آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ۴۲ برنامه اقتصاد مقاومتی؛ از صرفه جویی چشمگیر آب تا ده‌ها هزار میلیارد تومان عایدی تولید مضاعف انرژِی در نیروگاه‌ها

۴۲ برنامه اقتصاد مقاومتی؛ از صرفه جویی چشمگیر آب تا ده‌ها هزار میلیارد تومان عایدی تولید مضاعف انرژِی در نیروگاه‌ها

13910413000313_PhotoA

معاون وزیر نیرو با تشریح ۱۸ برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش برق و ۲۴ برنامه در بخش آب گفت: تولید انرژِی مضاعف از هدر رفت حرارت نیروگاه‌ها می‌تواند ده‌ها هزار میلیارد تومان عایدی برای کشور داشته و بهبود ۳۰ درصدی راندمان آب کشاورزی صرفه جویی چشمگیری ایجاد خواهد کرد.

علیرضا دائمی در خصوص چالش ها و فرصت های پیش بینی شده در اقتصاد مقاومتی در حوزه آب و برق گفت: مهمترین چالش‌های وزارت نیرو در اقتصاد مقاومتی بحث بهره‌وری آب و انرژی است، چرا که شرایط ما اکنون در بحث آب و هم در بحث برق با شرایطی که در دنیا وجود دارد فاصله دارد.

ضریب تبدیل انرژی در نیروگاه‌ها با عرف فعلی کشورهای توسعه یافته است متفاوت است

وی افزود: ضریب تبدیل انرژی در نیروگاه‌های ایران با آنچه که عرف فعلی کشورهای توسعه یافته است متفاوت است و در بخش آب هم از این موضوع مستثنی نیستیم.

دائمی تاکید کرد: یک شاخصی به نام کیلوگرم تولید محصول خشک به ازاء مصرف یک متر مکعب آب داریم که متوسط این شاخص جهانی ۲ کیلوگرم و در برخی کشورها این عدد به ۴ کیلوگرم هم می‌رسد، اما این شاخص در ایران به یک دهم کیلوگرم می‌رسد و این نشان می‌دهد که در ایران آب با بهره‌وری لازم استفاده نمی‌شود.

وی به فرصت‌های پیش‌رو در اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و گفت: فرصتی که در کشور وجود دارد این است که ما بتوانیم در قالب اقتصاد مقاومتی با افزایش بهره‌وری به اهداف خود برسیم اما همانطور که می‌دانید در بهره‌وری به هر میزان که به شاخص‌های بالا نزدیک شویم جهش از یک پله به پله بعد دشوار می‌شود.

ضریب تبدیل انرژی از ۳۷ صدم به ۴۵ صدم برسد

دائمی با تاکید بر ضریب تبدیل انرژی افزود: ایران در حال حاضر فرصتی و آن این که با اقداماتی که در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی انجام داده‌ایم باعث شده ضریب تبدیل انرژی ایران از ۳۷ صدم درصد به ۴۵ صدم درصد برسد که این دستاورد بزرگی است.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی چیزی نیست به جز اینکه ما بتوانیم از منابع به خوبی استفاده کنیم که اصلی‌ترین منابع همانا آب و انرژی است.

دائمی خاطر نشان کرد: پس در این صورت در حال حاضر در وزارت نیرو فرصت بزرگی در پیش است و آن این است که با یک سری اقداماتی که خوشبختانه در بودجه ۹۳ و ۹۴ هم دیده شده است و در برنامه ششم هم تاکید بر روی آن شده است، ما می‌توانیم بحث اقتصاد مقاومتی را با استفاده از این فرصت‌ها در صنعت آب و برق به سرانجام برسانیم.

وی افزود: در بخش برق در حال حاضر حرارت اگزوزی که از سیستم نیروگاه‌های گازی کشور خارج می‌شود ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد است و این حرارت به جزء آلودگی هوا کار دیگری ندارد و هدررفت انرژی محسوب می‌شود وقتی این را به سیکل بخار باز می‌‌گردانیم عیناً‌ و بدون اینکه هیچ مصرف انرژی صورت گیرد مجددا یک واحد نیروگاهی صرفه‌جویی می‌شود و ۱۰ تا ۱۵ درصد میزان بهره‌وری را افزایش‌ می‌دهد.

به گفته وی، با همان میزان سوخت مورد استفاده شده میزان تولید نیز ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.

دائمی گفت: خوشبختانه این موضوع در بودجه سال ۹۳ و لایحه ۹۴ دیده شده و مبلغی هم برای آن در تبصره ۱۱ بودجه ۹۴ دیده شده است.

