آخرین خبرها
خانه » اخبارعمومی » ۱۱ میلیون جوان ازدواج نکرده، داریم

۱۱ میلیون جوان ازدواج نکرده، داریم

13921109000629_PhotoA

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به وجود ۱۱ میلیون جوان در شرف ازدواج از خواست ۹۰ درصد جوانان برای داشتن بیش از ۳ فرزند خبر داد.

محمد اسماعیل مطلق، رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت اظهار کرد: سالانه در کشور ۸۰۰ هزار ازدواج صورت می گیرد که نسبت به ۴ سال گذشته کاهش داشته است بنابراین باید تلاش شود تا با اجرای برنامه هایی این رقم را افزایش داد.

وی گفت: با توجه به اینکه ۱۱ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم باید ابعاد ازدواج برای این افراد تشریح شود و ارگان های دیگر در راستای تأمین مسکن، شغل و ارائه آموزش همکاری کنند تا بتوانیم جوانان را که ۹۰ درصد آنان خواستار ازدواج هستند را به شرایط ازدواج برسانیم.

مطلق تأکید کرد: بررسی ها و آمارها نشان می دهد که ۹۰ درصد جوانان خواستار ۳٫۷ نفر کودک در زندگی هستند یعنی هر زوج حدود ۴ کودک می‌خواهد.

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به در نظر گرفتن افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال به عنوان افراد در شرف ازدواج گفت: امروزه جوانان ۳٫۵ سال پس از ازدواج اولین فرزند خود را به دنیا می آورند در حالی که به سلامتی آسیب می‌زنند و ممکن است ناباروری ثانویه ایجاد کند بنابراین وزارت بهداشت اعلام می‌کند تولد نوزاد در خانواده در زمانی کمتر از ۳ سال انجام شود چرا که از نظر سلامتی به مراتب مهمتر است.

وی تصریح کرد: فاصله دو فرزند از یکدیگر در حال حاضر ۵ سال و ۴ ماه است در حالی که شرایط استاندارد باید این زمان کمتر از ۵ سال باشد تا از نظر سلامت روانی در خانواده شراسط مناسبی ایجاد شود.

مطلق افزود: ۳۰ تا ۳۵ درصد خانواده ها در تهران تک فرزند هستند بنابراین باید تمام تلاش صورت گیرد تا شمار تک فرزندی در خانواده ها کاهش یابد.

رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت در رابطه با شتاب رشد جمعیت در کشور خاطرنشان کرد: اکنون شتاب رشد جمعیت نسبت به گذشته بهتر شده است به گونه‌ای که حدود ۴٫۲ درصد نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: سالانه یک میلیون و ۴۳۰ هزار فرزند آوری در کشور داریم که وزارت بهداشت متولی تأمین سلامت این نوزادان است تا بتوانند تا سن ۸۰ سالگی زندگی کنند که در این راستا سایر وزارتخانه ها نیز باید با وزارت بهداشت همکاری داشته باشند.

مطلق خاطرنشان کرد: روز گذشته سمینار آموزشی ترویج ازدواج سالم در استان اصفهان برگزار شد که در آن در رابطه با ازدواج سالم مباحثی مطرح شد و جوانان دختر و پسر شرکت کننده در این جلسه در رابطه با مشکلات و موانع اظهار نظر کردند و بررسی هایی شکل گرفت و بر اساس آنها طرحی بسیار مناسب اتخاذ شد.

خاطرنشان کرد: این جلسه نشان داد مردم به خواست رهبری در رابطه با افزایش توالد و تناسل گوش می‌دهند و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در این جامعه جاری است و در کل باید دولت و مردم با هم همکاری کنند تا منویات رهبری انجام شود.

مطلق تصریح کرد: نکته جالب در این جلسه آن بود که هیچ یک از جوانان نگفتند ما قصد ازدواج نداریم بلکه اعلام می کردند شرایط ازدواج آسان و سالم را فراهم کنید تا ازدواج کنیم و این خیلی ارزشمند است.

وی در رابطه با ازدواج سالم و نشانه های آن، گفت: بررسی‌های نشان می‌دهد جوانی که ازدواج می‌کند از نظر جسمی، روحی، روانی و سلامت روان طول عمر بیشتری می کند و امید به زندگی کیفی و کمی بیشتری دارد.

افزود: در یک ازدواج سالم، خانواده شاداب شکل می‌گیرد که در این خانواده بیماری های روانی و اجتماعی کمتر دیده می شود و بر اساس بررسی ها «من» به «ما» تبدل می شود و تصمیمات به جای من برای ما، خانواده و جامعه اتخاذ می شود.

تأکید کرد: بررسی ها نشان می دهد استفاده از مواد مخدر، الکل و سیگار در ازدواج های سالم در قیاس با سایر ازدواج‌ها و خانواده‌ها کمتر است.

وی افزود: برای سالم تر ماندن باید ازدواج کرد چرا که شرایط جوانانی که ازدواج کرده‌اند از نظر روحی و روانی و جسمی به مراتب از همسالان خود که ازدواج نکرده بودند بهتر است.

مطلق تأکید کرد: مردم به خواست رهبری لبیک گفته اند و خواستار افزایش جمعیت شدند و ما نیز با بررسی چالش ها در کمیته‌های مختلف در حال برنامه‌ریزی مدون برای یک سال آینده و برنامه ششم توسعه هستیم تا راهکاری عملی شکل دهیم.

وی گفت: ما همواره با وزارت ورزش و جوانان در بعد ازدواج کمیته های مختلفی داریم که در این راستا دکتر گلزاری معاون وزیر ورزش و جوانان بسیار همکاری مناسبی دارند و تلاش می کنیم با همکاری آموزش و پرورش و وزارت علوم نیز کار را پیش ببریم.

وی ادامه داد: ان شاء الله با انجام این اقدامات و همکاری سایر دستگاه ها به نتایج مثبت دست پیدا کنیم چرا که تاکنون نخبگان سخنان ما را پذیرفته‌اند و درباره افزایش جمعیت با ما مشارکت می‌کنند.

منبع: خبرگزاری فارس

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.