبار این بخش در هفته پایانی تیرماه را مورد بررسی قرار داده است.

برگزاری اجلاس سازمان نظام مهندسی در اردبیل

در آخرین روزهای تیرماه برگزاری هجدهمین اجلاس سراسری سازمان نظام مهندسی ساختمان و موضوعات مطرح شده در این اجلاس از سوی مسئولان مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در این اجلاس معاون اول رئیس جمهور سرمایه‌‌گذاری در حوزه صنعت ساختمان را یک ضرورت دانست و گفت: در کنار این تحرک سایر صنایع وابسته به صنعت ساختمان رونق پیدا خواهد کرد.

اسحاق جهانگیری با بیان دلایل رکود بخش مسکن در سال‌های اخیر اظهار داشت: در بخش مسکن نیز با یک رویکرد درست و سیاست‌گذاری اصولی سعی می‌کنیم تا این بخش به سرعت از رکود خارج شده و موانع پیش‌روی آن برطرف شود. دولت تدبیر و امید تلاش می‌کند تا به سرعت بخش مسکن را از رکود خارج کند تا رونقی دوباره پیدا کند.

جهانگیری از سازمان نظام مهندسی خواست با استفاده از ظرفیت ۳۰۰ هزار نفری خود به فعالیت‌های این بخش تحرک خاصی ببخشد. به گفته وی همچنین دولت تلاش می کند تا با تزریق منابع عمرانی از بخش مسکن نیز حمایت کند که با واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی زمینه این کار فراهم خواهد آمد.

در این اجلاس وزیر راه و شهرسازی نیز با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: ۳۵ درصد انرژی در بخش ساختمان مصرف می‌شود که با قوانین و مقررات جدید تلاش ما بر این است که این میزان مصرف انرژی کاهش یابد و تعدیل شود.

عباس آخوندی افزود: مهندسان کشور باید به سمت ورود به بازار رقابت بین‌المللی حرکت و از مزایای این بازار استفاده کنند.

آخوندی موضوع اشتغال مهندسان بیکار را با بهره‌گیری از ظرفیت نظام مهندسی یادآور شد و تاکید کرد که حضور مهندسان را در عرصه بین‌المللی و رقابت‌های حاکم در این زمینه باید تقویت کنیم تا مهندسان ایرانی بتوانند وارد رقابت‌های بین‌المللی شوند.

همچنین در این اجلاس رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اصلی ترین اولویت در مرحله کنونی برای خروج از رکود صنعت ساختمان را بازنگری در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان دانست و اعلام کرد: بر همین اساس طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی این بازنگری ها تا مرداد ماه امسال انجام و به طور کلی مبحث دوم مقررات ملی ساختمان بازنگری می شود.

اکبر ترکان در عین حال با انتقاد از برخی امضافروشی‌ها توسط مهندسان در قالب نظام مهندسی و اتهامات وارده در این زمینه به سازمان نظام مهندسی بیان کرد: به صراحت اعلام می‌کنم که امضافروشی کاری خلاف و حرام است که مهندسان نباید اجازه دهند پول حرام وارد زندگی آنها شود.

ارزیابی آخوندی از فرصت های رقابت در عرصه جهانی

همچنین در این هفته وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه با توجه به توافقات هسته‌ای در وضعیت بسیار مهمی از نظر اقتصادی در کشور قرار داریم، گفت: قاعدتا ما با این اتفاق به جامعه بین‌المللی از جهت اقتصادی می‌پیوندیم و هم در سطح جامعه جهانی فرصت رقابت پیدا می‌کنیم و هم در بعضی حوزه‌ها مهندسان مورد رقابت قرار می‌گیرند.

عباس آخوندی نکته بسیار مهم را آمادگی برای این رقابت بین‌المللی دانست و افزود: قاعدتا ما باید بتوانیم حوزه مهندسی ایران را به نحوی ارتقا دهیم که سهم بیشتری از بازار جهانی در اختیار مهندسان ما قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی بحث رقابت را یک مبحث بسیار مهم دانست و تاکید کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط رکودی اقتصاد، مهندسان کشور در وضعیت اشتغال سختی به سر می‌برند و امیدواریم با شرایطی که فراهم شده و با توجه به تدابیر اتخاذ شده در جهت خروج از رکود بتوانیم بحث مسکن و ساختمان را در کشور فعال کنیم.

