آخرین خبرها
خانه » اخبار سازمان بسیج مهندسین » یگان های مهندسی در ۸ سال دفاع مقدس

یگان های مهندسی در ۸ سال دفاع مقدس

n00031101-bدفاع مقدس بدون شک برای تک تک هموطنان عزیزمان اوج حماسه و ایثار و رشادت طلبی فرزندان این مرز و بوم است. برگ زرینی است بر تاریخ پرافتخار میهن اسلا می که به دست سربازان امام زمان (عج) تحت فرماندهی عالمانه و رهبری مدبرانه حضرت امام خمینی (ره) شکل گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج مهندسین، این حماسه عظیم در اذهان نسل در نسل این سرزمین پهناور زنده و جاوید خواهد ماند و در این میان بر ماست تا با انتقال ارزش ها، ناگفته ها و حقایق از برگ برگ ۸ سال دلا ور مردی و از خودگذشتگی به فرزندان و آیندگان در راه ماندگاری آن گام برداریم. بدین منظور گفت وگویی با امیر سرتیپ دوم حسینی، پیرامون کم و کیف دوران جنگ تحمیلی انجام داده ایم که حاصل آن در پی می آید.
ماموریت و وظیفه یگان های مهندسی در ۸ سال جنگ تحمیلی چه بود؟
باید عرض کنم ماموریت یگان مهندسی در بحث ساختمان و تخریب کاملا  فنی بود و یک رابطه مستقیم با تجهیزات فنی در دسترس دارد و این در حالی بود که کشورهای غرب و شرق حتی حاضر به فروش سیم خاردار که یکی از کم اهمیت ترین و معمولی ترین وسایل است به جمهوری اسلا می ایران نبودند و یگان های مهندسی با بهره گیری از تجهیزات و امکانات موجود و با بهره گیری از باورهای اعتقادی خود که از امام راحل درس گرفته بودند در طول ۸ سال جنگ با انجام وظیفه عمده خود یعنی ساخت سد و موانع و ساختمان و تاسیسات مورد نیاز در پدافند و تسهیل در حرکت نیروها، موانع مواضع دشمن و روانه کردن انواع پل ها … در آفند نقش به سزایی را ایفا نمودند که این اقدامات در بسیاری از عملیات ها نقش کلیدی داشت.
نقش و تاثیر مهندسی بر روند ادامه دفاع مقدس چه بود؟
یک نقش محوری بود چرا که باید قبل از شروع عملیات طراحی و شناسایی شروع می شد و این نقش در حین عملیات و پس از آن نیز مدت ها جهت تحکیم و پدافند ادامه داشت.
اقدامات مهندسی از قبیل ایجاد پل، سنگرسازی و… چه نقشی در پیروزی رزمندگان اسلا م داشت؟
اگر اغراق نباشد باید بگوییم اقدامات مهندسی در پیروزی رزمندگان تعیین کننده بود به عنوان مثال طراحی مراحل عملیات عبور رودخانه از وظایف مهندسی می باشد در شرایطی که تدارک و ادامه کار با ایجاد تسهیل عبور و مرور وجود نداشت یا محل هایی مانند جزیره مجنون که امکان ادامه عملیات یا پدافند بعدی میسر نبود نقش مهندسی بیشتر نمایان می شد.
پس از خاتمه جنگ تاکنون به لحاظ مهندسی به چه پیشرفت هایی نائل آمده ایم؟
ببینید در اوایل پیروزی انقلا ب و شروع جنگ تحمیلی کشورهای غرب و شرق حتی حاضر نشدند به ما سیم خاردار بفروشند ولی امروز به حول و قوه الهی نیروهای مسلح سلا ح به سایر کشورها صادر می کند این اعتماد به نفس و حفظ ارزش های اسلا می و انقلا بی به دست جوانان دانشمند محقق ما محقق شده، امروز یگان های مهندسی نه تنها در سطح نیروهای مسلح بلکه در اجرای پروژه های کشوری نیز جایگاه ممتازی دارند. بعضی از پروژه های در دست اجرای یگان های مهندسی چه در قبل از انقلا ب و چه بعد از انقلا ب برای اولین بار در طراحی و اجرا در حال انجام می باشد.
به برخی موارد در خصوص این که مهندسی در جنگ نتیجه یک عملیات را تغییر داد، اشاره نمائید؟
به طور کلی در تمام عملیات ها مهندسی نقش تعیین کننده ای داشته است برای مثال برداشتن موانع جهت تسریع یگان های تکاور اگر به موقع و اصولی انجام نشود عملیات مشکل خواهد داشت شما اگر عملیاتی موفق در جبهه دیدید در کنار آن حتما عملیات موفق مهندسی چه قبل و چه در حین و چه در بعد از تصرف هدف وجود داشته است.
در حال حاضر مهندسی چه جایگاهی در نزاجا دارد؟
مهندسی نزاجا امروز از پرقدرت ترین و فنی ترین و پا در رکاب ترین یگان ها در سطح آجا می باشد و در ابعاد پاکسازی و بازسازی و اجرای پروژه های جدید در اقصی نقاط کشور مشغول انجام وظیفه می باشند این مساله به قدری برای نزاجا اهمیت دارد که در سال های اخیر جایگاه های ستادی و اجرایی جدیدی در سلسله مراتب آجا برای مهندسی دیده شده است و بیش از صدها پروژه در سطح کشور چه در بحث پیمان و چه در بحث ساخت و ساز در دست اجرا می باشد.
چرا موضوع پاکسازی میادین مین به رغم تلا ش یگان ها از پایان جنگ تحمیلی تاکنون به اتمام نرسیده است؟
در بحث پاکسازی روش یگان مهندسی این است که نقطه نشان و آمار مین های موجود که در محل کار گذاشته است جمع آوری و درصد پاکسازی را هم مشخص نماید به دلیل این که این مین ها توسط دشمن بعثی کار گذاشته و هیچ نقطه و نشانی وجود ندارد کار برای یگان های مهندسی بسیار دشوار است تاکنون هزاران هکتار در نقاط مرزی پاکسازی گردیده است و زندگی دوباره به این نقطه برگشته است و در حال حاضر با تغییر نگرش جدید به بحث پاکسازی و ساماندهی جدید ان شا»الله در آینده شتاب بیشتری را به خود خواهد گرفت و در خاتمه عرض می کنم که رزمندگان مهندسی در امر پاکسازی هنوز هم در نبردهای خاموشی با دشمن پنهان هستند و هزاران آسیب دیده و مجروح تقدیم انقلا ب اسلا می ایران نموده اند.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.