وی افزود: در بند «ق» بودجه سال ۹۳ حکم شده است که هر جا که توانستید مصرف انرژی را کاهش دهید دولت تضمین پرداخت هزینه صرفه‌جویی را خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه به هر حال یک فرصت خوبی پیش‌روی صنعت آب و برق است که باید از آن استفاده شود ادامه داد: در اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما بتوانیم تولید خود را به شکلی برسانیم که این تولید قابل رقابت با کشورهای دیگر باشد و در عین حال موجب هدررفت انرژی نشود.

ایران می تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: بحث صادرات برق نیز در اقتصاد مقاومتی بسیار با اهمیت است چرا که بر اساس چشم‌انداز، ایران ظرفیت و فرصت این را دارد که به هاب انرژی منطقه تبدیل شود بنابراین خوشبختانه با اکثر کشورهای همسایه مثل عراق، سوریه، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان و افغانستان ارتباط برقی داریم.

دائمی افزود: پس این امکان را داریم با عدم وابستگی به صادرات مستقیم نفت، قابلیت‌ صادرات غیر نفتی که آسان‌تر است و ریسک‌پذیری کمتر و اندازه‌گیری بهتری می‌تواند داشته باشد را برنامه ریزی کنیم.

۲۴ برنامه حوزه آب در اقتصاد مقاومتی

وی ادامه داد: با فرصتی که در پیش روی وزارت نیرو است می توانیم صادرات غیرنفتی و خدمات فنی مهندسی را افزایش دهیم،اقتصاد مقاومتی بندهای زیادی دارد و در وزارت نیرو بر اساس تحلیلی که صورت گرفته است تعداد محورهایی که پیش‌بینی شده است این است که در مدیریت تقاضای آب ۵ برنامه ،اصلاح ساختار تأمین منابع آب ۷ برنامه ، اصلاح الگوی مصرف آب ۵ برنامه، در توسعه بازار آب و بهره‌وری آب ۷ برنامه پیش‌بینی شده است.

وی افزود: بنابراین برای این موارد پیش‌بینی کرده‌ایم که چه میزان هزینه و چه میزان صرفه‌جویی خواهد شد و چه حجمی از آب با این اقدامات استحصال می‌شود و شیوه تأمین آب چگونه خواهد بود.

وی ادامه داد: پس یک برنامه کامل و یک مسیر راه کاملی برای مدیریت تقاضا و بهره‌وری در اقتصاد مقاومتی اندیشیده شده است.

۱۸ برنامه مشخص در بخش انرژی در قالب اقتصاد مقاومتی

دائمی گفت: در بحث انرژی نیز بر اساس برنامه‌ریزی در قالب اقتصاد مقاومتی  ۲ برنامه برای افزایش راندمان نیروگاهی، ۴ برنامه برای صادرات برق ،اصلاح اقتصاد مدیریت برق ۸ برنامه و افزایش سهم انرژی‌های پاک و تجدید‌پذیر ۴ برنامه گذاشته‌ایم بنابر این با اجرای این برنامه‌ها تصور ما این است که بسیاری از چالش‌های کشور در بخش آب و برق برطرف و چالش های که در قالب اقتصاد مقاومتی در پیش رو داریم برطرف خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو افزود: برنامه‌هایی که در قالب اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی کرده‌ایم میزان صرفه‌جویی‌های آن نیز پیش بینی شده است پس اگر بتوانیم به عنوان مثال از حرارت هدررفت نیروگاه‌ها برای تولید انرژی مضاعف استفاده کنیم چند هزار میلیارد متر مکعب سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

دائمی گفت:بر اساس ارزیابی اقتصادی مشخص است که اگر این اقدامات انجام شود و اگر برای پروژه‌ای ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری است چندین برابر این مبلغ عاید کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد آب نیز باید بگویم که قیمتی که صنعت حاضر است سرمایه‌گذاری کند و خریداری کند بیش از ۱۰ هزار تومان است پس اگر بتوانیم در بخش کشاورزی با سرمایه‌گذاری اندکی فقط ۳۰ درصد راندمان آبیاری را اصلاح کنیم ما می‌توانیم یک حجم زیادی از آب را صرفه‌جویی کنیم.

وی تاکید کرد: این برنامه‌ریزی‌های مناسب در قالب اقتصاد مقاومتی تنها نیاز به یک اهتمام دارد که بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده برسیم.

منبع: خبرگزاری فارس

 

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.