آخوندی بخش مسکن را موتور محرکه اقتصاد دانست و اضافه کرد: از نظر داخلی بخش مسکن موتور محرکه بخش اقتصاد است و از جهت بین‌‌المللی بحث رقابت در این راستا مطرح است.

پیش بینی وزیر از تاثیر توافق بر بازار مسکن

در حالی که در بیش از یک هفته ای که از حصول توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ گذشته است، رسانه ها از دیدگاه مسئولان و کارشناسان تاثیرات این موضوع بر بخش مسکن را مورد بررسی قرار دادند، وزیر راه و شهرسازی نیز به اظهارنظر درباره این مساله پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن یک بازار داخلی محسوب می‌شود، گفت: توافق هسته‌ای نمی‌تواند تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن بگذارد.

عباس آخوندی در پاسخ به این سوال که تاثیر توافق هسته‌ای بر بازار مسکن چه خواهد بود، تاکید کرد که بازار مسکن بازار داخلی است و توافق هسته‌ای خیلی نمی‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی این بازار داشته باشد.

تحلیل مظاهریان از پیامدهای توافق هسته ای

همچنین در هفته ای که پشت سر گذاتشیم معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص تاثیرات توافق هسته ای بر بازار مسکن و صنعت ساختمان، ثبات در وضعیت اقتصادی کشور را مهمترین پیامد این اتفاق دانست.

حامد مظاهریان اظهار داشت: همین ثباتی که ایجاد خواهد شد باعث می شود که سرمایه گذاران بتوانند با اطمینان بیشتری در این بخش حرکت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: همچنین ارتباطات بین المللی در زمینه فناوری ها و ورود سرمایه حتما در میان مدت و بلندمدت تسهیل خواهد شد و به یقین نتایج خوبی برای صنعت ساختمان به دنبال خواهد داشت.

ابلاغ نظر وزیر در خصوص سه ابهام قانون نظام مهندسی ساختمان

در هفته پایانی تیرماه وزیر راه و شهرسازی در اجرای ماده ۱۲۳ آئین نامه اجرائی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، نظر خود را در خصوص سه ابهام در خصوص تناسب اعضای هیأت مدیره با تعداد اعضای نظام مهندسی، تصدی هم زمان سمت های هیأت مدیره بازرس و عضویت در شورای انتظامی استان و تعیین مرجع رسیدگی به تخلفات اعضای هیأت مدیره و شورای انتظامی استان را ابلاغ کرد.

عباس آخوندی در این ابلاغیه تاکید کرده است: در خصوص ابهام در ماده ۶۱ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی پس از انتخاب یک نفر حائز بالاترین رای در هر رشته از هر گروه، تعیین بقیه اعضای هیات مدیره از هر رشته باید متناسب با تعداد اعضای نظام مهندسی استان در همان رشته به نسبت کل اعضای نظام مهندسی استان با رعایت محدوده مقرر برای هر گروه در ماده ۶۱ آیین نامه اجرایی قانون باشد.

همچنین وزیر راه و شهرسازی در خصوص سکوت در آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۵ آورده است: با توجه به جدا بودن وظایف ذاتی سمت ها فوق و تفکیک ارکان مذکور و جلوگیری از بروز تضاد منافع در صور مختلف از یک سو و ایجاد امکان کنترل غیرجانبدارانه، تصدی سمت های مذکور به صورت هم زمان میسر و مقدور نیست.

بنابر این گزارش، آخوندی تصریح کرد: در خصوص ابهام در تعیین مرجع رسیدگی به شکایات، زمانی که تخلف ناشی از وظایف آنها در هیات مدیره یا شورای انتظامی استان در شورای انتظامی رسیدگی می شود، مرجع رسیدگی به هر دو موضوع شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان خواهد بود.

عملی نشدن سرمایه گذاری دولت در زیرساخت ها

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت نمی تواند حتی تا ۱۰ سال آینده در زمینه توسعه زیرساخت های کشور سرمایه گذاری کند، گفت: در بهترین حالت حتی اگر روزانه سه میلیون بشکه نفت بفروشیم باز هم درآمدهای دولت برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز کافی نخواهد بود.

