آخرین خبرها
خانه » اخبار استان البرز » ۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ساوجبلاغ زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی
۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ساوجبلاغ زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی

۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ساوجبلاغ زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی

۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ساوجبلاغ زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی
کرج – ایرنا – فرماندار ساوجبلاغ گفت که با وجود ۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز که بیشتر آنها در اراضی زراعی، باغی، ویلاهای مجلل و خانه باغ ها حفر شده، زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی در این شهرستان به صدا در آمده است.
[۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در ساوجبلاغ زنگ خطر فقر آب های زیرزمینی]

ابوالقاسم پالیزگیر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: تعداد بالای چاه های غیرمجاز و ساخت و سازهای غیرمجاز تهدیدی جدی برای منابع آبی زیر زمینی این شهرستان است که پلمب آنها نیاز به همکاری همه جانبه دستگاه قضایی، اداره امور آب البرز و سایر دستگاه های مرتبط دارد.
وی اظهار کرد: کارشناسان فعال در بخش آب، افزایش بی رویه حلقه های چاه غیر مجاز را مهمترین عامل افت منابع آبی زیرزمینی در ساوجبلاغ می دانند که بر اساس برآورد انجام شده سالانه ۷۰ سانتی متر ار سطح آب های زیرزمینی این شهرستان از این طریق کاسته می شود.
فرماندار ساوجبلاغ تصریح کرد: سال گذشته با پیگیری های انجام شده و همکاری امور آب مقرر شد که یک هزار حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان مسدود شود ولی برغم پیگیری های مستمر فقط حدود ۳۰۰ چاه غیر مجاز مسدود شد و همچنان برداشت بی رویه از چاه های غیرمجاز منطقه ادامه دارد.
وی گفت: این شهرستان از لحاظ آب و هوا و شرایط مناسب برای کشاورزی در استان البرز دارای ویژ گی های منحصر به فردی است که همین عامل سبب شده تا افراد سودجو در کمین اراضی مرغوب زراعی و باغی این شهرستان سایه بیندازند و با انجام ساخت و سازهای غیر مجاز منابع ساوجبلاغ را در بخش منابع آبی زیر زمینی ، اراضی کشاورزی و ملی به خطر بیندازند.
فرماندار ساوجبلاغ نبدیل شدن اراضی زراعی و باغی مرغوب و حاصلخیز به واحد های آپارتمانی، ویلا و خانه باغی را یک معضل دانست و یادآورشد: هر آجری که در این شهرستان بنا شده زمینه کمبود آب شرب و حتی کمبود آب در بخش کشاورزی را به وجود آورده به گونه ای که مردم شهرستان با قطع شدن آب شرب منازلشان صدای این زنگ خطر را شنیده اند.
شهرستان ساوجبلاغ با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب کرج مرکز استان البرز قرار دارد.

جوابی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.