عباس آخوندی در مراسم افتتاح پژوهشکده مالی و اقتصادی مسکن و حمل و نقل افزود: متاسفانه هیچگاه رقابت پذیر کردن بنادر و فرودگاه ها در ساخت و سازها رعایت نشده و اگر هم مطرح می شده فکر می کردند که باید دکه بسازند و به ساندویچی بدهند.

وی با تاکید بر لزوم مداومت پژوهش های مرتبط با حوزه حمل و نقل و مسکن و شهرسازی، اظهار داشت: این پژوهشکده می تواند به یک مرکز دانش برای وزارتخانه تبدیل شود، هرچند تحقق لازمه این کار آن است که از جهت روشن شدن مسایل بتوانیم هفته ای حداقل یک سخنرانی در مرکز تحقیقات در خصوص اقدامات هر پژوهشکده ارائه کنیم که با توجه به وجود چهار پژوهشکده در این مرکز، هر یک از پژوهشکده ها ماهانه یک سخنرانی درباره دستاوردهای علمی خود می توانند ارایه دهند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت هدفگذاری در پژوهش های مورد نظر پژوهشکده مالی و اقتصادی مسکن و حمل و نقل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، افزود: این نوع تعریف پروژه که سازمان ها و دستگاه های تابعه سفارش پروژه به پژوهشکده بدهند حالت مهندس مشاوری دارد که باید به جای این کار پژوهشکده بازوی علمی وزارت راه و شهرسازی باشد.

افت معنا دار قیمت اوراق تسهیلات مسکن

اما در هفته جاری افت معنادار قیمت اوراق تسهیلات مسکن موضوعی بود که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. بر همین اساس قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در پایان هفته گذشته در محدوده ۷۴ هزار تومان معامله می‌شد، در هفته جاری روند نزولی خود را آغاز کرد و به محدوده ۷۲ هزار تومان رسید.

اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه که مدتی است در محدوده قیمتی ۷۴ هزار تومان در حال حرکت بود، طی معاملات این هفته روند نزولی به خود گرفت و به محدوده ی ۷۱ تا ۷۲ هزار تومان بازگشت.به این ترتیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای سال تاکنون با تغییرات چندانی مواجه نشده و در محدوده ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی در حال حرکت است، در هفته جاری نسبت به هفته گذشته با افت ۲ هزار تومانی مواجه شد و به ۷۲ هزار تومان رسید.

کارشناسان معتقدند که ادامه رکود در بخش مسکن و رونق نیافتن این بازار علی رغم مذاکرات هسته ای، عاملی برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بوده و توافق هسته ای در کنار افزایش پیدا نکردن وام مسکن می تواند قیمت این اوراق را دستخوش تغییر کند.

جزئیات جدید دریافت وام ۸۰ میلیونی

در هفته پایانی تیرماه بانک مسکن جزئیات جدید شرایط متقاضیان دریافت وام ۸۰ میلیون تومان خرید مسکن، واحد مسکونی مورد خرید و نحوه سپرده گذاری در این بانک برای دریافت تسهیلات جدید مسکن را اعلام کرد.

براساس اعلام این بانک، متقاضیان متأهل، باید سرپرست خانوار باشند. همچنین آن دسته از سرپرستان خانواری که همسر آنان فوت یا جدا شده ولی حضانت فرزند برعهده آنان است، می توانند حساب پس انداز مسکن یکم افتتاح کنند.

بنابه اعلام بانک مسکن، واحد مسکونی مشمول تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی این بانک باید علاوه بر نوساز بودن، مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ در ساخت آن رعایت شده و تأییدیه استحکام بنا را دریافت کرده باشد.

براساس اعلام بانک مسکن، متقاضی دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید در زمان افتتاح حساب پس انداز مسکن یکم، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را در این بانک سپرده گذاری کند؛ اما برای دریافت وام ۸۰ میلیونی باید در ۶ دوره ۶ ماهه، حداقل متوسط موجودی به مبلغ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در حساب خود داشته باشد تا متقاضی بتواند پس از ۳۶ ماه (۳ سال) این وام را دریافت کند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.